Czym zajmuje się radiolog? Na czym polega badanie radiologiczne?

Fot. demaerre / Getty Images

Radiolog to lekarz, który zajmuje się wykonywaniem i opisywaniem badań obrazowych – zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i innych. Ocenia on budowę narządów wewnętrznych i rodzaj patologii, często stawia także diagnozę. Aby zostać radiologiem, trzeba ukończyć specjalizację w tej dziedzinie.

Radiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się obrazowaniem ciała człowieka przy pomocy różnych technik: promieniowania rentgenowskiego, pola magnetycznego lub ultradźwięków. Jest to podstawowa metoda diagnostyki większości chorób i ich powikłań, która może służyć także do monitorowania postępów leczenia.

Czym zajmuje się radiolog?

Radiolog jest lekarzem po ukończeniu specjalizacji w dziedzinie radiologii, czyli techniki obrazowania narządów oraz oceny zmian, które w nich zaszły. Jego rolą jest wykonywanie badań z użyciem promieniowania rentgenowskiego, ultradźwięków lub pola magnetycznego, a także dokładny opis i interpretacja otrzymanego wyniku. Lekarz radiolog współpracuje z technikami, których rolą w pracowni radiologicznej jest dobór odpowiednich parametrów i dawek promieniowania. Coraz dynamiczniej rozwija się również radiologia zabiegowa, która polega na przeprowadzaniu małoinwazyjnych zabiegów diagnostyczno-leczniczych. Badanie radiologiczne jest wykonywane i dokładnie opisywane przez lekarza radiologa.

Radiolog ściśle współpracuje także z lekarzami innych specjalności. Opiera się również na dokumentacji medycznej. Dzięki temu dokonuje diagnostyki na podstawie ogólnego stanu klinicznego pacjenta i wyników innych badań diagnostycznych.

Poza diagnostyką radiologiczną zajmuje się także wykonywaniem małoinwazyjnych zabiegów leczniczych, do których przeprowadzenia konieczne jest wykorzystanie technik obrazowych. Są to przede wszystkim angioplastyka, embolizacja, wytwarzanie zespoleń naczyniowych, przezskórne drenaże, a także celowane podawanie leków. Ta dziedzina radiologii nosi miano inwazyjnej, interwencyjnej lub zabiegowej.

Zobacz film i poznaj nowe  techniki diagnostyki nowotworów: 

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6.

Jak wygląda badanie radiologiczne?

Diagnostyka radiologiczna obejmuje:

  • zdjęcie rentgenowskie (RTG) – fragment ciała jest prześwietlany wiązką promieniowania rentgenowskiego, w wyniku czego otrzymuje się negatyw z dwuwymiarowym obrazem badanej struktury; najczęściej wykorzystuje się je do oceny układu kostno-stawowego;
  • ultrasonografię (USG) – technikę wykorzystującą fale ultradźwiękowe wysyłane przez emiter, które odbijają się od struktur i powracają do urządzenia, gdzie są przekształcane na obraz; tego typu badanie radiologiczne pozwala na ocenę budowy i stanu narządów wewnętrznych;
  • tomografię komputerową (TK) – wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie, w wyniku którego otrzymuje się przekroje badanych narządów (2D lub 3D), co pozwala na bardzo dokładną ocenę ich stanu;
  • rezonans magnetyczny – metodę diagnostyki radiologicznej wykorzystującą pole magnetyczne, które jest mniej szkodliwe od promieniowania rentgenowskiego; przedstawia ono przekrój badanego narządu we wszystkich płaszczyznach;
  • mammografię – badanie radiologiczne, które polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich piersi w celu wykrycia zmian nowotworowych;
  • densytometrię – mającą na celu określenie gęstości kości; można wykorzystać w niej promieniowanie rentgenowskie lub ultradźwięki.

Badanie radiologiczne wykonywane jest na zlecenie lekarza prowadzącego lub prywatnie. W pierwszym przypadku pacjent otrzymuje skierowanie, a wizyta jest bezpłatna. Radiolog zbiera od pacjenta wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do wykonania testu. Następnie pacjent jest proszony o odsłonięcie części ciała, która będzie poddawana ocenie. W zależności od rodzaju badanie radiologiczne trwa od kilku do kilkunastu minut.

Polecamy: Co to jest diagnostyka obrazowa? RTG, TK, USG i MR - charakterystyka

Jak zostać radiologiem?

Radiolog to osoba, która ukończyła studia na kierunku lekarskim, a następnie kilkuletnią specjalizację w dziedzinie radiologii. Dzięki temu ma szeroką wiedzę w zakresie anatomii człowieka, procesów i zmian patologicznych oraz podstawowych technik obrazowania, tworzenia obrazu i jego interpretacji. Radiolog po ukończeniu specjalizacji ma umiejętność opisywania badań i formułowania wniosków diagnostycznych.

Specjalizacja z radiologii trwa 5 lat. Lekarz odbywa staż podstawowy w zakresie radiologii ogólnej oraz staże kierunkowe (m.in. obrazowanie w pediatrii, onkologii, położnictwie i stomatologii oraz zabiegowe). Dodatkowo powinien brać udział w różnego rodzaju konferencjach, szkoleniach i kursach naukowych. Specjalizacja z radiologii kończy się Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym.

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, Dziennik Ustaw, Poz. 26, http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130000026/O/D20130026.pdf, [dostęp: 03.07.2019].
  2. Program specjalizacji w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I stopnia, Warszawa 2014 (aktualizacja 2018), https://www.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/akredytacja2018/0726-program-1.pdf, [dostęp: 03.07.2019]
Data aktualizacji: 16.08.2019,
Opublikowano: 16.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej