Czym jest choroba Kufsa? Objawy, przyczyny i leczenie CLN4

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Choroba Kufsa jest zaliczana do grupy ceroidolipofuscynoz neuronalnych, które różnią sięmiędzy sobą początkiem zachorowania, podłożem genetycznym i samym przebiegiem.Przypadłość ta dotyczy ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

Choroba Kufsa to bardzo rzadko występujące schorzenie, które jako pierwszy opisał w latach 1925–1931 niemiecki patolog Hugo Kufs. Wiele informacji na temat tego schorzenia dostarczyły też badania Fredericka Battena i Juliusa Hallervordena. Ze względu na rodzaj objawów rozróżnia się dwie postacie choroby Kufsa – fenotyp A i B. Schorzenie rozpoznawane jest zazwyczaj u osób między 40 a 50 rokiem życia.

Czym jest choroba Kufsa?

Choroba Kufsa znana jest w nomenklaturze medycznej też jako ceroidolipofuscynoza neuronalna typu 4 (CLN4). Alternatywne określenia stanowią ceroidoza o początku w wieku dorosłym i uogólniona lipofuscynoza. Choroba Kufsa to lizosomalna choroba spichrzeniowa.

Choroby spichrzania lizosomalnego stanowią grupę schorzeń uwarunkowanych genetycznie, w których dochodzi do spichrzania różnych substancji w lizosomach na skutek braku aktywności jednego z enzymów.

Choroba Kufsa to jedna z postaci ceroidolipofuscynoz neuronalnych, czyli schorzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN), w których stwierdza się nadmierne spichrzanie lipofuscyny i ceroidu w lizosomach.

Zobacz film: Zaburzenia nerwicowe, metody leczenia. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Dziedziczenie choroby Kufsa

Cały czas trwają badania nad genem, którego mutacje odpowiadają za powstanie choroby Kufsa. Istnieje hipoteza, że wystąpienie tego schorzenia jest związane z mutacjami genów CLN6 i PPT1. Wiadomo jednak, że jest dziedziczone w sposób autosomalny recesywny.

Oznacza to, że dziecko dziedziczy po jednej uszkodzonej kopii genów od każdego z rodziców, którzy są ich nosicielami. Prawdopodobieństwo przekazania wadliwego genu potomstwu ocenia się na 25% w każdej ciąży. Szanse poczęcia zdrowego dziecka także wynoszą 25%, a ryzyko przekazania nosicielstwa choroby to 50%.

Rozpowszechnienie choroby Kufsa

Choroba Kufsa to bardzo rzadko występująca przypadłość. Do tej pory zostało opisanych niewiele ponad 40 przypadków w skali całego globu. Występowanie wszystkich rodzajów ceroidolipofuscynoz neuronalnych szacuje się na 1:100 000. Dokładne rozpowszechnienie choroby Kufsa nie jest znane, ale ocenia się, że stanowi ona około 1,3–10% przypadków tych zaburzeń.

Objawy choroby Kufsa

Na początkowym etapie choroba Kufsa daje niejednoznaczne objawy, przez co bywa często mylnie interpretowana. Może imitować schorzenia psychiczne. Ponadto jej przebieg jest zbliżony do postępujących chorób zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego. W większości przypadków pierwsze objawy chorobowe pojawiają się u chorych w wieku od 41 do 50 lat. U chorych na chorobę Kufsa występuje niereagująca na leczenie padaczka miokloniczna, w której następują mimowolne skurcze mięśni, ale nie dochodzi do utraty przytomności. Typowe jest otępienie, które bywa określane też jako demencja. Jest to znaczne obniżenie sprawności umysłowej spowodowane uszkodzeniem mózgu. Chorzy zmagają się z ataksją, czyli niezbornością ruchów przyczyniającą się do zaburzenia koordynacji ruchowej ciała. W chorobie Kufsa występuje zespół piramidowy, znany też jako uszkodzenie ośrodkowego neuronu ruchowego. Ponadto rozpoznaje się zespół pozapiramidowy, który charakteryzuje się występowaniem sztywności mięśniowej, bradykinezji (spowolnienie ruchowe, niezdolność do wykonywania szybkich ruchów, opóźniona inicjacja ruchu), drżenia i zaburzeń chodu. Za objawy te odpowiada dysfunkcja w obrębie struktur układu pozapiramidowego.

Zobacz film: Leczenie psychiatryczne. Jak wygląda w praktyce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Niekiedy fenotypem B choroby Kufsa określa się chorobę Parry'ego, która jest wywołana mutacją genu DNAJC5 lub CTSF i dziedziczona autosomalnie dominująco. W jej przebiegu obserwuje się zmiany osobowości i postępujące otępienie. Chorzy mają dyzartryczną mowę, która jest niewyraźna, powolna, afoniczna (bezgłośna), o przydźwięku nosowym. Dochodzi do powstania nieskoordynowanych i niezależnych ruchów twarzy, co określa się mianem dyskinezy. Typowy dla fenotypu B choroby Kufsa jest też zespół móżdżkowy, znany też jako zespół cerebelarny. Objawia się on zaburzeniami chodu, niezbornością ruchową, mową skandowaną, drżeniem zamiarowym, oczopląsem i obniżonym napięciem mięśniowym.

Choroba Kufsa – diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie choroby Kufsa nie jest proste. Opiera się ono na dogłębnej analizie objawów i przeprowadzeniu wielu badań, w tym m.in. podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia), enzymatycznych i obrazowych, takich jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Pozwalają one na analizę zmian zachodzących w układzie nerwowym.

Choroba Kufsa jest nieuleczalna. Stosuje się tylko leczenie objawowe, które opiera się zwłaszcza na farmakoterapii. Lekarz podaje przede wszystkim leki przeciwpadaczkowe i przeciwpsychotyczne. Osoba chora powinna znaleźć się pod opieką doświadczonego genetyka i psychologa. Konieczna jest rehabilitacja ruchowa, która zapewnia poprawę koordynacji mięśni. Ze względu na różnorodność objawów terapia opiera się na współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny, m.in. neurologii, dermatologii, psychiatrii, terapii zajęciowej i neurologopedii. Osoby z chorobą Kufsa zwykle przeżywają około 15 lat od momentu pojawienia się pierwszych objawów.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Liberski P.P, Papierz W., Kozubski W., Kłoszewska I., Mossakowski M.J., Neuropatologia Mossakowskiego, Lublin, Czelej, 2005.

2. Arsov T., Smith K.R., Damiano J. i wsp., Kufs disease, the major adult form of neuronal ceroid lipofuscinosis, caused by mutations in CLN6, „The American Journal of Human Genetics”, 2011, 88(5), s. 566-573.

Data aktualizacji: 07.05.2018,
Opublikowano: 04.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej