Czym jest sympatektomia? Sympatektomia piersiowa a lędźwiowa – wskazania i przebieg

Fot: Peopleimages / gettyimages.com

Sympatektomia piersiowa lub lędźwiowa to chirurgiczna metoda leczenia nadpotliwości, która opiera się na zablokowaniu pnia współczulnego. Zabieg uważa się za niezwykle skuteczny. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga pobytu w szpitalu.

Nadpotliwość, czyli nadmierna produkcja potu, może mieć charakter wtórny, tj. pojawiać się jako objaw innych chorób, lub pierwotny, tzn. być dolegliwością izolowaną. Badania naukowe wykazują, że nadpotliwość pierwotna dotyczy 1–4% populacji. Jedną z metod jej leczenia stanowi sympatektomia piersiowa, łagodząca nadpotliwość dłoni, pach i/lub sympatektomia lędźwiowa, łagodząca nadpotliwość stóp. Sympatektomia odznacza się dużą skutecznością sięgającą nawet 80%.

Czym jest sympatektomia?

Sympatektomię definiuje się jako zabieg chirurgiczny, który polega na zablokowaniu (zaklipsowaniu, rzadziej przecięciu) pnia współczulnego (z łac. Truncus sympathicus), czyli parzystego szeregu zwojów nerwowych biegnących od podstawy czaszki, aż do kości guzicznej po obu stronach kręgosłupa. W wyniku zabiegu dochodzi do wyregulowania aktywności owej struktury i dzięki temu zmniejszenia ilości wydzielanego potu.

W zależności od miejsca, jakiego dotyczy nadmierna potliwość, wyodrębniona została:

  • sympatektomia piersiowa – nadpotliwość dłoni i pach,
  • sympatektomia lędźwiowa – nadpotliwość stóp.

W związku z tym ingerencji na pniu współczulnym dokonuje się na odpowiednim poziomie – piersiowym lub lędźwiowym.

Na czym polega sympatektomia piersiowa?

Sympatektomia piersiowa przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa około 90 minut. Chory podczas operacji leży na brzuchu. Najpierw lekarz wykonuje sympatektomię lewostronną. Pierwszym etapem zabiegu jest uwidocznienie nerwu współczulnego w celu jego wyizolowania. Do jamy opłucnej (z łac. Cavum pleurae), tj. szczelinowatej przestrzeni położonej pomiędzy opłucną płucną a ścienną, która wypełniona jest płynem surowiczym, wprowadza się dwie rurki, tzw. trokary, i wdmuchany zostaje dwutlenek węgla. Chirurg laparoskopem dociera do wnętrza klatki piersiowej. Na wyizolowany nerw zakłada 2 tytanowe klipsy blokujące przepływ impulsów nerwowych do zlokalizowanych w dłoniach i pachach gruczołów potowych. Pierwszy z nich zostaje umieszczony 2 cm przyśrodkowo od kąta łopatki, a drugi w linii pachowej tylnej w 4. lub 3. przestrzeni międzyżebrowej. Na koniec z jamy opłucnowej usuwa się nadmiar dwutlenku węgla.

Po sympatektomii lewostronnej personel przenosi chorego na drugą stronę i przechodzi do sympatektomii prawostronnej, która wykonywana jest analogicznie do lewostronnej. Przeciwwskazaniem do sympatektomii piersiowej są m.in.: choroby tarczycy, choroby płuc, wcześniejsze zabiegi lub urazy w obrębie klatki piersiowej.

Na czym polega sympatektomia lędźwiowa?

Sympatektomia lędźwiowa przeprowadzana jest w ogólnym znieczuleniu dotchawiczym lub przewodowym. Zabieg trwa około 120 minut. Chory leży na plecach. Operacja jest przeprowadzana lewo- i prawostronnie. Podczas zabiegu do jamy brzusznej wprowadzonych zostaje 5 trokarów.

Po zabiegu sympatektomii…

Sympatektomia lędźwiowa lub piersiowa wiąże się z koniecznością pobytu w szpitalu przez 2–3 dni. Średnio tydzień po operacji ściągnięte zostają szwy. Pełną sprawność zawodową uzyskuje się w ciągu kilku dni. Po 4 tygodniach od zabiegu ma miejsce wizyta kontrolna. W przypadku sympatektomii piersiowej po około 12 godzinach od zabiegu chorego poddaje się badaniom rentgenowskim (RTG) klatki piersiowej, w celu wykluczenia ewentualnej odmy opłucnowej.

Założenie klipsów, w przeciwieństwie do całkowitego przecięcia nerwów, jest zabiegiem odwracalnym. W sytuacji niezadowolenia chorego z efektów leczenia w ciągu 3 miesięcy można zdjąć klips lub przesunąć go w inne miejsce.

Czy można pozbyć się nadpotliwości? dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Walka z nadpotliwością. Źródło: 36,6.

Powikłania po sympatektomii

Sympatektomia należy do inwazyjnych metod leczenia. Wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań pozabiegowych, wśród których wymienia się m.in.: krwawienie pooperacyjne, bliznowce w miejscu cięć, zaburzenia neurologiczne. Dodatkowo w przypadku sympatektomii piersiowej dojść może do nadmiernej suchości dłoni i odmy opłucnowej (z łac. pneumothorax), co oznacza wtargnięcie gazów do jamy opłucnej. Innym ciężkim powikłaniem bywa zespół Hornera, spowodowany przerwaniem współczulnego unerwienia oka. Przypadłość objawia się: opadaniem powieki, zwężeniem źrenicy, zapadnięciem gałki ocznej do oczodołu, pozornym wytrzeszczem. Z kolei do największych problemów związanych z sympatektomią lędźwiową należą: uszkodzenie żyły głównej dolnej, czasowe upośledzenie oddawania moczu, zespół posympatektomijny (występowanie parzącego lub piekącego bólu w okolicy pośladków, ud i stóp do 2–4 tygodni po operacji).

Niestety z zabiegiem związane jest ryzyko pojawienia się kompensacyjnej nadpotliwości, zwanej też wyrównawczą potliwością, czyli wzrostu wydzielania potu w innych rejonach ciała, np. plecach, szyi, torsie. Literatura przedmiotu donosi też o przypadkach nadpotliwości fantomowej, czyli występowania rzekomego nawrotu nadpotliwości w pierwotnej lokalizacji około 4. doby po zabiegu. Dolegliwość ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia.

Ile kosztuje sympatektomia piersiowa i lędźwiowa?

W specjalistycznych centrach leczenia nadpotliwości koszt obustronnej sympatektomii piersiowej lub lędźwiowej wynosi około 6000 zł. Istnieje możliwość wykonania zabiegu w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2014, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2014.

2. Stefaniak T., Dobosz Ł., Kaczor M., Ćwigoń M., Nadpotliwość pierwotna – problemy diagnostyki i leczenia, „Polski Przegląd Chirurgiczny”, 2013, 85(9), s. 954-982.

3. Piotrkowska R., Jarzynkowski P., Książek J. i wsp., Leczenie chirurgiczne nadmiernej potliwości kończyn górnych – implikacje dla pielęgniarstwa, „Medycyna Rodzinna”, 2016, 19(3), s. 122-126.

Data aktualizacji: 06.02.2019,
Opublikowano: 06.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

monika 25.04.2020r.

Miałam sympatektomie piersiową 3 lata temu.
Pachy i dłonie w ogóle się nie pocą- ulga i szczęście :)
Niestety kompensacyje pojawiło się na plecach+ tylnej części ud. Ale nie jest to przytłaczające i da się z tym żyć (nie tak jak z pachami i dłońmi).

Jeśli chodzi o skutki uboczne to niestety jest jeszcze coś- brain fog. Można poczytać na zagranicznych forach + senność, niskie ciśnienie. Nie jestem już tak błyskotliwa jak kiedyś+ przejęzyczam się (mylę trochę słowa).

Tak czy inaczej zdecydowałabym się jeszcze raz. :)

Kazik 27.02.2019r.

Niby zabieg skuteczny......drogi i ryzykowny, juz tyle sie naczytalem o tej sympatekotomii ze uwazam ze powinni zakazac wykonywac takiej operacji. Najgorsze jest w tym to że te kompensacyjne pocenie pojawia się w 90 procentach przypadkach - i to nie daje w ogóle sensu - osoba która poda się takij operacji chce mieć z głowy nadpotliwosć a nie ją podwoić i to w dodatku na innych miejscach.... Mnie dużo osób przekonało do jonoforezy.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej