Czy zmiana diety wystarczy, aby wygrać z cukrzycą typu 2?
Fot: kadr z programu 36,6
Cukrzyca to choroba, która diagnozowana jest coraz częściej i pojawia się nie zależnie od wieku pacjenta. Mimo że nie jest łatwym przeciwnikiem, to odpowiednio wcześnie wykryta daje się okiełznać. Wystarczy zmienić dieta. Poznajcie historię Edyty, która zdecydowała się zawalczyć o swoje zdrowie i zmieniła swoje nawyki. Jak jej poszło?
Cukrzyca to choroba metaboliczna. Do jej najbardziej charakterystycznych objawów należy podwyższony poziom glukozy we krwi. W przypadku osób z cukrzycą typu 1 nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi spowodowane jest uszkodzeń trzustki, która nie wytwarza insuliny – hormonu, który reguluje poziom glukozy. Ten rodzaj cukrzycy zazwyczaj ma podłoże genetyczne.
U pacjentów z cukrzycą typu 2 organizm przestaje reagować na wytwarzaną przez trzustkę insulinę, tym samym poziom glukozy rośnie. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z czynników, który ma bezpośredni wpływ na rozwój cukrzycy jest otyłość.
Cukrzyca – to się leczy
To właśnie nadmierna masa ciała wywoła chorobę u Edyty, która zgłosiła się do programu 36,6 °C, aby zawalczyć o swoje zdrowie. W jej przypadku cukrzyca została wykryta stosunkowo wcześnie, dlatego można nad nią zapanować zmieniając dietę oraz wprowadzając – dobraną do możliwości pacjenta – aktywność fizyczną. Terapia zaproponowana przez prof. Krzysztofa Łabuzka trwała osiem tygodni. Czy Edycie udało się zapanować nad chorobą? Odpowiedź znajdziecie w filmie:
Zobacz film: Czy można wygrać z cukrzyca? Źródło: 36,6
Cukrzyca – jakie daje objawy?
Cukrzyca typu 2 to choroba, która rozwija się bardzo powoli i przez długie czas nie daje żadnych objawów. Spora grupa chorych dowiaduje się o swoim schorzeniu przez przypadek, podczas wykonywania rutynowych badań. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą:
Pojawienie się takich dolegliwości powinno sprowokować do wizyty u lekarza. W grupie ryzyka znajdują się nie tylko osoby otyłe, ale także te, które chorują na nadciśnienie, choroby serca oraz miały w rodzinie przypadki zachorowania na cukrzycę.
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 23.08.2019,
Opublikowano: 13.05.2019 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?