Czym zajmuje się laryngolog? Co leczy się w poradni laryngologicznej?

mladenbalinovac/getty images

Laryngolog to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób nosa, gardła, krtani oraz ucha. Zgłaszają się do niego także pacjenci zmagający się z problemami dotyczącymi zmysłów: smaku, powonienia lub słuchu. Laryngolog jest nazywany także otolaryngologiem.

Laryngologia, a właściwie otolaryngologia (otorynolaryngologia) jest dziedziną medycyny, która skupia się na profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu różnego rodzaju chorób i nieprawidłowości w obrębie narządów głowy i szyi – uszu, nosa, gardła, krtani, a także ślinianek, zatok, języka i kości szczęki.

Kto to jest laryngolog i czym się zajmuje?

Laryngolog jest lekarzem, który ukończył specjalizację w dziedzinie otorynolaryngologii. Specjalista ten zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń gardła, nosa, krtani, uszu i innych narządów głowy i szyi. Warto zaznaczyć, że fachowym określeniem jest otolaryngolog lub otorynolaryngolog. Natomiast zwyczajowo przyjęło się skracanie nazwy tej specjalności, dlatego częściej używa się określenia laryngolog.

Specjalizacja z laryngologii trwa nie krócej niż 6 lat. W tym czasie lekarz zdobywa wiedzę w zakresie anatomii, fizjologii i patofizjologii narządów głowy i szyi, a także technik operacyjnych oraz przeprowadzania i interpretowania badań diagnostycznych. Laryngolog podczas specjalizacji odbywa staże i praktyki na różnych oddziałach. Tytuł specjalisty zdobywa po uzyskaniu pozytywnego wyniku Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

Z powodu tego, że laryngologia jest bardzo szeroką dziedziną wiedzy, wyodrębniono kilka podspecjalności:

  • laryngolog onkolog – zajmuje się nowotworami w obrębie głowy i szyi;
  • laryngolog foniatra – leczy zaburzenia głosu i mowy;
  • laryngolog audiolog – specjalista od zmysłu słuchu;
  • laryngolog dziecięcy – zajmuje się patologiami gardła, nosa i narządu słuchu u małych dzieci.

Co leczy laryngolog?

Laryngolog zajmuje się leczeniem patologii w narządach głowy i szyi. W większości przypadków są to infekcje i stany zapalne gardła, zatok, krtani i uszu. Wyróżnia się jednak szereg innych dolegliwości, które są przedmiotem jego zainteresowania. Na wizytę laryngologiczną powinny zgłosić się osoby, które zmagają się z:

  • przewlekłym katarem, bólem gardła, chrypką i problemami z oddychaniem,
  • zaburzeniami smaku, węchu lub słuchu,
  • uczuciem zatkanego ucha,
  • głowy i szumami usznymi,
  • częstymi lub obfitymi krwawieniami z nosa,
  •  zaburzeniami równowagi,
  • krzywą przegrodą nosową,
  • chrapaniem.

U takich pacjentów lekarz laryngolog przeprowadza dokładną diagnostykę oraz wdraża odpowiednie leczenie farmakologiczne lub zabiegowe. Do poradni laryngologicznej powinni zgłosić się także pacjenci z guzami w obrębie głowy i szyi.

Laryngolog przeprowadza również zabiegi chirurgiczne. Najczęściej są to: korekta przegrody nosowej, usunięcie migdałków (tonsillektomia), usunięcie ciała obcego z ucha lub jamy nosowej oraz wycinanie polipów nosa. Lekarze z tą specjalnością zajmują się też chirurgią szczęki.

Zobacz film: Laryngolog

źródło:x-news

Badania, które wykonuje laryngolog

Badanie laryngologiczne jest złożone, ponieważ obejmuje ocenę wielu struktur. U każdego pacjenta, który zgłasza się do laryngologa, wykonuje się:

  • badanie małżowin usznych, przewodu słuchowego zewnętrznego i błony bębenkowej (otoskopia),
  • badanie jamy nosowej (rynoskopia),
  • ocena jamy ustnej i języka,
  • ocena błony śluzowej gardła,
  • badanie krtani przy pomocy lusterka,
  •  badanie węzłów chłonnych szyjnych.

W zależności od rodzaju schorzenia lekarz laryngolog może zdecydować także o konieczności przeprowadzenia badań dodatkowych. Należą do nich tympanometria (obiektywne badanie słuchu), audiometria (subiektywna ocena słuchu), rhinometria (ocena drożności nosa). Często specjalista wydaje pacjentowi skierowanie na badania laboratoryjne krwi, wymaz z nosa lub gardła, zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Jak wygląda wizyta laryngologiczna?

Jeżeli pacjent otrzyma skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, wizyta laryngologiczna może odbyć się bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Laryngolodzy przyjmują również w prywatnych placówkach. Wówczas badanie laryngologiczne jest płatne.

Podczas wizyty laryngologicznej w pierwszej kolejności lekarz zbiera dokładny wywiad od pacjenta. Dotyczy on występujących dolegliwości, czasu ich trwania, chorób przewlekłych oraz leków przyjmowanych na stałe. Następnie przeprowadzane jest badanie fizykalne. Lekarz ocenia także wyniki zleconych wcześniej badań. Na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji oraz występujących objawów klinicznych stawia diagnozę i opracowuje plan leczenia.

Bibliografia:

1. Program specjalizacji w dziedzinie otolaryngologii (moduł podstawowy i moduł specjalistyczny) dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I stopnia, Warszawa 2014 (aktualizacja 2018), https://www.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/akredytacja2018/0721-program-1.pdf, [dostęp: 04.07.2019].

Data aktualizacji: 25.08.2020,
Opublikowano: 25.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej