Czym jest piłka BOSU? Przykładowe ćwiczenia z użyciem BOSU

fot. brauns / Getty Images

Piłka BOSU to narzędzie pozwalające na przeprowadzenie ćwiczeń o rozmaitym charakterze, w tym wytrzymałościowych, plyometrycznych, funkcjonalnych. Jednakże najczęściej służy do wykonywania ćwiczeń podnoszących jakość koordynacji i równowagi ruchowej.

Pierwsza piłka BOSU pojawiła się w 1999 roku za sprawą pomysłu Davida Wecka. Do Polski trafiła parę lat później, podczas organizowanej pod koniec 2004 roku Konwencji Body Mind & Energia 2. BOSU może być wykorzystywana zarówno podczas ćwiczeń wykonywanych w profesjonalnych siłowniach czy salach fitness, jak i w warunkach domowych. Przyrząd służy zwłaszcza do balansowania, ale dzięki niemu można też doskonale ćwiczyć mięśnie ramion, nóg i brzucha.

Czym jest piłka BOSU?

Piłka BOSU to urządzenie do ćwiczeń, którego nazwa to akronim powstały z pierwszych liter wyrażenia BOth Side Up, co w bezpośrednim tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza obie strony do góry. Określenie to podkreśla dwustronny charakter piłki. BOSU jest przyrządem gimnastycznym o kształcie przeciętej na pół kuli, stąd też określa się ją mianem półpiłki. Z jednej strony jest wypukła, pneumatyczna, gumowa i elastyczna, z drugiej zaś płaska, twarda i stabilna. BOSU to piłka, którą przedstawia się jako połączenie połowy piłki rehabilitacyjnej i wykorzystywanego w fitnessie stepu. Dodatkowo po obu stronach ma przymocowane uchwyty na linkach, które pozwalają zwiększyć różnorodność wykonywanych na niej ćwiczeń. Wnętrze BOSU napompowane jest powietrzem. Piłka BOSU może być różnych rozmiarów. Najczęściej spotykana jest w wariancie o średnicy 60 cm, za który zapłaci się średnio 300 zł. Piłka wykonana powinna być z materiałów o najwyższej jakości, ponieważ od jej wytrzymałości zależy bezpieczeństwo użytkownika.

Zobacz także: Jumping fitness, czyli ćwiczenia na trampolinie – efekty i przeciwwskazania

Jakie ćwiczenia można wykonywać na piłce BOSU?

BOSU to półokrągła piłka do ćwiczeń rozwijających daną cechę, jak i ogólnorozwojowych. Doskonale sprawdzi się w przypadku ćwiczeń podnoszących koordynację i równowagę ruchową oraz nastawionych na modelowanie ciała i spalanie tkanki tłuszczowej. BOSU nada się też do ćwiczeń m.in.: plyometrycznych, wytrzymałościowych, funkcjonalnych, siłowych. Przyrządu tego używa się także podczas ćwiczeń o charakterze rehabilitacyjnym. Podczas treningu z BOSU na piłce można stać, siedzieć, leżeć, podskakiwać, biegać, klęczeć, opierać się. Jej wykorzystanie zależy od stopnia kreatywności użytkownika. Do większości ćwiczeń wykorzystywać można obciążenie własnego ciała, lecz z powodzeniem trening wzbogacić można o dodatkowy sprzęt, jak hantle, ciężarki, piłkę lekarską.

Korzyści płynące z BOSU

Ćwiczenia na piłce BOSU wiążą się z wieloma korzyściami. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • wzmacnianie mięśni przykręgosłupowych i uelastycznienie kręgosłupa,
  • trenowanie koncentracji i skupienia uwagi,
  • poprawa refleksu i koordynacji ruchowej,
  • korygowanie wady postawy, wypracowywanie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała,
  • spalanie tłuszczu i modelowanie sylwetki,
  • poprawa równowagi, balansu ciała i wytrzymałości fizycznej,
  • przyjemne spędzanie wolnego czasu i przeciwwaga dla zmęczenia psychicznego,
  • przygotowanie do sportów wymagających umiejętności utrzymywania równowagi, jak narciarstwo, snowboard, surfing, tenis, sporty walki, jazda na deskorolce, większość gier zespołowych,
  • zwiększenie muskulatury i poprawa ogólnej sprawności fizycznej,
  • zwiększona propriocepcja tzn. czucie głębokie, czyli zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała,
  • urządzenie dla osób w każdym wieku i niezależnie od płci.

Zobaczcie na czym polega trening total:

Zobacz film: Motywacja do bycia fit. Źródło: Fit bez męki i udręki

BOSU – przykładowe ćwiczenia

Pierwszym proponowanym ćwiczeniem są przysiady na BOSU. Piłkę należy odwrócić twardą stroną do góry. Na jej sztywnej powierzchni staje się w rozkroku i wyciąga przed siebie ręce. Przysiad wykonuje się wypinając pośladki w tył i pochylając się do przodu. Kolana nie powinny wyjść poza linię palców. Należy pamiętać o utrzymywaniu równowagi. W pozycji tej trzeba pozostać przez 2-3 sekundy, po czym energicznie wyprostować nogi.

Kolejnym ćwiczeniem są pompki na BOSU. Piłkę należy odwrócić twardą stroną do góry. Na krańcach jej sztywnej powierzchni opiera się ręce i przyjmuje postawę jak do tradycyjnych pompek (pozycja pozioma z twarzą do ziemi, stopy ułożone blisko siebie, ciało opiera się o podłoże na palcach nóg, ręce ułożone nieco szerzej niż klatka piersiowa). Ramiona ugina się w łokciach i stara utrzymać tę pozycję przez 2-3 sekundy, po czym dynamicznie wyprostowuje ramiona. Ćwiczenie polega na naprzemiennym podnoszeniu i obniżaniu tułowia.

Trzecią propozycją ćwiczeń na BOSU są wykroki. Piłkę należy odwrócić wypukłą elastyczną stroną do góry. Przyjmuje się pozycję stojącą około krok przed piłką. Ręce wyciąga się przed siebie. Następnie wykonuje się krok w przód, stawiając jedną nogę na piłce. Oba kolana ugina się pod kątem 90ᵒ, przy czym kolano tylne powinno być kilka centymetrów nad ziemią. Pozycję powinno się utrzymać przez 2-3 sekundy. Następuje powrót do pozycji startowej, po czym wykonuje się ćwiczenie na drugą nogę.

Innym ćwiczeniem z BOSU są wypady na boki. Piłkę należy odwrócić wypukłą elastyczną stroną do góry. Staje się na piłce. Ręce trzyma się za głową i wykonuje wypad w lewo - lewa noga powinna znaleźć się na podłodze, a prawa zostaje na piłce. Następnie wraca się do pozycji wyjściowej i wykonuje wypad prawą nogą.

Opublikowano: 14.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej