Czym jest choroba terminalna? Przebieg, fazy, sposoby leczenia i opieki nad chorym

Fot. Squaredpixels / Getty Images

Choroba terminalna oznacza końcową fazę życia, w której wszelkie sposoby leczenia przyczynowego są nieznane lub mało skuteczne, a zaawansowane stadium choroby można jedynie łagodzić objawowo. Działania terapeutyczne w celu poprawy jakości życia chorego określane są jako leczenie paliatywne.

Choroba terminalna charakteryzuje się trzema okresami przebiegu, z których każdy prezentuje specyficzne dla siebie cechy. Pogarszający się stan zdrowia pacjenta nie tylko wyniszcza go somatyczne, ale także pośrednio może wiązać się z narastającymi problemami natury emocjonalnej i psychicznej jego najbliższej rodziny.

Czym jest choroba terminalna?

„Choroba terminalna” to określenie medyczne na pogarszający się stan, który nieuchronnie prowadzi do śmierci lub wskazuje, że stadium danej obciążającej choroby jest na tyle zaawansowane, że organizm nie reaguje wystarczająco na stosowane metody leczenia przyczynowego lub takowe sposoby są nieznane, a poprawę jakości życia zapewnia tylko postępowanie objawowe. Pojęcie choroby terminalnej odnosi się do nieodwracalnego stanu, będącego przyczyną wielu dolegliwości somatycznych, uniemożliwiających lub znacznie ograniczających sprawność psychofizyczną pacjenta oraz pośrednio wpływających na kondycję emocjonalną jego najbliższej rodziny. Choroba terminalna charakteryzuje się trzema fazami, w których przebiegu występują specyficzne dla nich cechy sygnalizujące stopień wyniszczenia organizmu. Wszelkie działania prowadzone w celu poprawy jakości życia chorego określane są jako leczenie paliatywne.

Fazy choroby terminalnej

W przebiegu choroby terminalnej wyróżnia się 3 etapy postępu:

  • faza przedterminalna – to okres daleko zaawansowanej choroby, w której pacjent znajduje się ogólnie w dobrym i stabilnym stanie, mimo że ustała możliwość leczenia przyczynowego. Ten etap może utrzymywać się nawet przez kilka lat dzięki działaniom ograniczającym postęp choroby, np. radioterapii, chemioterapii czy zabiegom chirurgicznym;
  • faza terminalna – trwa do kilku tygodni; następuje wyraźne nasilenie dolegliwości fizycznych, które w towarzystwie postępującego spadku nastroju składają się na nieodwracalne pogorszenie zdrowia. Chory staje się zależny od otoczenia, uruchamia mechanizmy obronne w postaci nadziei na poprawę, ale jednocześnie traci chęć i wolę walki o zdrowie; przeczuwa nadchodzący koniec swojego życia. Faza terminalna pod względem medycznym charakteryzuje się organizacją dodatkowych konsyliów lekarzy i ewaluacji planu leczenia skupiającego się na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta, czyli wprowadzenia opieki paliatywnej. Postępująca faza terminalna choroby zwykle przekształca się w fazę agonii;
  • faza umierania (agonii) – to najkrótszy okres choroby terminalnej, obejmujący kilka ostatnich dni lub godzin życia, kiedy organizm przechodzi skrajne wyczerpanie ośrodkowego układu nerwowego i osłabienie podstawowych czynności, czyli narastanie niewydolności krążeniowo-oddechowej. Dalsze wygasanie funkcji życiowych to tzw. śmierć pozorna – zacieranie reakcji organizmu na bodźce i postępująca utrata kontaktu z otoczeniem. Charakterystycznym etapem agonii jest śmierć kliniczna. Oznacza ona przedśmiertną euforię i senność oraz ustąpienie fizjologicznych objawów życia, do których zalicza się brak oddechu, zatrzymanie krążenia i utratę przytomności. Można odwrócić je dzięki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Ostatecznym stanem fazy umierania jest śmierć osobnicza i biologiczna, czyli nieodwracalne zniszczenie przede wszystkim pnia mózgu i postępująca martwica molekularna tkanek.

Jak wygląda leczenie w przypadku choroby terminalnej?

Leczenie choroby terminalnej opiera się głównie na postępowaniu łagodzącym skutki poprzez opiekę paliatywną. Obejmuje wielowymiarowe działania zespołu terapeutyczno-opiekuńczego, mające na celu zaspokajanie potrzeb somatycznych, psychoemocjonalnych i duchowych pacjenta oraz jego rodziny, czyli ogólną poprawę jakości życia i wydłużenie czasu jego trwania. Niezbędnym elementem leczenia choroby terminalnej jest walka z postępującymi i pogarszającymi stan zdrowia objawami, takimi jak: rozległe dolegliwości bólowe, utrata łaknienia, nudności, zaburzenia pracy jelit czy depresja.

Czy śmierć mózgowa jest szansą dla innych pacjentów na przeszczep? czym jest śmierć mózgowa i jak ją stwierdzić odpowiedz znajdziesz w filmie:

Zobacz film:  Śmierć mózgowa - szansa na przeszczep. Źródło: Dzień Dobry TVN 

W postępowaniu podtrzymującym i spowalniającym postęp choroby terminalnej uwzględnia się m.in.:

  • farmakoterapię;
  • zabiegi pielęgnacyjne, w tym utrzymanie higieny ciała, zmianę bielizny pościelowej i osobistej;
  • profilaktykę lub leczenie przeciwodleżynowe;
  • rehabilitację ruchową i terapię zajęciową dla ograniczenia powikłań wynikających z bezruchu;
  • psychoterapię.

Bibliografia:

  1. Bartoszek A., „Człowiek w obliczu cierpienia i umierania”, Księgarnia św. Jacka, Katowice 2000.
  2. Hebanowski M., Walden-Gałuszko K., „Podstawy opieki paliatywnej w chorobach nowotworowych”, PZWL, Warszawa 1998.
Data aktualizacji: 23.05.2019,
Opublikowano: 23.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej