Czym jest polipektomia? Jak się ją wykonuje?

Fot. SEBASTIAN KAULITZKI / Getty Images

Polipektomia jest zabiegiem operacyjnym polegającym na endoskopowym usunięciu polipów, które najczęściej rozwijają się w przewodzie pokarmowym, lecz również mogą występować w zatokach przynosowych oraz w szyjce macicy.

Zabieg usunięcia polipa, czyli polipektomia, polega na założeniu metalowej pętli wokół szypuły polipa i jego elektroresekcji. Nie jest to procedura bolesna.

Polip a polipektomia

Polip jest guzowatym tworem wyrastającym z błony śluzowej pokrytym nabłonkiem gruczołowym. Ma na ogół kształt kulisty i może być uszypułowany lub nie (wtedy nazywany jest polipem siedzącym). W jego szypule biegną naczynia krwionośne. Polip jest określeniem morfologicznym, dlatego na podstawie jego wyglądu makroskopowego nie można określić, czy jest zmianą łagodną, czy złośliwą. W czasie zabiegu na szypułę polipa zakłada się pętlę, którą za pomocą elektrokoagulacji odcina się go od podłoża. Po polipektomii zmiany są badane przez lekarzy patomorfologów w celu określenia ich struktury histopatologicznej i postawienia rozpoznania.

Polipektomia polipów przewodu pokarmowego

Przewód pokarmowy dzieli się na górny i dolny odcinek. W przypadku odcinka górnego polipy występują przede wszystkim w żołądku, w mniejszym stopniu w dwunastnicy. W porównaniu z polipami jelita grubego polipy żołądka o wiele rzadziej mają charakter nowotworowy. Jednakże zawsze konieczne jest badanie histopatologiczne wyciętych zmian, a przede wszystkim szypuły polipa. Polipektomia endoskopowa żołądka na ogół wiąże się z użyciem prądu o wysokiej częstotliwości. W czasie gastroskopii lekarz uwidacznia polip i poprzez endoskop wprowadza cienkie urządzenie zakończone pętlą i podłączone do źródła prądu. Dzięki elektrokoagulacji udaje się szybko odciąć polip od błony śluzowej żołądka i zapobiec nadmiernemu krwawieniu. Najłatwiejsze wydaje się usuwanie polipów uszypułowanych ze względu na łatwość założenia pętli wokół szypuły. W przypadku usuwania polipów siedzących, czyli pozbawionych szypuły, należy liczyć się z ryzykiem uszkodzenia ściany żołądka. W takich przypadkach stosuje się ostrzykiwanie podstawy polipa, aby odsunął się on od głębszych warstw ściany żołądka. W przypadku dużych polipów lub o szerokiej szypule stosuje się metodę usuwania „kęs po kęsie”, czyli usuwanie polipa w częściach. Powikłania po polipektomii w żołądku są rzadkie, jednak należy liczyć się z faktem, że może dojść przedziurawienia ściany żołądka i nadmiernego krwawienia.

Polipektomia endoskopowa wykonywana w dolnej części przewodu pokarmowego zasadniczo nie różni się od tej wykonywanej w żołądku czy dwunastnicy. Jednakże w tym przypadku zabieg jest wykonywany w czasie kolonoskopii, a polipy częściej mogą mieć charakter nowotworowy. Dlatego usuwanie polipów o charakterze gruczolaków znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Należy pamiętać, że stosowanie leków przeciwkrzepliwych takich jak Sintrom, Acenokumarol czy Pradaxa jest przeciwwskazaniem do polipektomii, ponieważ zwiększa ryzyko krwotoku. Dodatkowo pacjenci z wszczepionymi urządzeniami stymulującymi serce również nie mogą zostać poddani polipektomii za pomocą pętli diatermicznej.

Polipektomia w zakresie jelita grubego wymaga specjalnego przygotowania jelita polegającego na jego oczyszczeniu z mas kałowych. Mimo że zabieg jest bezbolesny, stosuje się krótkotrwałe znieczulenie ogólne, szczególnie gdy pacjent wykazuje duży niepokój. Ze względu na fakt, że polipy jelita grubego mogą mieć charakter złośliwy, bardzo ważne jest usunięcie ich w całości wraz z szypułą. W tym celu ostrzykuje się zmianę roztworem soli fizjologicznej, dzięki czemu polip odsuwa się od ściany jelita. W przypadku dużych polipów, tak samo, jak podczas polipektomii żołądka, stosuje się metodę „kęs po kęsie”.

Dieta po polipektomii w jelicie grubym powinna być płynna lub półpłynna do czasu wygojenia zmian (około 2 tygodni). Następnie należy zastosować dietę lekkostrawną i zapobiegającą rozwojowi nowych polipów.

Polecamy: Usuwanie polipa szyjki macicy: zabieg, powikłania, zalecenia

Jak wygląda usuwanie polipów z jelita grubego? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Polipy - czym są? Jak wygląda usunięcie polipa z jelita grubego? Źródło: 36,6

Polipektomia polipów zatok przynosowych

Polipy nosa często występują w kompleksach ujściowo-przewodowych, a więc w miejscach, gdzie zatoki uchodzą do jamy nosowej. Przyjmuje się, że polipy nosa występują u 4% populacji, lecz w przypadku chorych na astmę lub na mukowiscydozę polipy mogą występować częściej. Objawy zależą przede wszystkim od wielkości i liczby polipów. W przypadku małych, pojedynczych zmian pacjent może nie odczuwać żadnych objawów. Większe polipy mogą dawać takie objawy jak

  • uczucie zatkania nosa,
  • upośledzenie węchu,
  • wyciek surowiczej treści z jamy nosowej.

Leczenie dzieli się na farmakologiczne i operacyjne. W przypadku leczenia farmakologicznego stosuje się donosowo glikokortykosteroidy, które mają działanie przeciwzapalne. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przyniesie efektu, zaleca się postępowanie operacyjne. Najpowszechniejszą metodą jest funkcjonalna chirurgia endoskopowa zatok (FESS), podczas której poza wycięciem polipów poszerza się także ujścia zatok do jamy nosowej. Polipektomia pojedynczego polipa nosa jest aktualnie rzadko wykonywana.

Bibliografia:

  1. Chirurgia, red. W. Noszczyk, tom II, Warszawa, 2005.
Data aktualizacji: 20.05.2019,
Opublikowano: 20.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej