Czy przerzuty do kości można wyleczyć? Objawy i rokowania

EmirMemedovski/getty images

Nowotwory złośliwe to grupa chorób, które nie pozostają w obrębie jednego narządu, lecz rozprzestrzeniają się drogą naczyń do innych lokalizacji. Występujące w wielu rakach przerzuty do kości mogą być pierwszą ich manifestacją.

Obecność przerzutów do kości świadczy o wysokim stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Najczęściej obserwuje się je w przebiegu raka piersi i raka prostaty. Przerzuty do kości leczy się kompleksowo, zwykle rozpoczynając od radioterapii.

Jak powstają przerzuty do kości?

Przerzuty do kości są wynikiem przedostania się nieprawidłowych komórek do układu szkieletowego człowieka drogą naczyń krwionośnych, najczęściej żylnych. Zwykle rozwijają się w kręgach kręgosłupa, pojawiają się także w kościach długich oraz w czaszce.

Główny podział przerzutów do kości rozróżnia przerzuty osteolityczne i osteoblastyczne. Pierwsze powstają poprzez rozkładanie i osłabianie tkanki kostnej, natomiast drugie – w wyniku pobudzenia komórek kościotwórczych i produkcji twardej, małoelastycznej tkanki.

Przerzuty do kości – w jakich chorobach występują?

Niektóre nowotwory wykazują duży stopień złośliwości i zdolność rozprzestrzeniania się do pobliskich węzłów chłonnych oraz innych struktur ciała. Przerzuty do kości świadczą o uogólnieniu choroby nowotworowej. Do najczęstszych należy rak sutka, płuc oraz prostaty. Przerzuty do kości są także powszechne w raku nerki i czerniaku. Odzwierciedla to ogólną liczbę zachorowań na wyżej wymienione nowotwory, a także zdolność do rozwijania się nowych ognisk choroby w kościach. Nie oznacza to jednak, że w raku jelita grubego, tarczycy, trzonu macicy, szyjki macicy czy pęcherza moczowego przerzuty do kości nie występują. Każdy chory, u którego choroba nie zostanie wykryta na wczesnym etapie, obciążony jest ryzykiem przejścia zmiany do układu kostnego.

Objawy przerzutów do kości

Dolegliwości związane z obecnością przerzutów do kości są zależne od ich lokalizacji i wielkości.

Najczęstsze objawy związane z obecnością przerzutów w kościach to:

  • ból o zmiennym nasileniu, może być kłujący, piekący, gniotący. Zmiany zlokalizowane w kręgosłupie dają uczucie promieniowania, drętwienia kończyn. Dolegliwości mogą pojawiać się przy każdym poruszeniu;
  • złamania patologiczne – najczęściej dotyczą kręgów oraz żeber, mogą być spowodowane nawet przez niewielki uraz, wynikają z niszczenia kości;
  • ucisk zmian na rdzeń kręgowy – najpoważniejszy objaw, wymagający natychmiastowego leczenia. Świadczą o nim zaburzenia czucia, osłabienia siły mięśniowej, niedowłady kończyn. W następnym etapie dochodzi do problemów z oddawaniem moczu oraz stolca. Objawy neurologiczne mogą być poprzedzone długotrwałym, silnym bólem, nieustępującym w nocy;
  •  hiperkalcemia, czyli wzrost stężenia wapnia we krwi, manifestujący się utratą apetytu, bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, zaparciem. Przy znacznym podwyższeniu parametrów może dojść do zaburzeń świadomości, rytmu serca oraz niewydolności nerek;
  •  zaburzenia czynności szpiku kostnego – wypieranie komórek krwiotwórczych przez nowotworowe. Objawy mają postać anemii, zmniejszonej odporności na zakażenia oraz tendencji do krwawień.

Diagnostyka przerzutów do kości

Istnieje kilka badań, które umożliwiają szybkie rozpoznanie przerzutów. Przede wszystkim w diagnostyce przerzutów do kości wykorzystuje się badanie rentgenowskie (RTG), scyntygrafię kości, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i pozytonową tomografię emisyjną. Czasami wystarczy wykonanie jednego badania, by zobrazować przyczynę dolegliwości.

Przerzuty do kości – leczenie

Leczenie choroby nowotworowej z obecnymi przerzutami do kości wymaga interdyscyplinarnego podejścia terapeutycznego. Chorym zajmują się onkolodzy, radioterapeuci, chirurdzy oraz specjaliści różnych dziedzin, w zależności od zajętego narządu. Na tym etapie nie ma jednak możliwości radykalnego usunięcia wszystkich komórek nowotworowych. Podejście terapeutyczne skupia się na łagodzeniu dolegliwości, poprawie jakości życia pacjenta oraz wydłużeniu jego życia.

Podejście terapeutyczne jest przygotowywane indywidualnie, zależnie od pierwotnej lokalizacji nowotworu. Przykładowo leczenie przerzutów do kości w raku płuca może różnić się od tego w raku prostaty. Postępowanie obejmuje radioterapię, chemioterapię, zabiegi chirurgiczne. Dodatkowo stosuje się leki działające wspomagająco: przeciwbólowe, glikokortykosteroidy oraz bisfosfoniany.

Przerzuty do kości – rokowania

Odnalezienie w badaniach sygnałów świadczących o rozprzestrzenianiu się choroby jest poważną diagnozą. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach chorzy z przerzutami do kości żyją jeszcze przez długie lata od rozpoznania. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Nie da się dokładnie określić długości życia. Wiadomo, że najważniejszym czynnikiem rokowniczym jest ogólne zaawansowanie nowotworu pierwotnego na podstawie klasyfikacji TNM. Pod uwagę bierze się również postać histologiczną zmian, stan ogólny pacjenta.

Zobacz film: Onkolog - czym zajmuje się lekarz onkolog?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Przerzuty nowotworowe w kościach. Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Fundacja Tam i z Powrotem. PRIMOPRO. Warszawa 2014

2. Kopaczewski B. Rokowanie i wyniki leczenia chorych z przerzutami nowotworowymi do kręgosłupa – analiza kliniczna. Poznań 2012

3. Harel R. Spine metastases: current treatments and future directions. European Journal of Cancer, 2010; 46: 2696-2707

Data aktualizacji: 03.09.2020,
Opublikowano: 02.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej