Czym jest tyfus plamisty? Przyczyny, objawy i leczenie duru plamistego

Fot: Pissanu Prempree / gettyimages.com

Tyfus plamisty, nazywany też durem plamistym, wywołują riketsje, które wnikają do organizmu człowieka przez zranioną skórę, błony śluzowe dróg oddechowych i oczu wraz z kałem i wymiocinami zakażonych wszy. Diagnoza opiera się na przeprowadzaniu badań na obecność przeciwciał.

Tyfus plamisty to choroba zakaźna wywołana przez bakterie. Na przestrzeni lat stała się przyczyną ciężkich epidemii, powodujących śmierć milionów ludzi. Ostatnie zachorowanie na dur plamisty w Europie odnotowano w latach 60. XX wieku. Tyfus jest jednak ciągle obecny w ubogich krajach Ameryki Południowej, Afryki i Azji, gdzie łącznie notuje się nawet kilka tysięcy przypadków w ciągu roku. Choroba jest przyczyną zmian w sercu, naczyniach krwionośnych, gruczołach dokrewnych i układzie nerwowym.

Czym jest tyfus plamisty?

Tyfus plamisty jest znany w nomenklaturze medycznej jako dur plamisty lub dur wysypkowy. Jest to ostra choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Rickettsia provazeki. Zostały one odkryte w 1916 roku przez brazylijskiego lekarza i patologa Henrique da Rocha Limę, który nazwał je na cześć zmarłego na dur plamisty kolegi – austriackiego zoologa i parazytologa Stanislausa Provazeka.

Choroba rozwija się zwłaszcza wśród osób bezdomnych i schorowanych, które mają trudności z utrzymaniem higieny osobistej na właściwym poziomie. W 1971 roku dur plamisty został skreślony w Polsce z listy tzw. chorób kwarantannowych. Zachorowanie wiąże się z nabyciem tzw. odporności śródzakaźnej. Jednakże u osób o uszkodzonym układzie immunologicznym i w starszym wieku mogą pojawić się w przyszłości późne nawroty choroby.

Przenoszenie choroby

Do przenoszenia tyfusu zdolne są wszystkie wszy (zwłaszcza wesz odzieżowa) i pchły. Rocha Lima wykazał w swoich doświadczeniach, że riketsje namnażają się wewnątrz komórek jelita powyższych owadów i wydostają się stamtąd wraz z ich kałem i wymiocinami, po czym zostają wtarte w uszkodzony podczas drapania naskórek. Istnieją także doniesienia wskazujące, że chore insekty zarażają człowieka podczas samego ssania krwi. Znajdujące się na ubraniu riketsje mają zdolność do zakażania nawet przez 2–3 tygodnie.

Zobacz film: Za co mogą być odpowiedzialne bakterie? Źródło: 36,6.

Postacie duru plamistego

Wyróżnia się 2 postaci choroby:

  • tyfus plamisty europejski – wywołany przez Rickettsia prowazekii, przenoszoną przez wszy ludzkie; prowadzi do epidemii;
  • tyfus plamisty szczurzy – wywołany przez Rickettsia prowazekii varietas, przenoszoną przez pchły; ma charakter endemiczny.

Tyfus plamisty – objawy

Okres wylęgania choroby to około 2–3 tygodni, przy czym najczęściej czas ten wynosi 12 dni. Tyfus plamisty powoduje rozmaite objawy, wśród których wymienia się: dreszcze, podwyższoną temperaturę ciała (gorączka sięga nawet do 40°C i jest ciężka do zbicia), bóle i zawroty głowy, omamy, halucynacje, przyspieszony oddech, światłowstręt, kaszel i wzmożone pragnienie. Choremu doskwierają objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak uciążliwe nudności i wymioty, spadek masy ciała oraz zaparcia. Dochodzi do powiększenia śledziony i wątroby oraz zaczerwienienia oczu. Rozwija się obrzęk twarzy oraz drobna wysypka przybierająca postać plam i grudek, które pojawiają się po około 5 dniach po wystąpieniu pierwszych objawów. Zmiany początkowo pojawiają się na klatce piersiowej, a następnie rozprzestrzeniają się na resztę ciała i zmieniają się po kilku dniach w krwawe wybroczyny. Chory jest mocno osłabiony, rozbity i wyczerpany. Doświadcza silnego bólu pleców i kończyn. Mogą się pojawić zaburzenia pracy serca, przeczulica skóry, silne osłabienie wszystkich mięśni i niedowład języka. Chory ma obniżone ciśnienie tętnicze. Zdarzają się także przypadki śpiączki.

Jakie mogą być powikłania duru plamistego?

Nieleczona choroba lub niewłaściwie prowadzona terapia duru plamistego wiąże się z dużym ryzykiem powstania rozmaitych powikłań, wśród których wymienia się m.in.: opadowe zapalenie płuc, ropne zapalenie ślinianki przyusznej, zakrzepowe zapalenie żył i tętnic, zapalenie opłucnej, nerek czy opon mózgowych i mózgu. Ponadto powstające w naczyniach zakrzepy mogą predysponować do trudnych do wyleczenia zgorzeli kończyn. Śmierć w przebiegu zakażenia następuje najczęściej z powodu niewydolności narządowej lub zapalenia mózgu.

Na czym polega leczenie tyfusu plamistego?

Osoby, u których stwierdzono tyfus plamisty, kierowane są na leczenie w szpitalnym oddziale zakaźnym. Konieczne jest izolowanie chorych. Powszechnie stosuje się antybiotykoterapię. Podaje się przede wszystkim tetracykliny i chloramfenikol. Pomocne są środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Duże znaczenie przypisuje się także odpowiednim warunkom, w których przebywa chory. Temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 17°C. Objawy choroby łagodzą chłodzące kąpiele z nadmanganianem potasu. Wprowadza się specjalną dietę. W jadłospisie dominują: białe mięso, nabiał, warzywa i owoce. Chorzy powinni przykładać dużą wagę do higieny jamy ustnej, co znacznie zmniejszy ryzyko rozwoju powikłań w postaci zapalenia dziąseł i ślinianek przyusznych. Okres rekonwalescencji po przebyciu choroby może trwać nawet do 3 miesięcy.

Zapobieganie tyfusowi plamistemu

Niegdyś funkcjonujący kanon postępowania przeciwtyfusowego obejmował odwszawianie ludzi, izolację ognisk zakażenia oraz dezynfekcję rzeczy i domostw. Obecnie doskonałą metodą walki z tyfusem plamistym jest szczepionka przeciwtyfusowa. Została ona wynaleziona w latach 20. XX wieku przez polskiego biologa Rudolfa Stefana Weigla. Działania o charakterze profilaktycznym skupiają się także na zwalczaniu szczurów, myszy, wszy i pcheł. Ponadto należy przestrzegać zasad higieny osobistej.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Ciesielska M., Tyfus – choroba czasu pokoju i wojny, „Niepodległość i Pamięć”, 2016, 23(2), s. 93-113.

2. Puvacić Z., Beslagić E., Zvizdić S. i wsp., Eradication of typhus exanthematicus in Bosnia and Herzegovina, “Bosnian Journal of Basic Medical Sciences”, 2006, 6(1), s. 71-74.

3. Ciepierska A., Czerska M., Profesor Rudolf Stefan Weigl (1883-1957), „Postępy Mikrobiologii”, 2008, 47(4), s. 511-513.

Data aktualizacji: 27.04.2018,
Opublikowano: 27.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej