Czym jest badanie palpacyjne? Palpacja brzucha, piersi, wątroby

Fot: anetlanda / stock.adobe.com

Badanie palpacyjne to badanie dotykiem. Wykorzystywane jest w badaniu wielu narządów, jednak najczęściej przeprowadza się je w odniesieniu do klatki piersiowej, brzucha, wątroby, śledziony, szyjki macicy, tarczycy, a także oceny tętna.

Podstawową umiejętnością w opiece nad chorymi jest zdolność do precyzyjnej oceny dzięki dokładnemu zebraniu wywiadu chorobowego i właściwemu badaniu przedmiotowemu, którego jedną z głównych składowych jest badanie palpacyjne. Omacywanie, jako element badania fizykalnego, służy zwłaszcza do oceny tkliwości.

Czym jest badanie palpacyjne?

Badanie palpacyjne to jeden z głównych elementów wchodzących w skład badania przedmiotowego. W nomenklaturze medycznej określane jest jako palpacja czy omacywanie. Jest to metoda diagnostyki medycznej polegająca na macaniu palcami w celu określenia kształtu, rozmiaru, twardości i położenia danej struktury anatomicznej.

Badanie palpacyjne brzucha

Omacywanie jamy brzusznej przeprowadza się w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, przy ułożeniu pacjenta na plecach z rękami wzdłuż ciała, co zapewnia dobrą widoczność powłok brzusznych. Brzuch przy badaniu palpacyjnym musi być rozluźniony, dlatego przeprowadza się je podczas wdechu. Bada się go całą ręką, położoną płasko, pozostającą cały czas w kontakcie ze skórą chorego.

Badanie palpacyjne brzucha rozpoczyna się od delikatnego i powierzchownego badania całego brzucha celem określenia tkliwości uciskowej. Jest to tzw. palpacja płytka. Następnie przechodzi się do palpacji głębokiej. Na początku bada się obszary znajdujące się daleko od miejsca lokalizacji najsilniejszych dolegliwości. W dalszej kolejności wykonywane jest badanie każdego z czterech kwadrantów brzucha osobno (kwadrant prawy górny, kwadrant lewy górny, kwadrant prawy dolny, kwadrant lewy dolny), w obrębie których znajduje się 9 obszarów: okolica podżebrowa prawa, okolica boczna prawa (okolica lędźwiowa prawa), prawy dół biodrowy, okolica nadbrzuszna, okolica pępkowa, podbrzusze lub okolica nadłonowa, okolica podżebrowa lewa, okolica boczna lewa (okolica lędźwiowa lewa) i lewy dół biodrowy. Dochodzi się do miejsca występowania najsilniejszej tkliwości uciskowej. W tym miejscu badanie palpacyjne wywołuje ból, który prowadzi do powstania skurczu znajdujących się w tej okolicy mięśni. Stan ten określa się mianem świadomej obrony mięśniowej.

Jeśli delikatnie wykonane badanie palpacyjne wszystkich okolic brzucha nie wywoła żadnego bólu, należy powtórzyć omacywanie, stosując silniejszy ucisk niż dotychczas. Umożliwi to stwierdzenie bolesności zlokalizowanej w głębiej położonych rejonach brzucha.

Omacywanie brzucha pozwala ocenić:

  • stan napięcia powłok (miękkie lub napięte),
  • bolesność uciskową (niebolesne, tkliwe lub silnie bolesne),
  • obecność lub brak objawów otrzewnowych, jak obrona mięśniowa (brzuch deskowaty) i objaw Blumberga (nasilenie bólu po oderwaniu ręki badającej uprzednio uciskane powłoki),
  • występowanie stanów patologicznych, jak opory (np. guzy), przepukliny, obecność wolnego płynu w jamie otrzewnej, tzw. objaw chełbotania, tętnienie nad tętniakiem aorty brzusznej.

Badanie palpacyjne piersi

Badanie palpacyjne piersi jest jednym z elementów profilaktyki raka piersi. Jest wykonywane przez lekarza ginekologa podczas rutynowej wizyty kontrolnej. Na szeroką skalę popularyzowane jest samobadanie piersi.

Badanie palpacyjne gruczołów piersiowych przeprowadza się w dwóch pozycjach: siedzącej lub stojącej z ręką za głową i w położeniu na plecach z ręką pod głową, które jest niezbędne w przypadku badania większych piersi. Palpację piersi rozpoczyna się od sprawdzenia wycieku płynu z brodawki poprzez ucisk jej otoczki. Badanie wykonuje się ruchami okrężnymi, półkolistymi linijnymi. Polega na uciskaniu piersi płasko ułożonymi palcami: wskazującym, serdecznym i środkowym. Bada się całą pierś, która podzielona jest na 4 kwadranty (przyśrodkowy górny, przyśrodkowy dolny, boczny dolny i boczny górny), co zapobiega pominięciu któregokolwiek fragmentu. Badanie kończy się palpacją dołu pachowego.

Polecamy: Jak rozpoznać oznaki raka piersi?

Badanie palpacyjne wątroby

Palpację wątroby przeprowadza się podczas głębokiego wdechu, w pozycji leżenia na plecach z rękami wzdłuż tułowia. Badacz zajmuje miejsce po prawej stronie chorego. Rozpoczęcie palpacji ma miejsce w prawym dole biodrowym i stopniowo przesuwa się w górę. Badanie palpacyjne wątroby służy zwłaszcza do oceny wielkości, tkliwości (jest oznaką zajęcia procesem chorobowym torebki wątroby, która posiada unerwienie czuciowe) i struktury narządu, co może wskazywać na przyczyny powstania stanu patologicznego. Przykładowo:

  • powiększona i miękka wątroba stanowi zazwyczaj wynik przekrwienia albo stanu zapalnego;
  • znacznie powiększona wątroba może świadczyć o białaczce, nerwiaku zarodkowym współczulnym, układowej postaci histiocytozy komórek Langerhansa;
  • ostry i twardy brzeg wątroby, wyraźnie wzmożona spoistość narządu, powierzchnia wątroby nierówna z powodu obecności guzków regeneracyjnych to sygnał marskości;
  • twarda wątroba może sugerować zwłóknienie, chorobę metaboliczną, nowotworzenie;

Zdrowa wątroba jest miękka, posiada gładką powierzchnię, ostry brzeg i jest niebolesna.

Podczas palpacji wątroby wykorzystuje się:

  • metodę jednoręczną – badający wsuwa pod prawy łuk żebrowy w linii środkowo-obojczykowej przylegające do siebie palce: wskazujący, środkowy i serdeczny; chory otrzymuje polecenie wykonania powolnego i głębokiego wdechu przez otwarte usta;
  • metodę dwuręczną (ręka na ręce).

Zobacz film: Pogotowie czy wizyta u lekarza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Bolechowski F., Podstawy ogólnej diagnostyki klinicznej, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1982.

2. Paterson-Brown S., Ostry brzuch i niedrożność przewodu pokarmowego, W: Garden O.J., Bradbury A.W., Forsythe J.L.R., Parks R.W. (red.), Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2009, s. 208–233.

3. Cudak E.K., Badanie dziecka z uwzględnieniem odrębności fizycznych i psychomotorycznych związanych z wiekiem, W: Dyk D. (red.), Badanie fizykalne w pielęgniarstwie, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010, s. 263–289.

4. Stefanowicz A., Stefanowicz J., Krajewska M., Dziecko z powiększonym obwodem brzucha — podstawy badania podmiotowego i przedmiotowego brzucha w pielęgniarstwie pediatrycznym, „Problemy Pielęgniarstwa”, 2015, 23(2), s. 259–264.

5. Hartleb M., Gutkowski K., Kohut M., Badanie fizykalne jamy brzusznej z elementami diagnostyki różnicowej, Warszawa, Czelej, 2010.

6. Murawa D., Dyzmann-Sroka A., Kycler W. i wsp., ABC Raka Piersi, Warszawa, Ministerstwo Zdrowia, 2010.

7. Garwacka-Czachor E., Maciejczyk A., Bębenek M., Samobadanie piersi w grupie kobiet biorących udział w przesiewowych badaniach mammograficznych, „Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Nowotwory”, 2016, 1(3), s. 228–232.

8. Chybicka A., Powiększenie wątroby i śledziony, W: Chybicka A. (red.), Od objawu do nowotworu. Wczesne rozpoznawanie chorób nowotworowych u dzieci, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2009, s. 95–98.

9. Krajewska-Kułak E., Szczepański M., Badanie fizykalne w praktyce dla pielęgniarek i położnych, Lublin, Czelej 2009.

Data aktualizacji: 30.04.2018,
Opublikowano: 04.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej