Czym jest zespół Freemana-Sheldona? Jakie są jego przyczyny, objawy i jak wygląda leczenie?

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Zespół Freemana-Sheldona jest schorzeniem bardzo rzadkim. Dziedziczony jest autosomalnie dominująco lub recesywnie. Należy do artrogrypoz – zespołów, w których występują mnogie przykurcze stawowe. Zespół rozpoznaje się na podstawie charakterystycznych klinicznych cech morfologicznych oraz badań genetycznych.

Zespół Freemana-Sheldona występuje bardzo rzadko. Jest spowodowany mutacjami genetycznymi, dziedziczony jest autosomalnie dominująco lub recesywnie. Chorują osoby obu płci. Po raz pierwszy zespół opisano w 1938 roku. Dokonali tego Ernest Freeman i Joseph Sheldon. Zespół bywa także nazywany zespołem gwiżdżącej twarzy, co ma związek ze specyficznym przykurczem mięśni mimicznych twarzy (imitują one usta osoby gwiżdżącej). Nazwę taką wprowadził w 1963 roku František Burian. Zespół Freemana-Sheldona należy do artrogrypoz, jest postacią dystalnych artrogrypoz, których cechami charakterystycznymi są wrodzone przykurcze zlokalizowane przynajmniej w dwóch różnych okolicach ciała. Rozpoznanie schorzenia stawia się na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego i badań genetycznych, jednakże wcześniej należy wykluczyć pierwotne choroby dotyczące układu nerwowego, zarówno ośrodkowego, jak i obwodowego, choroby o pochodzeniu pierwotnie mięśniowym oraz zmiany deformacyjne. Leczenie wymaga współpracy wielu specjalistów. Główne znaczenie odgrywa wcześnie rozpoczęta rehabilitacja.

Etiologia zespołu Freemana-Sheldona

Wiele lat trwały badania nad określeniem etiologii zespołu. Dopiero wprowadzenie i zaawansowane techniki badań genetycznych umożliwiło identyfikację genu odpowiedzialnego za objawy choroby. Etiologię określono w 2006 roku. Dokonał tego R. M. Toydemir wraz ze współpracownikami, ostatecznie lokalizując przyczynę w genie kodującym łańcuchy ciężkie miozyny – MYH 3, a dokładnie w locus 17p13.1 Jednakże mutacja taka nie jest charakterystyczna wyłącznie dla zespołu Freemana-Sheldona, występuje również w innych artrogrypozach.

Kliniczne kryteria warunkujące rozpoznanie zespołu Freemana-Sheldona

Rozpoznanie kliniczne jest niezwykle istotną częścią diagnostyki zespołu. Stawia się je na podstawie występowania co najmniej 2 charakterystycznych dla artrogrypoz dystalnych objawów oraz typowej dysmorfii w zakresie twarzoczaszki. Wśród tych cech dysmorficznych należy wymienić: małe usta, przykurcz mięśni mimicznych układający je w pozycji „do gwizdania”, pogrubiałe, uwydatnione fałdy nosowo-wargowe oraz typowy dołek w obrębie bródki, który kształtem przypomina literę H.

Do zwyrodnień stawowych charakterystycznych dla choroby i stanowiących wykładniki rozpoznania zaliczamy: łokciowe odchylenie nadgarstków i palców, brak lub znaczną hipoplazję bruzd zgięciowych na palcach, nachodzące na siebie, zaciśnięte palce rąk w momencie urodzenia, kamptodaktylię (zniekształcenie palca ręki, zazwyczaj V).

W obrębie kończyn dolnych najczęściej spotykamy: stopy szpotawe lub końsko-szpotawe, tzw. stopę łyżwiastą, która związana jest z pionowym ułożeniem kości skokowej, nasiloną skoliozę odcinka piersiowego, której efektem mogą być zaburzenia funkcjonowania układu krążenia i oddechowego.

Kiedy warto wykonać badania genetyczne? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne? Źródło: 36,6

Objawy kliniczne i problemy zdrowotne osób z zespołem Freemana-Sheldona

Znaczna część objawów i zaburzeń w zespole związana jest z wadami rozwojowymi twarzoczaszki. Występują głęboko osadzone gałki oczne, ze skłonnością do zeza, hiperteloryzmu lub telecanthusu, wąskie szpary powiekowe. Spotyka się uwypuklenie okolicy czołowej z wyraźnym nadmiarem skóry na czole. Hipoplastyczna jest środkowa część twarzy, której towarzyszy mały nos, długa rynienka podnosowa. Podniebienie zwykle jest wysoko osadzone, często rozpoznawane jest skrócenie wędzidełka języka. Mimika twarzy jest bardzo uboga. Występują także zmiany w obrębie małżowin usznych – deformacje i niskie osadzenie.

W momencie pojawienia się zębów stwierdza się z reguły wady zgryzu i stłoczenie zębów. To w połączeniu z małymi ustami może stanowić znaczne trudności w karmieniu – nierzadko konieczne jest karmienie przez sondę lub wytworzenie gastrostomii.

Wśród problemów ortopedycznych poza licznymi malformacjami dużym problemem jest skolioza, która może uciskać narządy klatki piersiowej, przede wszystkim płuca i serce, i być przyczyną zaburzeń rytmu i niewydolności oddechowej. Co istotne, rozwój intelektualny dzieci z zespołem Freemana-Sheldona jest w większości prawidłowy, jedynie 20% wykazuje upośledzenie w stopniu lekkim.

Leczenie pacjentów z zespołem Freemana-Sheldona

Leczenie jest multispecjalistyczne i wymaga zaangażowania wielu specjalistów z różnych dziedzin. Najważniejsze jest wczesne rozpoczęcie kompleksowej rehabilitacji celem usprawnienie przykurczów stawowych i poprawy motoryki. W związku ze zmianami w obrębie twarzoczaszki utrudniony jest rozwój mowy, co wymaga ćwiczeń logopedycznych. Czasami zdarzają się wady słuchu i wzroku, zatem ważne są ocena laryngologiczna, wykonanie badania słuchu metodą BERA oraz ocena okulistyczna i wczesna korekcja zachowawcza lub operacyjna. U starszych dzieci niezbędna jest opieka stomatologiczno-ortodontyczna w związku z wadami zgryzu.

Data aktualizacji: 20.03.2019,
Opublikowano: 20.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej