Czym jest wynicowanie pęcherza moczowego? Jak wyglądają objawy oraz jakie wdraża się leczenie?

Fot: SEBASTIAN KAULITZKI / gettyimages.com

Wady układu moczowego stanowią aż 17% wszystkich diagnozowanych wad wrodzonych. Spotykane są defekty niewielkiego stopnia, ale też takie, które stanowią zagrożenie zdrowia i życia. Niekiedy jedynym ratunkiem dla dziecka jest szybko przeprowadzone leczenie operacyjne. Do takich wad należy wynicowanie pęcherza moczowego.

Układ moczowy i jego prawidłowe funkcjonowanie są niezbędne do rozwoju i życia każdego człowieka. Wady wrodzone dotyczące układu moczowego stanowią aż 17% wszystkich stwierdzanych wad u żywo urodzonych noworodków. Kiedyś możliwe było zdiagnozowanie wady dopiero po urodzeniu dziecka, obecnie, wraz z rozpowszechnieniem ultrasonografii (USG) oraz nowoczesnych technik badań ginekologicznych i wewnątrzmacicznych, udaje się wykryć wiele wad już w okresie życia płodowego. Jest to niezwykle istotne, gdyż część z nich może być leczona wewnątrzmacicznie. Nie wszystkie wady wymagają leczenia chirurgicznego, w praktyce okazuje się, iż jest to mniej niż 50%. W gestii neonatologów, pediatrów, nefrologów i urologów leży wykrycie tych, które rzeczywiście wymagają operacji, gdyż jest ona jedynym sposobem na przywrócenie funkcji układu moczowego. Część z wad wrodzonych to niewielkie defekty, które czasami mogą pozostawać bezobjawowe. Jednakże niektóre wady są tak poważne, że jedynie szybka interwencja chirurgiczna może uratować życie. Do wad takich należy wynicowanie pęcherza moczowego, które polega na braku przedniej ściany pęcherza moczowego oraz powłok brzusznych.

Funkcjonowanie układu moczowego a wynicowanie pęcherza moczowego

Zasadniczą rolą całego układu moczowego jest wytwarzanie moczu, który następnie powinien być sprawnie, jednokierunkowo transportowany z nerek do pęcherza, w którym jest magazynowany pod właściwie niskim ciśnieniem. Przy uzupełnieniu pęcherza do odpowiedniej objętości podrażniane są receptory, które odpowiadają za wydalenie moczu na zewnątrz ustroju, bez pozostawienia zalegających resztek. Nawet w przypadku prawidłowej budowy mechanizmy w obrębie układu moczowego u noworodków i niemowląt są niedojrzałe i czasami występuje nieprawidłowy obraz w USG, który wcale nie sygnalizuje wady wrodzonej.

Wynicowanie pęcherza moczowego dziecka jest wynikiem defektu powstającego w embriogenezie, około 5 tygodnia ciąży. Wówczas dochodzi do niezamknięcia się dolnej części ściany brzucha. Jest to skutkiem niedostatecznej migracji komórek mezenchymalnych w obręb powłok brzucha. To sprawia, że ektoderma powierzchniowa nie ma warstwy ochronnej i znajduje się bezpośrednio w pobliżu wyściółki zatoki moczowo-płciowej. W momencie wzrostu ciśnienia zatoka moczowo-płciowa otwiera się do jamy owodni. Po urodzeniu wada przejawia się obecnością czerwonej, ziarnistej masy, która uwypukla się nad spojeniem łonowym. Brak przedniej ściany pęcherza uniemożliwia prawidłowe gromadzenie oraz odprowadzanie moczu.

Jak zbudowany jest układ moczowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6

Wynicowanie pęcherza moczowego – objawy i towarzyszące wady

Wady wrodzone układu moczowego częściej dotyczą chłopców – stosunek 5 : 2. Wynicowanie pęcherza moczowego diagnozuje się u jednego dziecka na 30–50 tysięcy żywo urodzonych noworodków. Wynicowanie pęcherza moczowego może mieć różny stopień nasilenia. Jeżeli ubytek jest niewielkiego stopnia, zwykle dodatkowo stwierdza się wierzchniactwo (wada rozwojowa cewki moczowej polegająca na jej rozszczepieniu po grzbietowej stronie prącia) oraz wynicowanie okolicy szyi pęcherza moczowego. Głównym objawem jest wówczas nietrzymanie moczu. W cięższych przypadkach wady dochodzi do rozsunięcia kości łonowych z brakiem ich przylegania w obrębie spojenia łonowego. Ponadto oś stawów biodrowych jest zrotowana ku tyłowi, co powoduje zaburzenia chodu określane „kaczym chodem”.

Brak powłok skórnych i ubytki mięśniowe (zwłaszcza w zakresie mięśni prostych) powodują, że śluzówka pęcherza moczowego jest odsłonięta i wynicowana na zewnątrz. Czasami widoczny jest zlokalizowany w dolnej części trójkąt pęcherzowy z ujściami moczowodów. U chłopców przy wynicowaniu pęcherza często obserwuje się towarzyszące jedno- lub obustronne przepukliny pachwinowe oraz niezstąpione jądra. Zdarza się także, iż powyżej obnażonego pęcherza stwierdzana jest przepuklina pępowinowa. U dziewczynek z wynicowaniem pęcherza moczowego otwór odbytu i pochwa przesunięte są ku przodowi, cewka moczowa jest zdecydowanie krótsza niż w warunkach fizjologicznych i rozszczepiona. Rozszczepione i znacznie mniejsze są też wargi sromowe, natomiast łechtaczka ma cechy dwudzielności.

Najcięższą postacią wady jest tzw. wynicowanie steku. Obnażony pęcherz podzielony jest na połowy, w obrębie każdej z nich obecne jest ujście moczowodu. Między połowami pęcherza wyeksponowane są uwypuklająca się śluzówka wynicowanej kątnicy i fragment jelita krętego. Poniżej tych struktur znajduje się otwór prowadzący do zakończonego „na ślepo” jelita grubego, stwierdza się także zarośnięty odbyt.

Leczenie wynicowania pęcherza moczowego

Przy wynicowaniu pęcherza moczowego leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego. W przypadku wynicowania pęcherza moczowego operacja odbywa się najczęściej w 3 dobie życia dziecka, czasem odracza się ją do 4 miesiąca, a najpóźniej do 2 roku życia, w zależności od ogólnego stanu dziecka i nasilenia wady.

Data aktualizacji: 20.03.2019,
Opublikowano: 20.03.2019 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ania 19.11.2020r.

W szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku przeprowadzają te operacje w 3 dobie życia. Z własnego doświadczenia polecam szpital i doktora Leszka Komasare, który jest specjalistą w dziedzinie wynicowanego pęcherza moczowego.

Judyta 21.09.2020r.

Moja wnusia ur 14 .09 .20 ma wynicowanie pecherza moczowego wyglada to strasznie a powiedziano nam ze konsultacja bedzie w 6 do 8 tyg zycia opieka nad ta rana jest strasxna boimy sie o mala czemu ta maz brudzi itd . Czy nie mozna tego wczezniej zrobic czy trzeba az tyle czekac ?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej