Czym jest MTHFR? Badanie i wpływ na ciążę mutacji genu MTHFR

Fot: cosmin4000 / gettyimages.com

Mutacja MTHFR powoduje zaburzenia metabolizmu kwasu foliowego, podwyższenie poziomu homocysteiny i nadkrzepliwość. U ciężarnych podnosi ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u potomstwa, zespołu Downa oraz poronień nawracających. Istnieją dwie bardzo niebezpieczne mutacje tego genu: MTHFR C677T i MTHFR A1298C.

Enzym MTHFR warunkuje optymalne stężenie L-5-metylenotetrahydrofolianu, który jest dominującą formą folianów i poziomu homocysteiny w osoczu ludzkiej krwi. Mutacja genu MTHFR, czyli reduktazy 5,10-metylenotetrahydrofolianu, jest najczęstszą przyczyną hiperhomocysteinemii. Na wykrycie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR pozwala szybki test DNA. Mutacja A1298C powoduje znacznie silniejsze obniżenie aktywności MTHFR u homozygot niż u heterozygot.

Czym jest mutacja MTHFR?

Enzym MTHFR, czyli reduktaza 5,10-metylenotetrahydrofolianowa, to kluczowy enzym uczestniczący w metabolizmie folianów, metioniny i homocysteiny. MTHFR jest białkiem cytoplazmatycznym, homodimerem, składającym się z dwóch podjednostek wielkości około 77 kDa. Gen kodujący MTHFR znajduje się na telomerowym końcu chromosomu 1 w pozycji 1p36.3.

Mutacja w genie MTHFR jest punktowa i polega na zamianie cytozyny na tyminę w pozycji 677 (C677T), co powoduje wbudowanie waliny w pozycji 222 w miejsce alaniny (A222V), w sekwencji łańcucha białkowego enzymu. Kolejny polimorfizm, w pozycji nukleotydowej 1298A>C, powoduje wymianę glutaminianu na alaninę w pozycji 429 (E429A) białka enzymatycznego. Polimorfizm 1298A>C genu MTHFR występuje rzadziej w populacji ogólnej w porównaniu do polimorfizmu 677C>T. Analizując wariant 1298A>C polimorfizmu genu MTHFR, można stwierdzić:

  • homozygotę MTHFR 1298AA – brak mutacji, wynik prawidłowy, pełna aktywność metaboliczna;
  • heterozygotę MTHFR 1298AC – niewielkie obniżenie aktywności enzymu MTHFR, zalecana kontrola poziomu homocysteiny we krwi i suplementacja kwasem foliowym;
  • homozygotę MTHFR 1298CC – znaczne obniżenie aktywności enzymu MTHFR, wymagane jest wdrożenie odpowiedniego postępowania profilaktyczno-leczniczego.

Homozygotyczny wariant 677TT charakteryzuje się 30-procentową aktywnością typu dzikiego (CC), natomiast u nosicieli genotypu heterozygotycznego (CT) obserwuje się około 60% aktywność enzymu. Interesującym przypadkiem są nosiciele podwójnego genotypu heterozygotycznego 677CT/1298AC (tzw. mieszane heterozygoty). U tych osób aktywność enzymu obniża się do około 30–40%.

MTHFR – badanie

W celu sprawdzenia, czy doszło do mutacji genu MTHFR, wykonuje się test DNA. Materiałem do badania jest krew z żyły łokciowej pobrana na czczo (z zachowaniem 8–12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku). W dniu poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu. Bezpośrednio przed nim dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody i wskazany jest 15-minutowy odpoczynek.

Zobacz film: Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne? Źródło: 36,6.

Zaleca się pobieranie krwi w godzinach porannych. Coraz większą popularnością cieszy się także badanie na podstawie wymazu z policzka wykonywanego w laboratorium. Wówczas konieczne jest wstrzymanie się od spożywania pokarmu i napojów na 30 minut przed badaniem. Pobranie materiału jest bardzo szybkie i całkowicie bezbolesne. Średni czas oczekiwania na wynik wynosi 10–14 dni. Badanie nie należy do tanich – koszt szacowany jest na około 320 złotych.

Wskazania do badania mutacji genu MTHFR

Wśród wskazań do badania mutacji genu MTHFR wymienia się m.in.:

  • zaburzenia homocysteiny,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej,
  • poronienia,
  • stwierdzenie wariantów C677T/A1298C genu MTHFR w rodzinie,
  • planowanie ciąży (możliwe jest wcześniejsze dobranie odpowiedniej suplementacji i unikniecie niedoborów kwasu foliowego).

Konsekwencje zdrowotne mutacji MTHFR

Mutacja MTHFR powoduje zwiększenie stężenia homocysteiny w surowicy krwi, co stanowi jeden z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Hiperhomocysteinemia wpływa na ryzyko zakrzepicy żylnej (aktywuje V i VII czynnik krzepnięcia, zwiększa powstawanie trombiny i agregację płytek krwi), miażdżycy lub anemii, choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego, a także ogranicza wzrost i proces odbudowy uszkodzonej ściany naczyń krwionośnych. Ponadto indukuje stres oksydacyjny oraz wywołuje i nasila proces zapalny. Podnosi ryzyko rozwoju depresji, schizofrenii, choroby Alzheimera i Parkinsona lub otępienia. Wysoka homocysteina jest przyczyną udarów mózgu i raka jelita grubego.

Mutacja genu MTHFR a ciąża

Wskazane jest, aby kobiety planujące ciąże wykonały badanie w kierunku mutacji genu MTHFR, który uniemożliwia prawidłowe wchłanianie kwasu foliowego, prowadząc tym samym do niedoboru tej witaminy, co związane jest z występowaniem powikłań w przebiegu ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne informuje, że nawet połowa kobiet wykazuje obniżoną aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej.

Zaburzenia metabolizmu folianów mogą być przyczyną powikłań położniczych, takich jak hipotrofia płodu, obumarcie wewnątrzmaciczne, poronienia nawracające i stan przedrzucawkowy. Stwierdzono związek homozygotyczności polimorfizmu C677T MTHFR z przedwczesnym odklejeniem się łożyska. Nieprawidłowy metabolizm folianów łączy się również z występowaniem zespołu Downa, rozszczepem wargi i podniebienia oraz wadami cewy nerwowej.

Dlatego, aby zminimalizować wystąpienie objawów mutacji MTHFR (nawet o 50–70%), co najmniej na 3 miesiące przed planowaną ciążą i przez cały okres ciąży zaleca się suplementację kwasem foliowym (najlepiej już zmetylowanym, tzn. od razu przetworzonym - zalecenie dotyczy pacjentek ze zdiagnozowaną mutacją MTHFR), a dodatkowo witaminami B6 i B12.

Bibliografia:

1. Gąsiorowska D., Korzeniowska K., Jabłecka A., Homocysteina, „Farmacja Współczesna”, 2008, 1, s. 169-175.

2. Kurzawińska G., Seremak-Mrozikiewicz A., Drews K., Barlik M., Mrozikiewicz P.M., Genetycznie uwarunkowane zmiany w aktywności reduktazy 5,10- metylenotetrahydrofolianowej (MTHFR) a występowanie poronień nawracających, „Ginekologia Polska”, 2009, 80, s. 762-767.

3. ACOG Practice Bulletin, Wrodzone trombofilie w okresie ciąży, „Ginekologia po Dyplomie”, 2010, 6, s. 105-112.

4. Zalewska-Ziob M., Górczyńska-Kosiorz S., Płachetka A. i wsp., Analiza polimorfizmu 1298A/C genu kodującego MTHFR u dzieci z rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego – doniesienie wstępne, „Journal of Laboratory Diagnostic”, 2010, 46(4), s. 379-382.

Zobacz film: Co można wyczytać z badań genetycznych? Źródło: W dobrym stylu.

Data aktualizacji: 01.06.2018,
Opublikowano: 01.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej