Czy zakrzepica podnosi ryzyko zgonu z powodu COVID-19?

Fot: SCIEPRO / gettyimages.com

O tym, że zaburzenia krzepnięcia mogą się pojawić u chorych na COVID-19 lekarze wiedzieli już od jakiegoś czasu. Najnowsze badania pokazują, że mogą one prowadzić do powstawania mikrozakrzepów, a te bardzo często są przyczyną śmierci pacjenta.

Nieprawidłowe krzepnięcie krwi, zwłaszcza w naczyniach płucnych, może pojawić się u osób chorych na COVID-19 i zaostrzyć przebieg choroby. Badania przeprowadzone przez chińskich naukowców wykazało, że podwyższony poziom D-dimerów we krwi jest złym prognostykiem i przekłada się na cięższy przebieg zakażenia. Czym są D-dimery? To produkt rozpadu zakrzepów, a ich podwyższony poziom wskazuje na występowanie zakrzepicy żylnej.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Co gorsza, coraz więcej danych wskazuje na to, że w ciężkich przypadkach COVID-19 prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy żylnej oraz zatorowości płucnej, które znacznie zwiększają ryzyko zgonu, jest bardzo duże. Zakrzepy mogą prowadzić także do zawałów serca lub udarów mózgu, a te także obserwowane są u chorych na COVID-19.

Co przyczynia się do rozwoju zakrzepicy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre badania sugerują, że decydującym czynnikiem może być rasa. Z obserwacji chińskich naukowców wynika, że przedstawiciele rasy czarnej mają wyższe ryzyko zakrzepicy w porównaniu z osobami rasy białej.

Z badań przeprowadzonych przez badaczy z Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI) University of Medicine and Health Sciences wynika, że tworzenie się zakrzepów wynika ze specyfiki choroby i zmian w płucach, które może wywoływać koronawirus SARS-CoV-2. Mimo że badanie przeprowadzono na bardzo małej grupie - 83 pacjentów - to aż u 67 proc. chorych stwierdzono podwyższony poziom D-dimerów. Oni także częściej wymagali leczenia na oddziale intensywnej terapii. U pacjentów mających złe prognozy wysoki poziom D-dimerów utrzymywał się przez kolejne dni. Również niektóre inne parametry świadczące o zaburzeniach krzepnięcia były zmienione.

Co przyczynia się do rozwoju zakrzepicy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze zakrzepica? Źródło: 36,6

Czy zakrzepy są charakterystyczne dla COVID-19?

W ocenie specjalistów oprócz zapalenia płuc, które dotyczy małych pęcherzyków płucnych, u pacjentów z COVID-19 pojawiają się liczne mikrozakrzepy w drobnych naczyniach płucnych. Ich obecność może tłumaczyć fakt, że u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 dramatycznie spada poziom tlenu we krwi. Być może zrozumienie tego mechanizmu będzie miało kluczowe znaczenie w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

W niektórych placówkach chorym na COVID-19 podaje się heparynę drobnocząsteczkową, czyli lek przeciwzakrzepowy. Czy to właściwy kierunek leczenia? Ustalą to bardziej szczegółowe badania.

Data aktualizacji: 07.05.2020,
Opublikowano: 07.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej