Dekalog postępowania w czasie pandemii. O czym trzeba pamiętać?

Fot: Moyo Studio / gettyimages.com

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował listę zasad, których trzeba przestrzegać w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Stosowanie się do nich to najlepszy sposób, aby uniknąć zakażenia.

Dekalog bezpiecznego zachowania podczas pandemii to zestaw zasad, o których każdy z nas powinien pamiętać i przestrzegać w obecnej sytuacji. Co konkretnie znalazło się na liście przygotowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny?

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Koronawirus. Jakich zasad przestrzegać, aby uniknąć zakażenia?

Po pierwsze: Często myj ręce w czasie pandemii koronawirusa

Ręce trzeba myć mydłem, pod ciepłą wodą i przez co najmniej 30 sekund. Jeśli ich umycie nie jest możliwe należy stosować płyny lub żele do dezynfekcji na bazie alkoholu (min. 60 proc.).

Po drugie: Unikaj podawania ręki przy przywitaniu

Nasze dłonie stykają się w ciągu dnia z bardzo różnymi powierzchniami, na których mogą znajdować się chorobotwórcze bakterie czy wirusy. Ich dotykanie sprawia, że zarazki trafiają także na dłonie. Zdaniem specjalistów w czasie pandemii należy powstrzymać się od uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie.

Po trzecie: Korzystaj z kart płatniczych

Na banknotach czy monetach także mogą znajdować się groźne dla naszego zdrowia wirusy i bakterie. GIS zaleca, aby w tym szczególnym okresie częściej korzystać z kart płatniczych i bankowości elektronicznej.

Po czwarte: Nie dotykaj oczu, nosa i ust. Na dłoniach może się znajdować koronawirus

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Potarcie oka, nosa czy ust zanieczyszczoną ręką może się skończyć zakażeniem.

Po piąte: Podczas pandemii koronawirusa regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze to powierzchnie, na których może się znajdować groźny dla naszego zdrowia wirus. Dlatego należy - co najmniej raz w tygodniu - dezynfekować lub przecierać je odpowiednim detergentem, najlepiej na bazie alkoholu.

Po szóste: Dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na telefonie komórkowym również mogą znajdować się groźne dla zdrowia patogeny, dlatego trzeba go regularnie wycierać. Można do tego użyć wilgotnych chusteczek nasączonymi środkiem dezynfekującym. Trzeba także wystrzegać się korzystania z telefonu podczas posiłków.

Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu?

Zobacz także: Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Źródło: 36,6

Po siódme: Zachowanie dystansu chroni przed zakażeniem koronawirusem 

Należy zachować co najmniej dwa metry odległości z osobą, z którą rozmawiamy, twarzą w twarz, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Po ósme: Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Zakrywaj usta i nos podczas kasłania i kichania. Twarz można zasłonić łokciem lub chusteczką. Jeśli korzystamy z chusteczki trzeba ją jak najszybciej wyrzucić, a następnie dokładnie umyć i zdezynfekować ręce.

Po dziewiąte: Zdrowa dieta chroni przed zakażeniem koronawirusem

W czasie pandemii należy unikać wysoko przetworzonej żywności. GIS zaleca, aby sięgać po warzywa i owoce, a także pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu. Warto także pamiętać, że sklepy spożywcze funkcjonują normalnie i nie ma potrzeby, aby robić zapasy.

Po dziesiąte: Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Jeśli szukasz informacji o koronawirusie to staraj się korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus.

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 17.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej