Czym są inhibitory pompy protonowej? Jakie dają skutki uboczne?

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Inhibitory pompy protonowej są obecnie lekami z wyboru w terapii chorób zależnych od kwasu solnego. Niepożądane działania, jakie niesie za sobą ich długotrwałe stosowanie,należą do rzadkości i skutkują przerwaniem jedynie 1–2% terapii IPP.

Inhibitory pompy protonowej w praktyce klinicznej są stosowane w Polsce od lat 90. Wiele badań potwierdziło ogromną skuteczność tej grupy leków w terapii licznych schorzeń. Jednakże ich długotrwałe przyjmowanie może doprowadzić do pojawienia się skutków ubocznych. Dlatego też leki te powinny być stosowane zgodnie ze wskazaniami i wypracowanymi algorytmami postępowania. W przypadku leczenia przewlekłego powinna być stosowana możliwie najmniejsza skuteczna dawka.

Czym są inhibitory pompy protonowej?

Inhibitory pompy protonowej IPP (ang. proton pump inhibitors) to grupa leków powszechnie uznawana za skuteczną i bezpieczną, mająca szerokie zastosowanie w leczeniu chorób zależnych od wydzielania kwasu solnego w żołądku. Inhibitory pompy protonowej to leki, które wykorzystywane są w procesie terapeutycznym schorzeń takich choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo–przełykowy, dyspepsja rzekomowrzodowa, refluksowe zapalenie przełyku i zespół Zollingera–Ellisona. Podkreśla się także ich rolę w procesie eradykacji Helicobacter pylori.

W ostatnich latach dramatycznie wzrosło zużycie IPP w lecznictwie. Obecnie należą one do najczęściej przepisywanych leków na świecie. Przyczyniła się do tego ich niska cena, duża skuteczność i niewielka liczba działań niepożądanych.

Skutki uboczne stosowania inhibitorów pompy protonowej

Inhibitory pompy protonowej stosowane krótkotrwale są lekami dobrze tolerowanymi, zwykle nie powodują działań niepożądanych. Jednakże mimo potwierdzonego licznymi badaniami pozytywnego wpływu na ludzki organizm inhibitor pompy protonowej, podobnie jak inne leki, mogą powodować skutki uboczne. Należy podkreślić, że poważniejsze działania niepożądane zdarzają się bardzo rzadko, czyniąc z IPP dość bezpieczną grupę leków.

Najczęściej stwierdzanym powikłaniem jest zahamowanie produkcji kwasu solnego przez komórki okładzinowe. W konsekwencji może dojść do rozwoju hipochlorhydrii, czyli stanu, w którym pH soku żołądkowego mieści się w granicach 3,5–6,0, przy czym jego prawidłowa wartość na czczo powinna wynosić 1,3–2,5. Może się pojawić także wtórna hipergastrynemia, czyli nadmierne wytwarzanie i wydzielanie gastryny, która z kolei pobudza wydzielanie kwasu solnego. Może to spowodować hiperplazję (powiększenie) komórek ECL w żołądku i rozwój polipów o typie polipów dna żołądka. Sprzyja to wystąpieniu enteropatii, objawów dyspeptycznych i nadkwaśności.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa układ pokarmowy

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Długotrwałe przyjmowanie leków takich jak inhibitory pompy protonowej może powodować upośledzenie żołądkowej bariery przeciwbakteryjnej, a także zwiększyć ryzyko zapalenia płuc i jelita grubego, biegunki bakteryjnej, infekcji Clostridium difficile oraz wywołanych przez bakterie: Salmonella, Campylobacter jejuni, Escherichia coli, Vibrio cholerae i Listeria. Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka występuje u około 5% chorych leczonych IPP. Długotrwałe stosowanie tych leków zwiększa ryzyko wystąpienia samoistnego bakteryjnego zapalenia otrzewnej (SBZO). Ponadto jest czynnikiem predysponującym do złamania szyjki kości udowej i kości kręgosłupa oraz rozwoju osteoporozy. Badania wykazały wpływ IPP na zmniejszenie gęstości mineralnej kości i częstość występowania złamań niskoenergetycznych na skutek zmniejszenia wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego.

Niepożądane działanie inhibitorów pompy protonowej

Przewlekła terapia IPP zwiększa ryzyko wystąpienia istotnych działań ubocznych, które niekiedy mogą zmuszać do jej przerwania. Inhibitory pompy protonowej mogą wywołać objawy wynikające z immunosupresji, czyli hamowania procesu wytwarzania przeciwciał i komórek odpornościowych. Niebezpieczne są także konsekwencje wynikające z nadwrażliwości na leki. Dolegliwości mogą obejmować bóle i zawroty głowy, biegunkę, parestezje, zaparcia, nudności, zaburzenia snu i równowagi, złe samopoczucie, zmęczenie i zmiany skórne, takie jak osutka, świąd, pokrzywka i rumień.

Skąd się biorą wrzody żołądka? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Przyczyny, objawy i leczenie choroby wrzodowej. Źródło; 36,6.

Powikłania po długotrwałym zażywaniu inhibitorów pompy protonowej obejmują zaburzenia wchłaniania, a w konsekwencji niedobory składników pokarmowych, takich jak witaminy (C i B12) i minerały (wapń, żelazo). Może się rozwinąć zwłaszcza hipomagnezemia, czyli stan znacznie obniżonego poziomu magnezu w organizmie. Z kolei zwiększa się m.in. wchłanianie digoksyny i antagonistów witaminy K.

Groźne objawy uboczne IPP są niezwykle rzadkie i obejmują ostre zapalenie wątroby oraz ostre śródmiąższowe zapalenie nerek. Ryzyko rozwoju nowotworu w wyniku długotrwałej terapii tymi lekami jest bardzo małe. Badania biochemiczne krwi mogą wykazać niewielki wzrost aktywności aminotransferaz, czyli enzymów uczestniczących w metabolizmie aminokwasów. Niektórzy badacze donoszą, że wieloletnie stosowanie IPP podnosi częstości występowania zawałów serca i ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Inne powikłania związane z przyjmowaniem inhibitorów pompy protonowej IPP mogą sporadycznie powodować przemijające splątanie, halucynacje, pobudzenie, agresję, czarne zabarwienie języka, zapalenie jamy ustnej, drożdżycę przewodu pokarmowego, wypadanie włosów, osłabienie siły mięśniowej oraz bóle stawowe i mięśniowe. Wieloletnia terapia predysponuje do zapalenia trzustki oraz zwiększenia stężenia cholesterolu i trójglicerydów. Mogą się pojawić także: nadmierna potliwość, jadłowstręt, zaburzenia smaku i impotencja.

Jak wygląda leczenie choroby wrzodowej? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Leczenie choroby wrzodowej. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Wocial T., O czym warto pamiętać, stosując przewlekle inhibitory pompy protonowej?, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2013, 9(2), s. 126–132.

2. Stedman C.A.M., Barclay M.L., Review article: comparison of the pharmacokinetics, acid suppression and efficacy of proton pump inhibitors, “Alimentary Pharmacology &Therapeutics”, 2000, 14, s. 963–978.

3. Geevasinga N., Coleman P.L., Webster A.C., Proton pump inhibitors and acute interstitial nephritis, “Clinical Gastroenterology and Hepatology”, 2006, 4, s. 597–604.

4. Wocial T., Inhibitory pompy protonowej w chorobie refluksowej przełyku, „Medycyna Rodzinna”, 2007, 2, s. 26–29.

5. Kazberuk M., Brzósko S., Hryszko T., Naumnik B., Nadużywanie inhibitorów pompy protonowej i jego konsekwencje, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2016, 70, s. 1112–1116.

6. Fraser L.A., Leslie W.D., Targownik L.E. i wsp. The effect of proton pump inhibitors on fracture risk: report from the Canadian Multicenter Osteoporosis Study, “Osteoporosis International”, 2013, 24, s. 1161–1168.

7. Stadnicki A., Kowalska-Pawełek A., Wskazania i bezpieczeństwo stosowania inhibitorów pompy protonowej, „Anestezjologia i Ratownictwo”, 2009, 3, s. 67–72.

8. Szymczyk H., Bezpieczeństwo terapii inhibitorami pompy protonowej, „Lek w Polsce”, 2015, 25(9), s. 44–52.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 04.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej