Czym są włókna nerwowe i jakie są ich funkcje?

Fot. koto_feja / Getty Images

Jest kilka rodzajów włókien nerwowych, różniących się od siebie głównie budową oraz kierunkiem przewodzenia impulsów. Wyróżniamy włókna nerwowe rdzenne i bezrdzenne oraz włókna nerwowe czuciowe i ruchowe. 

Włókno nerwowe ma wiele synonimów: neuryt, włókno osiowe, akson oraz wypustki osiowe. Główną funkcją włókien nerwowych jest transport impulsu nerwowego między neuronami, czyli komórkami nerwowymi.

Lokalizacja włókna nerwowego

Komórka nerwowa, inaczej nazywana neuronem, zbudowana jest z perikarionu, czyli ciała komórkowego oraz wypustek. Wypustki te nazywane są inaczej dendrytami. Odpowiedzialne są one za przekazywanie impulsów nerwowych w kierunku ciała komórkowego (perikarionu). Perikarion przesyła impulsy nerwowe do innych komórek za pomocą pojedynczych wypustek osiowych, zwanych czasem aksonem bądź neurytem. W skład perikarionu wchodzą:

  • aparat Golgiego, który służy do modyfikacji substancji wytwarzanych przez komórkę eukariotyczną, czyli taką, która posiada w sobie jądro oraz sortowania i dystrybucji tych substancji we wnętrzu komórki,
  • mitochondria, które wytwarzają energię w postaci ATP oraz biorą udział w regulacji metabolizmu komórki,
  • tigroid, zawierający ziarnistości RNA,
  • włókna nerwowe odpowiedzialne za przekazywanie impulsu nerwowego.

Polecamy: Układ nerwowyMózgOśrodkowy i obwodowy układ nerwowy człowieka - zasady działania

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ nerwowy: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Budowa włókna nerwowego

Włókna nerwowe są to wypustki nerwowe odchodzące od neuronów. Mogą być one nagie bądź otoczone osłonką. Możemy rozróżnić dwa rodzaje włókien:

  • aferentne (dośrodkowe), czyli takie, które przewodzą impulsy nerwowe z obwodu do ośrodków,
  • eferentne (odśrodkowe), czyli przewodzące impulsy od ośrodka do obwodu.

Aksony, czyli neuryty budujące neurony (komórki nerwowe) tworzą włókna nerwowe. Mierzą one zazwyczaj około 1 metra długości. Większość z nich w swojej budowie posiada białkowo- lipidową osłonkę (osłonkę mielinową). Nazywane są wówczas włóknami rdzennymi jedno- lub dwuosłonkowymi.

Mielina tworząca osłonkę mielinową powstaje, gdy akson pojawia się wewnątrz cytoplazmy komórki lemocytu. Lemocyt jest glejową komórką układu nerwowego. Mielina zbudowana jest z wielu składników błony komórkowej, głównie lipidowych. Wyróżnić tutaj możemy: fosfolipidy oraz cholesterol. W budowie włókien nerwowych występują przewężenia zwane przewężeniami Ranviera.

Neuron z neuronem lub neuron z efektorem połączone są za pomocą synaps. Błona presynaptyczna przyłączona jest do błony, z której sygnał bądź impuls nerwowy wysyła, odbiera go natomiast synapsa postsynaptyczna, która stanowi błonę odbierającą. Dzięki temu, że błony synaptyczne przylegają do siebie, przesyłana informacja staje się impulsem elektrycznym. Mimo że znajdują się bardzo blisko siebie, między nimi istnieje niewielka szczelina. Synapsa zbudowana jest z błony presynaptycznej, szczeliny oraz błony postsynaptycznej, a informacje i impulsy nerwowe przekazywane są od błony presynaptycznej do błony postsynaptycznej. Aby neuroprzekaźniki mogły się przetransportować, konieczne jest ich połączenie z mediatorami znajdującymi się na powierzchni błony presynaptycznej.

Polecamy: Komórki glejowe: występowanie, podział, rola w organizmie

Rodzaje włókien nerwowych

  1. Grupa A – przewodzą one impulsy zarówno dośrodkowo, jak i odśrodkowo. Są otoczone osłonką mielinową. Przekazują impulsy/sygnały do: obkurczających się mięśni oraz receptorów bólu, zimna, czucia głębokiego, dotyku, ucisku i temperatury. Przewodzone są z prędkością od 12 do 120 m/s.
  2. Grupa B – również posiadają osłonkę mielinową. Zbudowane są z przedzwojowych włókien nerwowych przywspółczulnych, a przewodzone z prędkością od 3 do 15 m/s.
  3. Grupa C d.r., czyli aferentne, bezrdzenne – łączą się z rdzeniem kręgowym za pomocą korzeni grzbietowych. Nie posiadają żadnej osłonki, stanowią tzw. ,,włókna nerwowe nagie” i element budowy łuków odruchowych. Przewodzą impulsy oraz informacje dotyczące ucisku, temperatury oraz bólu. Przewodzone są z prędkością od 0,5 do 2,0 m/s.
  4. Grupa Cs – są to zazwojowe włókna nerwowe współczulne. Przewodzone są z prędkością 0,7 do 2,3 m/s.

Reakcja włókien nerwowych na impulsy elektryczne

  • Reobaza – jest to najniższa wartość impulsu elektrycznego zdolnego do pobudzenia mięśnia. Wartość reobazy waha się między 2 a 18 miliamperów.
  • Czas użyteczny –natężenie prądu jest równe reobazie, a czas użyteczny oznacza najkrótszy czas, by wzbudzić skurcz progowy.
  • Chronaksja – najkrótszy czas działania impulsu, gdy wartość natężenia reobazy jest dwukrotnie większa. Przeciętnie u ludzi wartość ta wynosi 0,1–2,2 milisekundy.
Data aktualizacji: 14.01.2019,
Opublikowano: 04.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej