Czym jest orteza kciuka i kiedy jej używać? Kiedy jest konieczna?

Fot: Jakraphong Pongpotganatam / gettyimages.com

Orteza kciuka jest powszechnym urządzeniem ortopedycznym w leczeniu skutków urazów mechanicznych, schorzeń neurologicznych i reumatologicznych stawu śródręczno-paliczkowego kciuka. Orteza kciuka i nadgarstka stanowi również element profilaktyki urazów sportowych bez konieczności spadku tempa treningów. Jednak ortezy kciuka nie należy nadużywać.

Kciuk zapewnia chwytność dłoni, a wszelkie uszkodzenia w jego obrębie mogą zaburzać tak cenną umiejętność wyróżniającą człowieka wśród ssaków. Orteza kciuka znacznie poprawia nie tylko jakość jego funkcjonowania, ale wręcz całej kończyny górnej.

Orteza kciuka

Orteza kciuka jest aparatem ortopedycznym, który stabilizuje uszkodzone tkanki kciuka i jego okolicy oraz zapewnia całkowite lub częściowe unieruchomienie uszkodzonych struktur stawowych. Ponadto minimalizuje ból poprzez odpowiednie ustawienie kciuka w stosunku do dłoni i nadgarstka oraz ogranicza ryzyko postępu uszkodzenia tkanek.

Orteza kciuka jest niezbędnym obiektem zaopatrzenia ortopedycznego pacjenta w leczeniu zachowawczym, rehabilitacji i powrocie do zdrowia, jak również w profilaktyce kontuzji lub choroby.

Orteza kciuka z usztywnieniem lub orteza kciuka obejmująca nadgarstek albo nawet przedramię, bez względu na rodzaj i potrzeby pacjenta, stanowi lekką i komfortową w noszeniu alternatywę dla sztywnego, ciężkiego i niewygodnego opatrunku gipsowego.

Czy używałeś kiedyś ortezy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Wskazania do noszenia ortezy kciuka

Orteza kciuka pozycjonuje palec i stabilizuje go w fizjologicznym bądź wymuszonym ułożeniu, w zależności od zaleceń lekarskich. Ortezę kciuka i nadgarstka stosuje się w przebiegu:

  • świeżych i przewlekłych urazów mechanicznych oraz przeciążeniowych, np. w stanach po złamaniu kości kciuka, przeciążenia fizycznego pracą lub sportem;
  • rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych w okolicy kciuka i nadgarstka, np. po rekonstrukcji stawu śródręczno-palcowego;
  • stanów zapalnych, zmian zwyrodnieniowych lub zespołów bólowych kciuka i nadgarstka.

Funkcje i zadania ortezy kciuka

Poza stabilizacją struktur kciuka, orteza kciuka i nadgarstka zwiększa drożność kanału nadgarstka, przyspieszając wchłanianie obrzęków w okolicy nadgarstka i kciuka, a także odciążając struktury, które dodatkowo mogą podrażniać uszkodzoną okolicę palca, np. torbiele w pobliżu nerwów obwodowych.

Orteza kciuka wywiera odpowiedni nacisk na konkretne obszary palca i nadgarstka, ale nie blokuje przepływu krwi i limfy, wręcz bierze udział w powrocie prawidłowego miejscowego krążenia płynów. Perforowane powierzchnie oraz odpowiednio dobrane materiały i tworzywa zapewniają odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza i utrzymanie miejscowej temperatury ciała, co sprzyja odparowaniu wilgoci i regeneracji tkanek.

Orteza kciuka i nadgarstka oraz orteza kciuka z usztywnieniem ograniczają ruchomość stawów pierwszego palca i nadgarstka, ale zachowują wolne pozostałe palce dłoni, co pozwala na kontynuację bądź szybszy powrót do pracy zawodowej i treningów sportowych o mniejszej aktywności.

Zobacz film i dowiedź się jak zbudowany jest układ kostny:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Kiedy orteza kciuka jest konieczna?

Konieczność noszenia ortezy uzależniona jest od stanu kondycji tkanek. Orteza kciuka przeznaczona jest w szczególności dla osób, które:

  • uczestniczą w rehabilitacji po zabiegu chirurgicznym w okolicach kciuka i nadgarstka;
  • obciążone są zmianami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi struktur aparatu ruchu ręki;
  • walczą z hiper ruchomością i niestabilnością kciuka i nadgarstka;
  • wymagają odciążenia przeciwbólowego w lekkich i umiarkowanych dolegliwościach w okolicy kciuka i nadgarstka;
  • stosują środki profilaktyczne w sportach obciążających ręce;

Orteza kciuka najczęściej wybierana jest przez sportowców, którzy w aktywny sposób pragną powrócić do pełni zdrowia, nie rezygnując całkowicie z treningów. Orteza kciuka i nadgarstka w postaci elastycznych opasek bądź mankietów z uwzględnieniem kciuka w pełni umożliwia dalsze uprawianie sportu. Dzięki efektowi kompresji ortezy kciuka, wzmocnione zostaje poczucie stabilności tkanek i pewność siebie sportowca podczas treningu.

Orteza kciuka i nadgarstka wzmacnia oraz przyspiesza regenerację uszkodzonych struktur nerwowych i tkanek okołostawowych, dlatego ortezy kciuka wykorzystywane są również w leczeniu zachowawczym zespołu cieśni kanału nadgarstka. W przebiegu leczenia choroby zalecane jest unieruchomienie nadgarstka i odciążenie podrażnionych struktur nerwowych. Kompleksową pomoc w tym przypadku niesie orteza kciuka i nadgarstka, która – oprócz rehabilitacji celowej – nie wyklucza całkowicie z codziennej aktywności i pracy zawodowej.

Cena ortezy kciuka

Cena ortezy kciuka jest głównie uzależniona od rodzaju ortezy. Zakup ortezy kciuka może wiązać się z sumą blisko kilkudziesięciu złotych, jednak im bardziej zaawansowana konstrukcja ortezy i potrzeba pacjenta, tym cena wyższa.

Pułap cenowy tego typu zaopatrzenia ortopedycznego można zminimalizować, zgłaszając wniosek o refundację zakupu do Narodowego Funduszu Zdrowia, Powiatowego Ośrodka Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej bądź skorzystać ze świadczeń w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej