Czy statyny mogą zmienić florę bakteryjną jelit?

Fot: Hiroshi Watanabe / gettyimages.com

Statyny to leki stosowane u pacjentów z podwyższonym cholesterolem. Najnowsze badania pokazują, że środki te mogą mieć korzystny wpływ na skład mikrobiomu zwłaszcza u osób otyłych, a tym samym ułatwić walkę ze zbędnymi kilogramami.

Skład flory jelitowej ma olbrzymi wpływ na działanie całego organizmu. To od niego zależy nasza odporność, masa ciała, reakcja na stres, a nawet samopoczucie. Mało kto wie, że aż 90 proc. serotoniny, czyli hormonu szczęście produkowane jest właśnie w jelitach. Zdaniem badaczy zaburzona flora bakteryjna może nawet przyczynić się do rozwoju depresji, cukrzycy, choroby Parkinsona, autyzmu, a nawet schizofrenii.

Co robią bakterie jelitowe?

Do najważniejszych zadań bakterii jelitowych należą:

  • rozkładanie resztek pokarmowych;
  • ochrona organizmu przed groźnymi patogenami oraz toksynami;
  • zwiększenie przyswajalności elektrolitów i składników mineralnych;
  • zachowanie ciągłości nabłonka jelitowego;
  • odżywianie komórek jelitowych.

Od czego zależy skład mikrobioty jelitowej?

Mikrobiom jelitowy składa się trylionów bakterii, grzybów i wirusów stanowiących wewnętrzną fabrykę chemiczną. Jej skład u każdego z nas jest inny. Do pewnego stopnia jest on uwarunkowany genetycznie, to przede wszystkim zależy od stylu życia, jaki prowadzimy, jaką stosujemy dietę oraz czy przyjmujemy leki (tzw. inhibitory pompy protonowej stosowane w leczeniu helicobacter pylori mogą zaburzyć skład flory bakteryjnej w jelitach).

To jakie bakterie żerują w jelitach można określić na podstawie badania kału. Na tej podstawie skład flory można zakwalifikować do jednej z czterech grup (enterotypów) - Bacteroides 1 (Bact1), Bacteroides 2 (Bact2), Ruminococcaceae (Rum) I Prevotella (Prev).

Enterotyp zwany Bacteroides 2 (Bact 2) sprzyja rozwojowi stanów zapalnych w organizmie. Osoby, które posiadają ten enterotyp mają mniej bakterii jelitowych, a także obserwuje się u nich podwyższone stężenie CRP, czyli biała C-reaktywnego, które pojawia się wraz ze stanem zapalnym. Co ciekawe, aż 75 proc. pacjentów z zespołem jelita drażliwego ma właśnie ten enterotyp. Zdaniem badaczy właśnie taki skład flory bakteryjnej może mieć również związek z otyłością oraz zespołem metabolicznym.

Czy statyny "naprawią" florę bakteryjną?

Badania przeprowadzone przez MetaCardis sugerują, że związek między składem flory bakteryjnej, a otyłością istnieje. Naukowcy wykazali - po przebadaniu 900 osób - że grupa bakterii Bact2 występuje u 4 proc. osób szczupłych i z nadwagą oraz u 18 proc. osób otyłych. Co ciekawe, u otyłych uczestników badania, którzy ze względu na wysoki poziom cholesterolu przyjmowali statyny niekorzystnych bakterii było znacznie mniej. Skuteczność statyn w tym zakresie potwierdziły badania przeprowadzone na grupie 2000 uczestników.

Czy statyny mogą "naprawić" zaburzoną florę bakteryjną oraz złagodzić stan zapalny, który często towarzyszy otyłości? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Konieczne są kolejne, bardziej szczegółowe badania przeprowadzone na większej grupie osób.

Czy jelita to nasz drugi mózg? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy jelita to nasz drugi mózg? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 02.06.2020,
Opublikowano: 02.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej