Czym jest przetoka przeduszna? Przyczyny, rozpoznanie, objawy, leczenie

Fot: Handemandaci / gettyimages.com

Przetoka przeduszna jest wadą rozwojową, która objawia się występowaniem niewielkiego dołka w małżowinie usznej, często określanego jako “dziurka”. Zaburzenie powstaje w etapie życia płodowego i jest konsekwencją niepełnego zrośnięcia wzgórków pierwszych dwóch łuków skrzelowych. Przetoka przeduszna jest więc najczęściej dostrzegalna od momentu urodzenia, chociaż może być zauważona w późniejszych latach życia.

U większości chorych przetoka przeduszna lokalizuje się w górnej części obrąbka małżowiny usznej. Wada może być umiejscowiona również w innym miejscu ucha zewnętrznego. Bezobjawowa przetoka przeduszna, w przeciwieństwie do zakażonej, nie wymaga postępowania leczniczego.

Przetoka przeduszna – przyczyny

Przetoka przeduszna jest wadą, której częstość występowania jest zależna od pochodzenia. U dzieci rasy białej przetokę obserwuje się znacznie rzadziej, niż u Azjatów i Afroamerykanów. Wada występuje natomiast niezależnie od płci.

Obecność przetok usznych może być spowodowana czynnikami genetycznymi oraz incydentalnymi. Wady ucha mogą mieć więc podłoże genetyczne lub być wywołane czynnikami działającymi szkodliwie na płód, do których zalicza się:

  • czynniki infekcyjne, np. wirusy różyczki, świnki, cytomegalii, bakterie – kiłę, pierwotniaki – toksoplazmozę,
  • czynniki fizyczne, np. promieniowanie jonizujące,
  • leki działające szkodliwie na narząd słuchu (ototoksyczne),
  • niedobory witaminowe,
  • choroby układowe,

Obustronne występowanie przetok przedusznych jest często związane z obciążeniami rodzinnymi i może być składową zespołów genetycznych, w których występują wady uszu.

Przetoka przeduszna – objawy i rozpoznanie

Rozpoznanie przetoki przedusznej nie jest trudne, ponieważ zazwyczaj jest ona dobrze widoczna. Diagnoza jest stawiana na podstawie badania otolaryngologicznego. W rozpoznaniu przetoki usznej zastosowanie znajdują również metody obrazowe, takie jak USG, rezonans, czy fistulografia, która polega na wprowadzeniu do przetoki kontrastu w celu lepszego uwidocznienia jej przebiegu. Rozpoznanie różnicowe uwzględnia takie wady, jak torbiel epidermalna/łojotokowa czy inne przetoki. Z racji wrodzonego charakteru zmiany, diagnoza często obejmuje również poszukiwanie obecności innych wad towarzyszących (np. ucha, nerek, serca) oraz ustaleniu wywiadu rodzinnego.

Często przetoce przedusznej nie towarzyszą żadne dolegliwości. Jeśli występują objawy, to są związane z infekcją, która manifestuje się stanem zapalnym w rejonie przetoki.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Przetoka przeduszna – leczenie

Nierzadko zdarza się, że obecności przetoki przedusznej nie towarzyszą żadne objawy. Taka wada nie wymaga interwencji chirurgicznej. Nawracające infekcje w rejonie przetoki są wskazaniem do rozpoczęcia leczenia, które polega na podaniu antybiotyków oraz przygotowaniu do operacji, polegającej na wycięciu wady. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Najlepszym momentem do wykonania operacji jest okres bez występowania stanu zapalnego. Wycięty materiał zostaje skierowany do pracowni histopatologicznej w celu określenia doszczętności zabiegu.

Do możliwych powikłań chirurgicznego opracowania przetoki przedusznej należy stan zapalny, który leczy się farmakologicznie, oraz nawrót przetoki.

Bibliografia:

1. Świerszcz M., Markiewicz M., Kędzierawska S., Mielnik-Niedzielska G., Ocena wyników leczenia operacyjnego przetok przedusznych u dzieci leczonych w latach 2013-2018 w Klinice Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii USzD w Lublinie, Problemy współczesnej medycyny - przegląd naukowy, Lublin, 2018, s. 35-43.

2. Kuczkowski J., Brzoznowski W., Kobierska-Gulida G., Czaczkowski J., Rozpoznawanie i leczenie przetok przedusznych u dzieci, Otolaryngologia Polska 2011; 65 (3): 194-198.

Data aktualizacji: 08.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej