Czym jest angina Prinzmetala? Przyczyny, objawy oraz leczenie

Boy_Anupong GettyImages

Angina Prinzmetala jest rzadką odmianą choroby niedokrwiennej serca. Mechanizm powstania objawów dławicy naczynioskurczowej jest złożony, dolegliwości są zwykle silne, ale nie często doprowadzają do powikłań w postaci zawału serca.

Diagnostyka dusznicy bolesnej Prinzmetala przysparza zwykle trudności, a hipotezę o wystąpieniu choroby wysnuwa się zwykle na podstawie objawów. W leczeniu wykorzystuje się głównie leki z grupy blokerów wapniowych. Rokowanie jest lepsze niż w klasycznej postaci choroby wieńcowej.

Przyczyny anginy Prinzmetala

Dławica Prinzmetala (inaczej dławica naczynioskurczowa, dusznica bolesna odmienna) to jeden z rodzajów choroby wieńcowej, który polega na nagłym, niekontrolowanym skurczu odcinka tętnicy okalającej serce. Efekt ten osiągany jest poprzez napływ wapnia do wnętrza komórek mięśniowych gładkich. Dolegliwości mogą się pojawić w wyniku skurczu anatomicznie prawidłowego naczynia.

Do tej pory nie udało się ustalić ewidentnej przyczyny występowania dławicy naczynioskurczowej. Mechanizm powstawania objawów w dusznicy Prinzmetala obejmuje zaburzenia elektrolitowe, szczególnie hipomagnezemię, uszkodzenie śródbłonka naczyń, które zwiększa wrażliwość na czynniki naczynioskurczowe (katecholaminy, serotoninę, histaminę). W patofizjologii ważną rolę może odgrywać niedobór tlenku azotu. Należy również pamiętać o znaczeniu procesu miażdżycowego, który wzmaga skurcz tętnic.

Objawy anginy Prinzmetala

Dolegliwością związaną z dławicą piersiową naczynioskurczową jest przede wszystkim ból w klatce piersiowej, występujący za mostkiem, związany z niedokrwieniem serca. Ma on charakter piekący lub gniotący, jest niezwykle silny i może promieniować do szyi, lewego barku lub lewego ramienia. Niekiedy występuje bez czynnika sprawczego, zwykle jest długotrwały i napada w nocy – między godz. 24.00 a 6.00, podczas odpoczynku, choć zdarza się, że wyzwalają go wysiłek, ekspozycja na zimno lub hiperwentylacja. Największe nasilenie choroby występuje około roku po pojawieniu się pierwszych objawów. Dolegliwości mają charakter nawracający, z tendencją do samoistnego ustępowania.

U części chorych na anginę Prinzmetala obserwuje się występowanie groźnych, komorowych zaburzeń rytmu serca lub zaburzeń przewodzenia, co może doprowadzić do powikłań w postaci zawału serca, a nawet zgonu.

Diagnostyka anginy Prinzmetala

Diagnostyka tego rzadkiego rodzaju dławicy nie jest łatwa. Rozpoznanie choroby Prinzmetala stawia się na podstawie charakterystycznego dla niej wywiadu (występowania niesprowokowanego bólu dławicowego) oraz wyników badań dodatkowych. W zapisie elektrokardiograficznym (EKG) w trakcie trwania dolegliwości udaje się niekiedy uwidocznić uniesienie odcinka ST, świadczące o niedokrwieniu. W badaniu koronarograficznym nie rozpoznaje się istotnych patologii w zakresie naczyń wieńcowych. W przypadku wątpliwości diagnostycznych w kolejnym etapie wykorzystuje się próby prowokacyjne. Wielokrotne incydenty niedokrwienia mogą doprowadzić do osłabienia ścian serca, co widoczne jest podczas badania echokardiograficznego.

Leczenie anginy Prinzmetala

Leczenie dławicy piersiowej typu Prinzmetala opiera się na postępowaniu niefarmakologicznym, farmakologicznym oraz inwazyjnym. Przede wszystkim w zapobieganiu kolejnym incydentom bólowym przydatne okazuje się zaprzestanie palenia tytoniu, spożywania amfetaminy oraz kokainy.

Leki stosowane w anginie Prinzmetala zmniejszające ryzyko powikłań w postaci zawału serca oraz występowania dolegliwości to:

  • blokery kanału wapniowego w dużych dawkach, a w przypadku nieskuteczności jednego leku konieczne jest dodanie innego preparatu lub azotanu długo działającego.

Przeciwwskazane jest stosowanie beta-blokerów, które mają potencjał naczynioskurczowy.

Postępowanie inwazyjne w anginie Prinzmetala obejmuje wykonanie koronarografii, w której trakcie wprowadza się stenty do naczyń wieńcowych. Rozważa się ją zawsze, gdy terapia zachowawcza jest nieskuteczna, oraz w razie współistnienia choroby miażdżycowej. Niestety procedura ta czasami okazuje się nieskuteczna, gdyż obserwuje się nawroty w innych miejscach naczynia, dlatego zwykle konieczne jest kontynuowanie leczenia farmakologicznego.

W przypadku wystąpienia dolegliwości istotnych dla stanu pacjenta, takich jak zwolnienie czy zwiększenie akcji serca, konieczna może być operacja wszczepienia stymulatora lub kardiowertera-defibrylatora. Objawy te muszą zależeć od niedokrwienia, które nie reaguje na leczenie zachowawcze.

Rokowanie w anginie Prinzmetala

W przeciwieństwie do klasycznej dławicy piersiowej, w dusznicy Prinzmetala rokowanie co do przeżycia jest dobre – około 95% pacjentów przeżywa 5 lat od zachorowania. Istnieje możliwość cofnięcia się dolegliwości oraz zaprzestania leczenia. W tym celu konieczne jest zmodyfikowanie czynników ryzyka oraz zmiana trybu życia.

Jak leczyć anginę?

Cover Video

Bibliografia:

1. Szczeklik A. Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018.

2. Irzmański R. Dławica piersiowa Prinzmetala. Postępowanie w praktyce klinicznej. [W:] Folia Cardiol 2005;12(10):662-666.

Data aktualizacji: 03.08.2021,
Opublikowano: 03.08.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej