Czym są hemoroidy u dzieci? Przyczyny, objawy i leczenie dolegliwości

Fot: kwanchaichaiudom / gettyimages.com

Hemoroidy u dzieci będące stanem patologicznym nazywane są chorobą hemoroidalną. Pospolicie określa się je także mianem żylaków odbytu. Zaliczane są do chorób cywilizacyjnych, a za ich rozwój w tej grupie społecznej odpowiadają zwłaszcza nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

W nomenklaturze medycznej mianem hemoroidów określa się fizjologiczne struktury anatomiczne, które znajdują się w kanale odbytu. Są to uwypuklenia błony śluzowej, które składają się z gęstego splotu naczyń, a ich zadaniem jest uszczelnienie odbytnicy. Umożliwiają kontrolowanie procesu wypróżniania i oddawania gazów. Występują u wszystkich ludzi. Powszechnie o hemoroidach u dzieci mówi się w kontekście żylaków odbytu, które powstają, gdy w splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona znaleźć ujścia.

Przeczytaj też: Hemoroidy (żylaki odbytu) – objawy, leczenie i zapobieganie

Czym są hemoroidy u dzieci?

Choroba hemoroidalna jest najczęściej występującą chorobą proktologiczną u ludzi dorosłych, a zachorowalność na nią wzrasta z wiekiem. Występowanie dolegliwości hemoroidalnych przed 20 rokiem życia należy do dużej rzadkości. Dlatego powiększone hemoroidy u dzieci, znane także jako żylaki odbytu lub guzki krwawnicze, są słabo poznanym zagadnieniem.

Czynniki ryzyka rozwoju hemoroidów u dzieci

Za główne czynniki ryzyka rozwoju choroby hemoroidalnej u dzieci uważa się przedłużone parcie na stolec i zaleganie kału w bańce odbytnicy. Przewlekłe zaleganie stolca sprzyja osłabieniu czucia w odbytnicy, przez co twarde masy kałowe stale drażnią ścianę odbytnicy i prowadzą do powstania wysięku zapalnego.

Jak poradzić sobie z hemoroidami? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Jak poradzić sobie z hemoroidami? Źródło: Bez recepty.

Ważnymi determinantami tej choroby są złe nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia. Nieprawidłowa dieta, która dostarcza niewystarczającą ilość naturalnego błonnika pokarmowego, powoduje zaburzenia perystaltyki jelit, a w konsekwencji zaparcia. Do ich powstania predysponują także stres, nieregularne spożywanie posiłków, alergie pokarmowe czy niedobory witaminowe. Przewlekłe zaparcia są jedną z najczęstszych dolegliwości w populacji dziecięcej. Stanowią przyczynę około 3% wizyt w poradniach pediatrycznych. Na ich skutek dochodzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. W licznych badaniach dowiedziono także, że brak wystarczającego nawodnienia organizmu i nadmierna masa ciała powodują pojawienie się kłopotów z wypróżnianiem. Utrudnione, wymagające wysiłku oddawanie zbitego, twardego stolca wywołuje pęknięcia, które odpowiadają za hemoroidy.

Ponadto część badaczy donosi, że przyczyn rozwoju choroby hemoroidalnej należy upatrywać w uwarunkowaniach genetycznych. Rodzinne występowanie schorzenia predysponuje do żylaków odbytu u dzieci.

Hemoroidy u dzieci – objawy

Patologicznie zmienione hemoroidy u dzieci wywołują objawy, które stają się przyczyną trudnego do zniesienia dyskomfortu, dlatego też nie wolno ich lekceważyć. Żylaki lokalizują się na zewnątrz i wewnątrz odbytu. Mają postać przekrwionych, nabrzmiałych guzków. Objawy hemoroidów u dzieci nie odbiegają od tych doświadczanych przez osoby dorosłe. Wśród charakterystycznych symptomów wymienia się: ból, swędzenie i pieczenie odbytu, krwawienie z odbytu (bardzo silne może doprowadzić do anemii, lecz są to sporadyczne przypadki), obrzęk i obrzmienie okolicy odbytu (może trwać przez kilka tygodni), stan zapalny, sączenie wydzieliny śluzowej, podwyższoną temperaturę ciała, kłopotliwe wypróżnianie i nietrzymanie stolca, powstawanie szczelin okołoodbytniczych (bolesnych pęknięć śluzówki odbytu), uczucie niepełnego wypróżnienia. Hemoroidy odbytu powodują duże trudności z utrzymaniem właściwej higieny, przez co podrażniają otaczającą je skórę. Jeśli osiągną duże rozmiary, utrudniają siedzenie i chodzenie. Zatwardzenie znacznie wzmaga uciążliwe symptomy.

Leczenie hemoroidów u dzieci za pomocą diety

Niezwykle istotne jest postępowanie niefarmakologiczne. W leczeniu hemoroidów u dzieci duże znaczenie przypisuje się diecie bogatoresztkowej. Zalecenia dietetyczne uwzględniają zwłaszcza zwiększenie spożycia naturalnego błonnika pokarmowego. Organizmowi najlepiej dostarczać błonnik nierozpuszczalny w wodzie, gdyż przyspiesza on perystaltykę jelit i wpływa na zwiększenie masy stolca. Jego doskonałym źródłem są: otręby pszenne, mąka z pełnego przemiału, fasola i groch, kukurydza, nasiona roślin, całe ziarna, warzywa kapustne, warzywa korzeniowe i orzechy oraz owoce. Posiłki należy spożywać regularnie. Zaleca się, aby ich liczba nie była większa niż 5 dziennie. Taka dieta zapewnia uzyskanie i podtrzymanie regularnego rytmu wypróżnień. Ogromne znaczenie ma zwiększenie podaży płynów.

Pozostałe elementy leczenia hemoroidów u dzieci

Oprócz prawidłowych nawyków żywieniowych zaleca się regularne podejmowanie aktywności fizycznej, która pobudza motorykę jelit. Ważne są ćwiczenia nawyku defekacji. Hemoroidy u dzieci przeważnie nie wymagają leczenia operacyjnego. Pediatra zaleca zazwyczaj środki o działaniu miejscowym, o właściwościach przeciwzapalnych i znieczulających. Przeważnie są to czopki na hemoroidy dla dzieci. Złagodzenie bólu, swędzenia i pieczenia oraz przeciwdziałanie krwawieniu wykazuje maść na hemoroidy dla dzieci. Leki na hemoroidy zawierają dobesylan wapnia lub lidokainę. Warto rozważyć także stosowanie środków na zaparcia dla dzieci, które ułatwiają regularne wypróżnianie. Zaleca się wykonywanie nasiadówek w naparze z rumianku lub kory dębu. Należy dbać o higienę intymną, a pomocne mogą być specjalne żele do mycia okolic odbytu, które mają działanie ściągające i regenerujące, przez co łagodzą podrażnienia skóry.

Jak działa układ pokarmowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Malczyk Ż., Jarzumbek A., Kwiecień J., Ziora K., Praktyczne aspekty leczenia zaparć stolca u dzieci, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2014, 10(1), s. 55–60.

2. Reich M., Iwańczak B., Analiza najczęstszych przyczyn i objawów przewlekłych zaparć u dzieci, „Przegląd Gastroenterologiczny”, 2010, 5, s. 349–355.

3. Platta A., Rola diety bogatoresztkowej w profilaktyce i leczeniu zaparć, otyłości, cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego, „Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni”, 2014, 86, s. 154–166.

4. Davies R.J., Haemorrhoids, „Clinical evidence”, 2006, 15, s. 711–724.

5. Jawień A., Jankowski M., Banaszkiewicz Z., Choroba guzków krwawniczych odbytu, „Przewodnik Lekarski”, 2003, 6(10), s. 84–88.

6. Kołodziejczak M., Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej, ”Medycyna Rodzinna”, 2011, 1, s. 7–11.

7. Keller K.M., Proctological disorders in children, “Verdauungskrankheiten”, 2001, 19(2), s. 89–97.

8. Heaton N.D., Davenport M., Howard E.R., Incidence of hemorrhoids and anorectal varices in children with portal hypertension, “British Journal of Surgery”, 1993, 80, s. 616–618.

9. Posterisan, Poradnik dla pacjentów cierpiących na hemoroidy, Tarnowo Podgórne, Kadefarm, 2010.

Data aktualizacji: 24.08.2020,
Opublikowano: 05.07.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Niunia350 10.10.2018r.

Borykamy się z tym od 1,5 roku. Dieta i leki i zero poprawy. Jeden specjalista odsyła do drugiego.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej