Czym jest polip pęcherzyka żółciowego? Czy można go wyleczyć?

Fot. PALMIHELP / Getty Images

Polip pęcherzyka żółciowego jest uwypukleniem błony śluzowej ściany pęcherzyka pokrytym nabłonkiem gruczołowym. Nieznane są przyczyny jego powstawania, jednak istnieje kilka schorzeń, które mogą zwiększać ryzyko jego pojawienia.

Polip jest pojęciem makroskopowym, a nie histologicznym. Nie można więc na podstawie samego wyglądu polipa określić, czy jest zmianą nowotworową, czy nie. Najniebezpieczniejsze są polipy, w których rozwija się rak pęcherzyka żółciowego. Leczenie jest przede wszystkim operacyjne.

Czym jest polip pęcherzyka żółciowego?

Polip pęcherzyka żółciowego, błędnie nazywanego woreczkiem żółciowym, jest guzowatym tworem wyrastającym z błony śluzowej pęcherzyka żółciowego. Ma na ogół kształt kulisty i może być uszypułowany, ale nie musi. W szypule polipa biegną naczynia krwionośne. Do najczęstszych polipów w pęcherzyku zalicza się:

  • polipy cholesterolowe – powstają w wyniku nagromadzenia cholesterolu pod nabłonkiem błony śluzowej pęcherzyka. Są to najczęstsze polipy pęcherzyka żółciowego, które nie ulegają zezłośliwieniu;
  • polipy nowotworowe – w ich przypadku często zamiennie używa się określenia gruczolak (adenoma), jednakże należy pamiętać, że polip jest wybrzuszeniem błony śluzowej, a gruczolak nowotworem łagodnym. Do innych nowotworów łagodnych pęcherzyka żółciowego zalicza się tłuszczaka, brodawczaka, włókniaki, mięśniaki gładkokomórkowe i inne. Z kolei najczęstszym nowotworem złośliwym pęcherzyka żółciowego jest gruczolakorak;
  • gruczolakomięśniakowatość – pogrubienie błony śluzowej zawierające dodatkowo warstwę mięśniową ściany pęcherzyka żółciowego. W sporadycznych przypadkach może się w niej rozwinąć rak;
  • polipy zapalne, zwane również pseudopolipami – powstają w wyniku przewlekłego stanu zapalnego i są wynikiem niecałkowitego zniszczenia błony śluzowej z następczą regeneracją;
  • polipy hiperplastyczne – powstają w wyniku nadmiernej, niekontrolowanej proliferacji nabłonka gruczołowego. Rzadko mogą ulegać transformacji nowotworowej.

Polecamy: Ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego – dieta i leczenie

Jaki jest związek między polipem a rakiem pęcherzyka żółciowego?

Prawie 90% nowotworów złośliwych pęcherzyka żółciowego stanowią gruczolakoraki (adenocarcinoma), które bardzo często rozwijają się z gruczolaków. Dlatego gruczolaki stanowią główny czynnik ryzyka raka gruczołowego. W badaniu USG niełatwo je odróżnić od innych polipów. Jednakże w przypadku polipów cholesterolowych czynnikiem różnicującym może być fakt, że polipy te są często mnogie i rzadko kiedy przekraczają 1 cm. Z kolei gruczolaki są najczęściej pojedyncze i mogą rosnąć, osiągając rozmiary przekraczające 1 cm. Wraz ze wzrostem gruczolaka wzrasta ryzyko jego zezłośliwienia.

Drugim najczęstszym czynnikiem ryzyka jest kamica pęcherzykowa, którą stwierdza się nawet u 90% chorych z rakiem pęcherzyka żółciowego. Innymi czynnikami mającymi wpływ na rozwój raka pęcherzyka żółciowego są pęcherzyk porcelanowy oraz przewlekły stan zapalny pęcherzyka.

Rak pęcherzyka żółciowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym dróg żółciowych. Występuje od 2 do 6 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Gruczolakorak pęcherzyka żółciowego należy do najgorzej rokujących nowotworów przewodu pokarmowego. Bardzo rzadko jest wykrywany w momencie, kiedy możliwe jest jego całkowite usunięcie. Najczęściej rak pęcherzyka jest rozpoznawany, gdy nacieka sąsiadujące narządy. We wczesnych fazach nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Niestety jest to bardzo agresywny nowotwór i w momencie rozpoznania tylko 20% pacjentów może podjąć skuteczne leczenie. 5-letnia przeżywalność wynosi około 5%.

Kamienie w pęcherzyku żółciowym: Skąd się biorą? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kamienie w pęcherzyku żółciowym: Skąd się biorą? Inne rodzaje kamieni: w śliniankach, kanalikach łzowych, miedniczkach nerkowych. Źródło: 36,6

Jakie są przyczyny i objawy polipów pęcherzyka żółciowego?

Niestety przyczyny powstania polipów pęcherzyka żółciowego nie są znane. Jednakże uważa się, że kamica żółciowa i zespoły polipowatości takie jak zespół Gardnera czy Peutz-Jeghersa mogą zwiększać ryzyko ich powstania.

Polipy pęcherzyka żółciowego na ogół nie dają objawów. Czasami jednak chorzy mogą się skarżyć na tępy ból w okolicy wątroby, wzdęcia, nudności oraz wymioty.

Podstawową metodą diagnostyczną polipów jest USG jamy brzusznej. W przypadku raka pęcherzyka żółciowego wykonuje się dodatkowo TK lub PET celem oceny nacieku nowotworowego.

Jak wygląda leczenie polipów pęcherzyka żółciowego?

Leczenie polipów pęcherzyka żółciowego zależy przede wszystkim od cech morfologicznych polipa. W przypadku podejrzenia raka lub możliwości jego rozwoju w przyszłości kieruje się pacjenta na zabieg operacyjny polegający na wycięciu pęcherzyka żółciowego. Najczęściej taką hipotezę stawia się, gdy polip jest pojedynczy, przekracza 1 cm, występuje u kobiety w 6.–7. dekadzie życia oraz dodatkowo ma szeroką podstawę, czyli jest nieuszypułowany, ma nieregularną powierzchnię i posiada własne unaczynienie.

Polipy do 6 mm nie wymagają usunięcia chirurgicznego i dalszej obserwacji. W przypadku polipów o wielkości 6–10 mm wymagana jest obserwacja poprzez badanie USG co 6 miesięcy. Polipy powyżej 10 mm lub mniejsze, jeśli występują objawy bądź niepokojące cechy morfologiczne, powinny zostać usunięte. Operacja najczęściej polega na laparoskopowej cholecystektomii, rzadko usuwa się pęcherzyk żółciowy, otwierając powłoki jamy brzusznej.

W przypadku polipów pęcherzyka żółciowego należy pamiętać o diecie lekkostrawnej i unikaniu tłuszczów zwierzęcych.

Bibliografia:

  1. V. Kumar, A. Abbas, J. Aster, Robbins Patologia, Wrocław, 2014.
  2. Chirurgia, red. W. Noszczyk, tom II, Warszawa, 2005.
Data aktualizacji: 21.05.2019,
Opublikowano: 21.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej