Czym charakteryzują się polipy pochwy? Objawy, diagnostyka i leczenie

Fot.: : kei907 / stock.adobe.com

Polipy pochwy budzą niepokój wielu pacjentek, ponieważ często kojarzą się z rakiem. W rzeczywistości są to najczęściej zmiany łagodne, które bardzo rzadko noszą cechy nowotworu złośliwego. Mimo to nie należy ich ignorować. Kobieta, która ma zdiagnozowany polip w pochwie, powinna poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Polipem w pochwie nazywa się najczęściej polip szyjkowy, umiejscowiony w kanale szyjki macicy, której tarcza znajduje się w pochwie. Zmianę tego typu można zauważyć podczas standardowego badania ginekologicznego. Czasami wykrywa się ją przez przypadek, ponieważ objawy polipa pochwy są stosunkowo trudne do wychwycenia (a często wręcz niemożliwe – gdy zmiana nie daje żadnych niepokojących symptomów). Jakie są przyczyny powstawania polipów w pochwie i na czym polega ich leczenie?

Czym są polipy pochwy?

Polip to twór powstający w wyniku przerostu błony śluzowej. Może przyjmować różne wielkości. Co do kształtu, wyróżnia się zmiany uszypułowane (z tzw. nóżką) lub nieuszypułowane.

Polipy pochwy czasami są umiejscowione na jej śluzówce. Tego typu zmiany nie zdarzają się jednak często. Podobnie jest z rakiem pochwy – jego przypadki odnotowuje się stosunkowo rzadko.

Określenie polip w pochwie odnosi się więc głównie do zmian w szyjce macicy, będących skutkiem przerostu jej błony śluzowej. Występują one zazwyczaj u kobiet w wieku 30–50 lat, choć tak naprawdę mogą pojawić się w każdym wieku. Polipy pochwy najczęściej nie są groźne, ponieważ w większości stanowią zmiany łagodne. Mimo to, jeżeli zostaną wykryte, poleca się wykonanie badania histopatologicznego. Jego celem jest całkowite wykluczenie ich złośliwego charakteru.

Przyczyny polipa pochwy nie są do końca znane. Przypuszcza się, że do powstawania zmian w szyjce macicy mogą przyczyniać się zaburzenia gospodarki hormonalnej (nadmiar estradiolu i niedobór progesteronu). Za inny czynnik ryzyka uznawane są też przewlekłe infekcje i stany zapalne dróg rodnych.

Zobaczcie także, jakie są główne objawy grzybiczego zapalenia pochwy:

Zobacz film: Grzybicze zapalenie pochwy: objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Objawy polipa pochwy

Tzw. polipy pochwy, będące tak naprawdę zmianami w szyjce macicy, bardzo często rozwijają się bezobjawowo, przez co zazwyczaj wykrywa się je przypadkowo, podczas rutynowego badania u ginekologa. Czasami dają jednak pewne symptomy, które powinny zaniepokoić kobietę. Główne objawy polipów w pochwie to:

  • dolegliwości bólowe występujące w okolicach podbrzusza,
  • wydłużenie lub zwiększenie obfitości miesiączek,
  • krwawienia pojawiające się między miesiączkami,
  • plamienia lub krwawienia występujące po stosunku seksualnym, lub badaniu ginekologicznym,
  • tendencja do nawracających infekcji dróg rodnych,
  • trudności z zajściem w ciążę,
  • większa niż zwykle ilość śluzu,
  • wystąpienie upławów.

Jeżeli kobieta zauważy powyższe objawy, powinna poinformować o nich ginekologa.

Jak wykryć polipa pochwy?

Rozpoznanie polipa w pochwie, a w zasadzie w szyjce macicy, jest stosunkowo proste. Zmianę widać najczęściej już podczas rutynowego badania ginekologicznego, wykonywanego przy użyciu wziernika. Inne badania przydatne w przypadku diagnostyki polipów pochwy to:

Jeżeli ginekolog wykryje polipy w pochwie, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Jak często chodzisz do ginekologa?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Na czym polega leczenie polipów pochwy?

Leczenie polipów pochwy, których mianem określa się zazwyczaj zmiany w szyjce macicy, polega na ich usunięciu. W tym celu stosuje się:

  • ablację, czyli zabieg przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, na fotelu ginekologicznym. Jego wykonanie nie wymaga podawania środków znieczulających. Ablacja polega na założeniu wzierników w celu odsłonięcia tarczy szyjki macicy, przemyciu błony śluzowej dróg rodnych środkiem antyseptycznym, a następnie chwyceniu polipa za pomocą specjalnych narzędzi ginekologicznych i ukręceniu go;
  • abrazję, czyli zabieg, który jest diagnostycznym łyżeczkowaniem kanału szyjki macicy. Polega na wsunięciu niewielkiej łyżki i poruszeniu nią kilkukrotnie w przód i w tył. Usunięty w ten sposób materiał zostaje przekazany do badania histopatologicznego w celu wykrycia ewentualnych złośliwych zmian.

Jeśli chodzi o polipy pochwy w ciąży, czasami wystarczy jedynie je obserwować. W tym przypadku ustalenie konkretnego postępowania zależy jednak od decyzji ginekologa, podjętej na podstawie wyników badania cytologicznego i USG. W zależności od konkretnego przypadku niektóre polipy pochwy w ciąży również muszą zostać usunięte.

O czym należy pamiętać po zabiegu usunięcia polipa w pochwie?

Pacjentka, której usunięto tzw. polipy pochwy, powinna bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Po zabiegu, przez minimum 2 tygodnie, powinna unikać gorących kąpieli w wannie, a także wizyt na basenie czy w saunie. Zaleca się również powstrzymanie się od odbywania stosunków płciowych, przynajmniej do czasu aż ustąpi krwawienie z dróg rodnych. Oprócz tego, w okresie rekonwalescencji dobrze zrezygnować z używania tamponów oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Dzięki stosowaniu się do powyższych zasad można uniknąć niepożądanych powikłań, takich jak infekcje dróg rodnych.

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 19.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej