Prądy Traberta to zabieg, w którym wykorzystuje się przerywany prąd galwaniczny o stałych parametrach i prostokątnym kształcie impulsu. Ze względu na silne bodźcowe działanie zabieg określa się jako masaż bodźcowy. Skutecznie likwiduje napięcie mięśniowe, łagodzi ból, poprawia odżywienie i dotlenienie tkanek. Prądy Traberta nie powinny być stosowane przez ciężarne kobiety.
Czym są prądy Traberta?
Prąd Traberta to prąd jednokierunkowy (jednobiegunowy), o prostokątnym kształcie i 2 ms czasie trwania impulsu oraz przerwą między nimi wynoszącą 5 ms. W związku z tym prądy Traberta nazywane bywają prądami 2-5 (z ang. two-five current). Terapia oparta na ich użyciu zapewnia wysokoprądowe pobudzenie (z niem. Ultra Reizstrom, UR). Nazwa prądów wywodzi się od nazwiska ich wynalazcy Helmuta Traberta.
Prądy Traberta – czas trwania zabiegu
Długość i częstotliwość zabiegu ustalana jest przez specjalistę na podstawie odczuć chorego i jego dolegliwości. Czas trwania zabiegu przy użyciu prądów Traberta wynosi średnio 8-15 minut. Zalecane jest przeprowadzenie całej serii 6-8 zabiegów, które wykonywane są codziennie. W czasie zabiegu chory powinien mieć zapewniony stały kontakt z terapeutą, żeby na bieżąco przekazywać mu informacje o doświadczanych odczuciach.
Polecamy: Prądy tens pomocą w bólu – rehabilitacja, przeciwwskazania, zabiegi
Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:
Prądy Traberta – przygotowanie do zabiegu i intensywność prądu
Przed przystąpieniem do zabiegu z wykorzystaniem prądów Traberta osoba poddawana terapii musi zdjąć odzież zasłaniającą obszar poddawany ich działaniu oraz wszelkie metalowe akcesoria czy ozdoby. Konieczne jest wykluczenie ewentualnych zaburzeń czucia powierzchniowego. Chory układa się do zabiegu w wygodnej dla siebie pozycji, która umożliwi całkowite zwolnienie napięcia mięśniowego.
Natężenie prądu powinno być zbliżone do maksymalnego dobrze tolerowanego przez chorego. Zbyt intensywnie stymulowane włókna nerwowe mogą dać nieprzyjemne uczucie ucisku. Prawidłowo wykonany zabieg jest całkowicie bezpieczny. Po zabiegu pojawić się mogą ewentualnie podrażnienia skóry, które traktuje się talkiem lub maścią łagodzącą.
Prądy Traberta – właściwości i działanie
Prądy Traberta wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Oddziałując na układ nerwowy, wzmagają ukrwienie, a dzięki temu dotlenienie i odżywienie tkanek. Dodatkowo miejscowe ich przekrwienie umożliwia usunięcie zbędnych produktów przemiany materii, które mogą odpowiadać za powstanie stanu zapalnego. Prądy Traberta wzmagają wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Na skutek wprowadzenia mięśni w wibracje o częstotliwości około 140 Hz likwidują ich napięcie. Na tej podstawie zabieg określa się czasem masażem bodźcowym. Dodatkowo hamują przewodnictwo bólowe, gdyż obniżają aktywność układu współczulnego. Prądy Traberta są niezwykle skuteczne. Literatura przedmiotu donosi o przypadkach, kiedy chorzy po pierwszym zabiegu odczuwali złagodzenie dolegliwości, a osiągnięty rezultat utrzymuje się dość długo.
Prądy Traberta – wskazania do stosowania
Prądy Traberta wskazane są w przypadku rozmaitych zespołów bólowych i zaburzeń krążenia obwodowego. W sposób szczególny polecane są osobom doświadczającym silnych bólów kręgosłupa i ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Znajdują zastosowanie w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, nerwobóli, zapalenia okołostawowego, neuralgii, atrofii Sudecka, zaparć. Wykorzystuje się je w stanach po urazach stawów i mięśni, jak skręcenia, stłuczenia, bolesna sztywność. Do terapii kwalifikuje się chorych z podwyższonym napięciem mięśniowym i przeczulicą dotykową.
Zabieg wykonywany jest w przypadku, gdy oddziaływanie o charakterze lokalnym jest ograniczone. Dodatkowo, kiedy obszar, na który chce się oddziaływać, jest duży lub niemożliwe jest miejscowe ułożenie elektrod, jak w przypadku w miejscowej przeczulicy bólowej, obecności opatrunku gipsowego.
Prądy Traberta – przeciwwskazania do stosowania
Przeciwwskazania do stosowania prądów Traberta stanowią m.in.: gorączka, zaburzenia czucia, choroba nowotworowa, cukrzyca, zakażenia i stany zapalne skóry oraz tkanek miękkich w miejscu ułożenia elektrod, zapalenie żył. Zabieg nie powinien być przeprowadzany u kobiet w ciąży i podczas krwawienia miesiączkowego. Prądy Traberta wykluczone są w przypadku obecności w ciele metalowych elementów, takich jak endoprotezy, rozrusznik serca, gdyż prąd, przebiegając przez nie, mógłby zakłócić ich funkcjonowanie.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie krążenia:
Prądy Traberta - ułożenie elektrod
Zabieg przeprowadza się przy użyciu płaskich elektrod o powierzchni 80 cm2 (8x10 cm), których działanie zwiększyć można, wykorzystując płaskie podkłady. Podkłady powinny być dobrze zwilżone i dodatkowo w czasie zabiegu polewane wodą. Elektroda czynna umieszczona w miejscu bólu, a bierna około 3 cm od jej krawędzi.
Elektrody ułożone mogą być lokalnie (w obrębie stawów kończyn, poprzecznie) lub segmentarnie (centralnie na dany segment na kręgosłupie). Elektrody umieszczone bywają na szyi, górnej części odcinka piersiowego kręgosłupa, odcinku piersiowo-lędźwiowym lub lędźwiowo-krzyżowym. W przypadku prądów Traberta w dwóch ostatnich ułożeniach elektrod nastąpić może pogłębienie lordozy lędźwiowej w wyniku stymulacji mięśni prostowników grzbietu. Sytuacji tej zapobiega się przez podłożenie pod brzuch chorego wałka.