Czym zajmuje się gastrolog? Leczenie chorób układu pokarmowego 

Fot: magicmine / fotolia.com

Choroby układu pokarmowego dotykają coraz szerszego grona pacjentów. Ze względu na swoje rozprzestrzenienie, część z nich klasyfikuje się jako choroby cywilizacyjne. Gastroenterologia to niezwykle rozległa dziedzina wiedzy, która pozwala je efektywnie badać i leczyć.

Leczeniem chorób układu pokarmowego zajmuje się gastroenterolog, jednak zdecydowanie częściej określa się go mianem gastrologa. Obie nazwy są poprawne i odnoszą się do tej samej specjalizacji. Warto wiedzieć, kiedy należy skonsultować się z tym lekarzem.

Czym jest gastroenterologia?

Gastroenterologia (gastrologia) zajmuje się badaniem pracy i dysfunkcji całego układu pokarmowego. Gastrolodzy spotykają się w pracy z niezwykle szerokim spektrum chorób – leczą schorzenia przełyku, żołądka, dwunastnicy, wątroby, dróg żółciowych, trzustki, jelit i odbytu. Niektóre mogą okazać się niegroźnymi dolegliwościami, jednak wiele z nich wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Dlatego z wizytą u gastrologa nie można zwlekać. Według szacunków lekarzy, zaburzenia pracy układu pokarmowego dotyczą co drugiego z nas. Niestety, znaczna część pacjentów lekceważy objawy i konsultuje się z lekarzem dopiero po ich nasileniu.

Kiedy zwrócić się do gastrologa?

Choroby układu pokarmowego dają zwykle objawy, które bez większych problemów możemy właściwie zinterpretować. Najczęściej są związane z niestrawnością – jedną z najbardziej rozpowszechnionych dolegliwości. Sporadyczne występowanie symptomów nie powinno nas niepokoić – lekkie problemy trawienne mogą przydarzyć się każdemu w dowolnym okresie życia. Zaalarmować powinno nas ich nasilenie lub utrzymywanie się przez kilka tygodni. Do najczęstszych objawów chorób układu pokarmowego należą:

  • bóle brzucha,
  • mdłości,
  • wymioty,
  • zgaga,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • dysfagia (zaburzenia połykania),
  • gazy,
  • odbijanie,
  • powiększenie narządów,
  • zmieniony wygląd stolca,
  • wzdęcia,
  • zaparcia.

Gastrologia – badania

Podczas wizyty w poradni gastrologicznej możliwe jest postawienie właściwej diagnozy. Niestety, w przebiegu wielu chorób układu pokarmowego nie jest to wcale łatwe zadanie. Objawy mogą świadczyć zarówno o drobnych dolegliwościach, jak i o poważnych zespołach chorobowych. Aby wykluczyć błędne założenia, gastrolog zleca szereg badań. Bardzo często najbardziej miarodajnym spośród nich jest gastroskopia, czyli endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wielu pacjentów obawia się go, ze względu na niezbyt przyjemny przebieg – w przełyku chorego umieszcza się endoskop, który często powoduje odruch wymiotny. 

Gastroskopii nie należy się jednak bać – gardło jest znieczulane, a cała procedura zajmuje od kilku do kilkunastu minut i daje lekarzom olbrzymie możliwości. Nie tylko umożliwia uzyskanie obrazu endoskopowego, ale – w razie konieczności – pozwala także na pobranie wycinka błony śluzowej oraz wykonanie testu urazowego, który stwierdza obecności bakterii Helicobacter pylori, a także poszerzenie zwężeń przewodu pokarmowego oraz przeprowadzenie drobnych zabiegów. Samo przygotowanie do badania nie jest skomplikowane – wystarczy zrezygnować z jedzenia na 8 godzin przed badaniem, lepiej nie palić także tytoniu oraz nie żuć gum bezpośrednio przed nim. Czasami mogą pojawić się również wskazania dotyczące zażywania leków zmniejszających krzepliwość krwi – takie przypadki zawsze powinny być jednak skonsultowane z lekarzem.

Jakimi chorobami zajmuje się gastroenterologia?

Wiele chorób układu pokarmowego wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia – szybka reakcja nie dopuszcza do rozwinięcia poważnych konsekwencji. Nieleczona zgaga i refluks przełykowy często doprowadzają do zapalenia przełyku albo tzw. przełyku Barretta – choroby błony śluzowej, która może prowadzić do wystąpienia niektórych nowotworów.

Jednym z najbardziej podstępnych schorzeń układu pokarmowego jest rak żołądka. Guz przez długi czas nie daje charakterystycznych objawów. Gastroenterolodzy zajmują się także nieżytem żołądka, celiakią, czyli nietolerancją glutenu, wrzodami, wzdęciami i wieloma chorobami pasożytniczymi. Bardzo często diagnozowanym schorzeniem jest również choroba wrzodowa, kamica żółciowa, marskość wątroby, stany zapalne organów biorących udział w procesie trawienia, zapalenie wyrostka robaczkowego oraz zespół jelita drażliwego (IBS).

Gastroenterologia dziecięca

Szczególne miejsce w badaniu i leczeniu chorób układu pokarmowego zajmuje gastroenterologia dziecięca. Część schorzeń dotyka najmniejszych pacjentów, a ze względu na problemy z komunikacją i trudne do zaklasyfikowania objawy, podjęcie odpowiedniego leczenia jest szczególnie wymagające. Właśnie w tym okresie życia najczęściej diagnozuje się celiakię – poważną chorobę immunologiczną, wywoływaną przez gluten obecny w ziarnach zbóż. Gastroenterolodzy kliniczni często muszą walczyć także z biegunkami ostrymi i przewlekłymi, które są olbrzymim zagrożeniem dla organizmów niemowląt. Wbrew pozorom dzieci mogą cierpieć na schorzenia zwykle diagnozowane wśród osób dorosłych. Często obserwuje się u nich kamicę dróg żółciowych, a także przewlekłe zapalenia i polekowe uszkodzenia wątroby. Olbrzymim zagrożeniem dla życia jest również zapalenie wyrostka robaczkowego, które ma szczególnie ostry przebieg wśród małych pacjentów.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej