Czym jest żyła główna górna? Położenie żyły czczej górnej

Fot. sitox

Żyła główna górna to duże naczynie żylne, które powstaje z połączenia prawej i lewej żyły ramienno-głowowej. Spływa do niej krew z nadprzeponowej połowy ciała. Na skutek upośledzenia przepływu krwi przez żyłę główną górną rozwija się zespół żyły głównej górnej. Charakterystyczny dla tej przypadłości jest dodatni objaw Pembertona.

Żyła główna górna zbiera krew z górnej połowy ciała. Niekiedy dochodzi do zaburzenia przepływu krwi przez to naczynie. Stan ten określa się jako zespół żyły głównej górnej, który stanowi zespół objawów będących przeważnie konsekwencją rozwijających się zmian rozrostowych w obrębie śródpiersia. Jest on obserwowany u około 10% osób z rozpoznanym rakiem płuc. Jego leczenie polega na odblokowaniu swobodnego przepływu krwi przez żyłę główną górną.

Czym jest żyła główna górna?

Żyła główna górna (łac. vena cava superior) to duże naczynie żylne, które zbiera krew z górnej części ciała, tzw. nadprzeponowej. Drenuje ją z głowy, szyi, kończyn górnych i ścian klatki piersiowej. W nomenklaturze medycznej określana jest także jako żyła próżna górna lub żyła czcza górna. Ma około 7 cm długości i średnicę około 20–22 mm. Nie posiada zastawek ani elementów kurczliwych, a w dolnej części objęta jest mięśniówką pochodzącą z prawego przedsionka serca. Przez żyłę główną górną spływa około 1/3 objętości krwi do serca.

Położenie żyły czczej górnej

Żyła główna górna powstaje z połączenia dwóch żył ramienno-głowowych, co ma miejsce na tylnej powierzchni chrząstki pierwszego prawego żebra. Naczynie to biegnie w dół, kierując się wzdłuż mostka po prawej stronie aorty wstępującej. Następnie krzyżuje się od przodu z prawą tętnicą płucną, zatacza łuk, po czym uchodzi do worka osierdziowego i prawego przedsionka serca. Ujście żyły do przedsionka serca zwykle leży na poziomie końca mostkowego drugiej przestrzeni międzyżebrowej lub górnego brzegu trzeciej chrząstki żebrowej.

Dopływami żyły głównej górnej są m.in.: żyła nieparzysta, żyły grasicze, żyły osierdziowe i żyły śródpiersiowe przednie. Zdarza się, że do tego naczynia krwionośnego uchodzą: żyła piersiowa wewnętrzna prawa, jedna z żył międzyżebrowych i prawa żyła tarczowa najniższa.

Zaburzenia przepływu przez żyłę główną górną

Kiedy dochodzi do zaburzenia przepływu krwi przez żyłę główną górną, stwierdza się zespół żyły głównej górnej (ang. superior vena cava syndrome, SVCS). Przypadłość ta została po raz pierwszy opisana w 1757 roku przez Williama Huntera – szkockiego chirurga i położnika. Przyczyną w opisanym przypadku był tętniak aorty, który rozwinął się w przebiegu kiły.

Źródłem zespołu żyły głównej górnej są zmiany rozrostowe powstałe w obrębie śródpiersia. Dość często bywa konsekwencją tętniaka aorty piersiowej, choroby nowotworowej płuca, z czego aż 80% przypadków dotyczy guza płuca prawego i gruźliczego zapalenia śródpiersia. Ponadto za jego rozwój odpowiadać mogą: chłoniaki, nowotwory tarczycy i grasicy, zapalenie naczyń, sarkoidoza, przetoki tętniczo-żylne, przerzuty raka piersi, krwiaki, ropnie i ziarniniaki. Bywa też konsekwencją grasiczaka, kiły, aktynomikozy, śluzaka przedsionka serca, zapalenia osierdzia i zakrzepicy. Jeśli przyczyną zaburzonego przepływu krwi przez żyłę główną górną jest guz, może on działać na naczynie od zewnątrz i uciskać je lub przenikać do wnętrza żyły i naciekać jej ściany.

Trwający długo zespół żyły głównej górnej prowadzi do powstania krążenia obocznego, które jest alternatywną drogą odpływu krwi żylnej do serca.

Objawy zespołu żyły głównej górnej

Objawami zespołu żyły głównej górnej są m.in. obrzęk twarzy (zwłaszcza wokół oczu), zasinienie skóry twarzy i błon śluzowych, powiększenie obwodu szyi, poszerzenie żył szyjnych i powierzchownych klatki piersiowej oraz obrzęk kończyn górnych. Ponadto u chorego występują duszności, kaszel, stridor (świst krtaniowy), rzężenia i nudności. Obserwuje się także ból w klatce piersiowej, zawroty i bóle głowy, zmianę barwy głosu, zaburzenia połykania, otępienie, zaburzenia widzenia, przekrwienie spojówek, wytrzeszcz gałek ocznych i zaburzenia równowagi, a niekiedy śpiączkę. Nasilenie objawów jest zależne od stopnia ograniczenia światła naczynia żylnego. Konsekwencją zespołu żyły głównej górnej bywa obrzęk mózgu i zatorowość płucna.

W przebiegu zespołu żyły głównej górnej stwierdza się dodatni objaw Pembertona (ang. Pemberton's sign), którego nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza – Hugh Speara Pembertona, który go wynalazł. Na skutek równoczesnego uniesienia obu kończyn górnych powyżej głowy dochodzi do zaczerwienienia twarzy oraz uwidocznienia żył szyi i powierzchownych głowy. Dodatkowo osłuchowo stwierdza się stridor i podwyższoną wartość ciśnienia w żyle szyjnej.

Jak poprawić przebieg krwi w żyle głównej górnej?

W diagnostyce zespołu żyły głównej górnej wykorzystuje się zwłaszcza badania obrazowe, głównie RTG i tomografię komputerową klatki piersiowej oraz flebografię, gdzie na skutek podania do żyły środka cieniującego, czyli kontrastu, możliwe jest uwidocznienie jej światła. Zastosowanie mogą mieć także inne badania, które zależą od przyczyny ucisku na żyłę.

Usprawnienie przepływu krwi w żyle głównej górnej uzależnione jest od przyczyny, która wywołała dolegliwość. Proces terapeutyczny obejmuje leczenie pierwotnej przyczyny zespołu i leczenie objawowe. Dla przykładu:

  • w przebiegu choroby nowotworowej zastosowanie znajduje radioterapia i radiochemioterapia, gdyż napromienianie guza zapewni jego szybkie zmniejszenie, co złagodzi ucisk masy na żyłę;
  • w przypadku zakrzepu stosuje się leczenie interwencyjne, czyli wprowadza się stent rozszerzający światło żyły.

Bibliografia:

1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka tom III, Warszawa, PZWL, 2007.

2. Chmielewska E., Ocena skuteczności paliatywnego napromieniania śródpiersia chorych z zespołem żyły głównej górnej w przebiegu niedrobnokomórkowego raka płuca, „ Onkologia Polska”, 2002, 5(2), s. 97-102.

3. Rolski W., Kiprian D., Zespół żyły głównej górnej, „Medycyna Paliatywna”, 2012, 2, s. 90-94.

4. Kuczmik W., Szaniewski K., Kaletka Z. i wsp., Zespół żyły głównej górnej, „Chirurgia Polska”, 2001, 3(4), s. 195–201.

Jak zbudowany jest i jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 19.11.2018,
Opublikowano: 19.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej