Demencja starcza – czy jest sposób, by zatrzymać rozwój choroby?

Andrew Bret Wallis/getty images

Demencja starcza najczęściej pojawia się po 65. roku życia i związana jest z procesem neurodegeneracji komórek nerwowych. Chociaż obecnie nie ma terapii, która gwarantowałoby całkowite pozbycie się choroby, można spowalniać jej rozwój. Jakie leki i sposoby niefarmakologiczne stosuje się w leczeniu demencji?

Objawy demencji starczej znacząco wpływają na pogorszenie się jakości życia, w tym na poziomie społecznym oraz ekonomicznym. Chory doświadcza przede wszystkim upośledzenia funkcji poznawczych, w tym ma problemy z pamięcią oraz mową. Ich nasilenie niesie za sobą ryzyko poważnych zaburzeń, m.in. depresji. Leczenie demencji starczej opiera się wyłącznie na łagodzeniu symptomów choroby. Najczęściej łączy metody psychologii oraz terapie konwencjonalne, farmakologiczne.

Zobacz także:

Demencja starcza – globalna epidemia

Szacuje się, że demencja starcza, zwana również otępieniem, będzie coraz poważniejszym problemem nadchodzących dekad. Ma to związek ze starzeniem się społeczeństwa. Według prognoz ludzi powyżej 65. roku życia będzie przybywało w szybkim tempie, przy czym w 2040 roku ich populacja ma przekroczyć 80 milionów. W Polsce szacowana liczba osób z problemami związanymi z demencją wynosi 500 tysięcy. W związku z tym leczenie demencji jest dziś dużym wyzwaniem, przed którym stoją naukowcy i lekarze.

Farmakologiczne leczenie demencji

Przebieg demencji starczej może obejmować dwa rodzaje objawów: psychotyczne i niepsychotyczne. Każde z nich wymaga innego podejścia, zarówno lekarskiego, jak i psychologicznego. Zmiany, jakie towarzyszą demencji, to często: zaburzenia osobowości, kłopoty z pamięcią, agresją oraz poczucie zagubienia. Pojawienie się określonych objawów może mieć różne podłoże, m.in. naczyniopochodne lub związane z rozwojem choroby Alzheimera. Dlatego też leczenie symptomów demencji starczej musi rozpocząć się od wykrycia jej przyczyn. Nie mniej ważne jest zebranie wywiadu z bliskim chorego, ustalenie stopnia nasilenia się symptomów i czasu ich trwania. Dopiero na ich podstawie lekarz wdraża postępowanie neurologiczne, neuroradiologiczne, neuropsychologiczne i psychiatryczne.

Standardowe metody farmakologiczne obejmują:

  • Inhibitory cholinesterazy

Są najpowszechniejszymi lekami stosowanymi na objawy demencji starczej. Zalicza się do nich m.in. riwastygminę, donepezil oraz galantaminę. Wykorzystuje się je w symptomach o natężeniu od łagodnych do średnio ciężkich. Badania kliniczne wykazały, że ich działanie może zarówno zmniejszyć ryzyko, jak i opóźnić moment pojawienia się zaburzeń psychotycznych i afektywnych. W cięższych przypadkach podaje się m.in. memantynę, która jest antagonistą receptorów NMDA, dzięki czemu działa na stężenie glutaminianu, będącego jednym z najważniejszych neurotransmiterów w mózgu. Jej działanie obejmuje redukowanie urojeń oraz łagodzenie ataków agresji.

Stosuje się je przede wszystkim u pacjentów cierpiących na labilność afektywną, z agresją oraz drażliwością. Jako lek drugiego wyboru przepisuje się choremu karbamazepinę. Skutkiem ubocznym stosowania tych środków jest działanie sedatywne (uspokajające).

  • Leki przeciwdepresyjne

Niekiedy wskazane jest podawanie antydepresantów, których działanie opiera się na hamowaniu zwrotnego wychwytu serotoniny. Najczęściej są to citalopram i sertralina. Badania wykazały ich wysokie bezpieczeństwo i skuteczność. Innym popularnym lekiem jest trazodon, będący antagonistą receptorów 5-HT2. Łagodzi objawy lęku i działa nasennie.

  • Leki przeciwpsychotyczne

Klasyczne neuroleptyki stosowane są w wyjątkowych przypadkach. Ma to związek z niską skutecznością ich działania, a dużym ryzykiem pojawienia się objawów niepożądanych. Nie mniej jednak w tej grupie najczęściej stosowanym lekiem jest haloperidol, podawany w ostrych przypadkach otępienia, m.in. silnego pobudzenia i agresji.

Lepiej przebadane są atypowe leki przeciwpsychotyczne, znacznie bezpieczniejsze od neuroleptyków. Istnieje jednak pewne ryzyko wystąpienia po ich spożyciu udarów i ataków niedokrwiennych.

Leczenie niefarmakologiczne demencji starczej

Do najczęściej stosowanych metod niefarmakologicznych leczenia objawów otępienia starczego zalicza się:

  • Trening orientacji w rzeczywistości

Terapeuta ma za zadanie przekazywać choremu informacje dotyczące otaczającej go rzeczywistości. Podczas terapii wykorzystuje się narzędzia pomocnicze, w tym kalendarze, kolorowe plansze z datami, gazety, słuchowiska radiowe i audycje telewizyjne. Dobre efekty daje również prowadzenie pamiętnika.

  • Terapia walidacyjna

Technika ta opiera się na uważnym wysłuchiwaniu pacjenta, a następnie potwierdzaniu jego spostrzeżeń, bez względu na to, czy mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości, czy też nie. W trakcie terapii ważne jest unikanie wchodzenia w sytuacje konfliktowe z pacjentem.

  • Terapia reminiscencyjna

Wymaga od chorego przywoływania wspomnień. Często rozmowy odbywają się w większej grupie. Podczas zajęć wykorzystuje się zdjęcia, filmy, muzykę lub przedmioty, które pomagają w przypominaniu sobie konkretnych zdarzeń.

Zobacz film: Pływanie w zimnej wodzie może leczyć demencję?

źródło: x-news

Bibliografia

1. T. Gabryelewicz. 2014. Farmakologiczne leczenie zaburzeń zachowania u osób z otępieniem. Przegląd Lekarski 71/4.

2. E. Długosz-Mazur, I. Bojar, K. Gustaw. 2013. Niefarmakologiczne metody postępowania u chorych z otępieniem. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, Tom 19, Nr 4, 458–462.

Data aktualizacji: 27.11.2020,
Opublikowano: 27.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej