Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją

Fot :Silvia Otte / gettyimages.com

O tym, że morsowanie ma korzystny wpływ na działanie całego organizmu, naukowcy wiedzieli od dawna. Najnowsze badania pokazują, że kąpiele w zimnej wodzie mogą pomóc w leczeniu demencji. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge.

Demencja to schorzenie, które pojawia się przede wszystkim u osób starszych. Zmiany zachodzące w mózgu sprawiają, że chorzy zaczynają mieć problemy z pamięcią, koncentracją czy orientacją. Najnowsze badania sugerują, że u osób, które morsują, wytwarza się specyficzne białko, które chroni neurony przed degeneracją, a tym samym mogłoby zatrzymać rozwój demencji.

Zobacz, jak zimne kąpiele mogą leczyć demencję:

Źródło: X-news

Jak zimne kąpiele leczą demencję?

Naukowcy z  UK Dementia Research Institute's Centre, działającego przy Uniwersytecie w Cambridge, pod kierunkiem prof. Prof Giovanna Mallucci już w 2015 roku odkryli specyficzne białko o nazwie RBM3. Związek ten występuje u ludzi oraz zwierząt, które zapadają w zimowy sen. Mimo że hibernacja uszkadza połączenia między neuronami, to po wybudzeniu, dzięki wspomnianemu białku, mogą się one odbudować.

Naukowcy przebadali grupę kilkunastu morsów, którzy regularnie pływają w nieogrzewanym kąpielisku na świeżym powietrzu na Hampstead Heath w Londynie. Dodatkowo w badaniu - jako grupa kontrolna - wzięli udział członkowie klubu tai-chi, którzy ćwiczą przy wspomnianym basenie, ale nigdy nie pływają. Okazało się, że osoby, które pływały w zimnej wodzie miały znacznie podwyższony poziom białka RBM3, u osób ćwiczących tai-chi jego poziom się nie podniósł.

Czy to oznacza, że osoby z demencją powinny zażywać zimnych kąpieli? Niekoniecznie. Naukowcy są zdania, że odkrycie przyczyni się do opracowania leku, który będzie mógł odbudować uszkodzone przez demencję zmiany w mózgu. Zanim jednak prace nad lekiem się rozpoczną, badacze muszą udowodnić, że białko faktycznie posiada taką zdolność.

Zobacz, jakie zalety daje morsowanie:

Źródło: X-news

Dlaczego warto morsować?

Krótkie kąpiele w zimnej wodzie, czyli morsowanie, mają korzystny wpływ na działanie całego organizmu. Dzięki nim:

  • zwiększa się wydolność układu sercowo-naczyniowego;
  • poprawia się sprawność fizyczna;
  • skóra staje się bardziej jędrna;
  • organizm jest lepiej dotleniony.

Mimo że morsowanie niesie za sobą wiele korzyści, to nie każdy może zostać morsem. Taka aktywność nie jest wskazana osobom, które mają:

  • problemy z sercem;
  • padaczkę;
  • choroby mózgu.
Data aktualizacji: 22.10.2020,
Opublikowano: 20.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej