Czym jest rabdomioliza? Objawy chorobowe, przyczyny, leczenie

Fot: Filip_Krstic / gettyimages.com

Rabdomioliza obejmuje zespół objawów chorobowych pojawiających się wskutek masywnego rozpadu mięśni poprzecznie prążkowanych. W przebiegu rabdomiolizy może dojść do ostrej niewydolności nerek. Przyczyny schorzenia mogą być różne – rabdomioliza zazwyczaj ujawnia się jako kompilacja kilku czynników.

Pierwsze wzmianki o rabdomiolizie pochodzą z początku XX w. – rabdomiolizę rozpoznano u ofiar trzęsienia ziemi w Mesynie w roku 1908. Obszerniejsze wzmianki pochodzą z czasów II wojny światowej, kiedy masywny rozpad tkanki mięśniowej rozpoznano u ofiar bombardowań Londynu.

Co to jest rabdomioliza?

W rabdomiolizie dochodzi do masywnego rozpadu tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej, z której zbudowane są m.in. wszystkie mięśnie szkieletowe człowieka. Skutkiem rozpadu jest przedostanie się wolnej mioglobiny (Mb) pochodzenia mięśniowego do krwiobiegu. Mioglobina, złożone białko globularne, bierze udział w magazynowaniu tlenu w mięśniach poprzecznie prążkowanych. Obecna we krwi w wyniku rabdomiolizy mioglobina filtrowana jest przez kłębuszki nerkowe. W efekcie dochodzi do mechanicznej obturacji (zawężenia) cewek nerkowych. Cewki zostają uszkodzone, rozwija się ostra niewydolność nerek.

Rabdomioliza – objawy chorobowe

Lekkie przypadki rabdomiolizy mogą w ogóle nie dawać objawów. Postępująca rabdomioliza wysyła symptomy typowe dla niewydolności nerek. Na skutek uwolnienia mioglobiny i jej przejścia do moczu pojawiają się: ból mięśniowy, tkliwość mięśni, brązowe zabarwienie moczu, obrzęk w miejscu uszkodzenia mięśni, krwisty mocz. W ostrej niewydolności nerek dochodzi do nagłego zmniejszenia wydalania moczu, co nie pozwala na usunięcie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.

Do objawów niecharakterystycznych rabdomiolizy należą:

  • osłabienie,
  • gorączka,
  • nudności, wymioty,
  • zaburzenia świadomości.

Przyczyny rabdomiolizy

Przyczyny rabdomiolizy mogą być rozmaite; obejmują czynniki fizyczne (mechaniczne, chemiczne, termiczne) oraz czynniki pochodzenia niefizycznego. Często nakłada się na siebie kilka przyczyn, które wywołują masywny rozpad tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej.

Do rabdomiolizy może dojść w wyniku:

  • bezpośrednich urazów,
  • ekstremalnego wysiłku fizycznego,
  • rozległego niedokrwienia kończyn (lub kończyny),
  • zatrucia (np. tlenkiem węgla, alkoholem, lekami, narkotykami, jadem węży, gąską zieloną – trującym grzybem),
  • przyjmowania niektórych leków (np. statyn powodujących obniżenie poziomu cholesterolu we krwi),
  • porażenia prądem,
  • długotrwałego unieruchomienia,
  • ostrego niedokrwienia dużych grup mięśniowych,
  • niektórych zakażeń wirusowych,
  • ogólnoustrojowego albo miejscowego zakażenia,
  • hipotermii,
  • tężca,
  • anemii sierpowatej,
  • ciężkiej niedoczynności bądź nadczynności tarczycy,
  • kwasicy ketonowej (albo innego typu),
  • śpiączki hiperosmolarnej,
  • zaburzeń elektrolitowych,
  • zaburzeń metabolicznych,
  • operacji tętniaka aorty brzusznej, operacji bariatrycznych u osób otyłych bądź operacji ortopedycznych,
  • predyspozycji genetycznych.

Rabdomioliza związana jest z tzw. zespołem zmiażdżenia. W ten sposób określa się gwałtowne pogorszenie funkcji wydalniczych nerek, często prowadzące do ostrej niewydolności. Zespół zmiażdżenia spowodowany jest zaczopowaniem układu filtracyjnego produktami rozpadu tkanek (głównie mioglobiną) wytworzonymi wskutek silnego urazu ze zmiażdżeniem tkanek wywołującym rabdomiolizę.

Rabdomioliza – leczenie

Diagnozę lekarz stawia na podstawie wywiadu z pacjentem, rozpoznania objawów chorobowych oraz serii badań. Na rabdomiolizę wskazują m.in.: wzrost poziomu potasu we krwi, wzrost aktywności tzw. enzymów mięśniowych (kinazy fosfokreatynowej – CPK, zwanej również kinazą kreatynową, w skrócie: CK) i dehydrogenazy mleczanowej (LDH), a także krwiomocz, obecność mioglobiny w moczu, hipokalcemia (stan obniżonego poziomu wapnia we krwi) w okresie skąpomoczu oraz hiperkalcemia (stan podwyższonego poziomu wapnia we krwi) w okresie zdrowienia. Istnieją testy paskowe na obecność mioglobiny.

Wcześnie rozpoznana rabdomioliza jest stanem odwracalnym. Ostrą niewydolność nerek stwierdza się u ok. 30–40% pacjentów. Rabdomiolizę leczy się w warunkach szpitalnych. Podstawą jest usunięcie przyczyny schorzenia. Należy dążyć do eliminacji mioglobiny z moczu poprzez podawanie dużej ilości płynów (tzw. agresywna płynoterapia) w celu wymuszenia prawidłowej diurezy (diureza to ogół zjawisk związanych z wydalaniem moczu). W rabdomiolizie często do podawanych choremu płynów dodaje się wodorowęglan sodu. W przypadku zaburzeń związanych z zaburzoną pracą nerek stosuje się odpowiednie środki farmakologiczne.

Jeśli rozwinie się ostra niewydolność nerek, konieczne staje się leczenie nerkozastępcze (przeszczep nerki, dializa pozaustrojowa, dializa otrzewnowa, hemofiltracja).

Zobacz film: Śpiączka - walka o życie. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Dagna M.Bobilewicz „Rabdomioliza: Gdzie i kiedy”;

2. Rhabdomyolysis

Data aktualizacji: 16.02.2018,
Opublikowano: 16.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej