Czy probiotyki mogą leczyć depresję?

Fot: Photographer is my life. / gettyimages.com

Probiotyki najczęściej stosowane są przy antybiotykoterapii lub przez osoby z chorobami jelit. Najnowsze badania pokazują, że środki te mogą być pomocne również w leczeniu depresji.

Depresja to jedna z częściej diagnozowanych chorób. Z danych WHO wynika, że na całym świecie zmaga się z nią ponad 350 mln ludzi. Jej leczenie najczęściej odbywa się dwutorowo. Chorzy uczęszczają na terapię oraz przyjmują leki. Najnowsze badania pokazują, że - być może - do tego modelu trzeba będzie dołożyć probiotyki i prebiotyki, które mogą łagodzić objawy depresji.

Jak probiotyki wpływają na psychikę?

Autorzy przeglądowego artykułu opublikowanego w magazynie "BMJ Nutrition, Prevention & Health” przeanalizowali wyniki badań przeprowadzonych w latach 2003-2019, w których wzięły udział osoby pełnoletnie z rozpoznanym niepokojem lub depresją i przyjmowały probiotyki.

Mimo że badania różniły się od siebie i chorzy przyjmowali różne rodzaje i dawki probiotyków, to w ocenie autorów pracy u wszystkich dało się zauważyć poprawę.

W siedmiu analizowanych badaniach chorzy otrzymywali 12 różnych szczepów bakterii z kategorii Firmicutes i Actinobacteria (lub phyla) probiotyków. Tabletki zawierały różne gatunki Lactobacillus i Bifidobacteria. Okazało się, że aż 11 badanych szczepów korzystnie wpłynęło na stan pacjentów z depresją samodzielne  poprawą lub w połączeniu z innymi bakteriami probiotycznymi.

Co ciekawe, probiotyki sprawdziły się jedynie u chorych na depresję, w przypadku pacjentów lękowych poprawa była niewielka.

Zobacz film i dowiedz się więcej o leczeniu depresji:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie depresji? Źródło: 36,6

Skąd się bierze depresja?

Jest wiele czynników, które mogą prowadzić do rozwoju depresji. Coraz częściej mówi się jednak, że rozwój choroby może mieć związek z tzw. osią mózgowo-jelitową.

Zdaniem badaczy między mikrobiotą jelitową a ośrodkowym układem nerwowym istnieje związek. Sygnały, które przepływają między florą bakteryjną człowieka a układem nerwowym zapewniają prawidłowe funkcjonowanie obu tych układów. Jeśli na tej linii występują zakłócenia mogą się pojawić niektóre zaburzenia psychiczne. W utrzymaniu równowagi mogą pomóc właśnie probiotyki oraz prebiotyki.

Probiotyk, prebiotyk, czyli co?

Zgodnie z definicją WHO probiotyki to wszystkie mikroorganizmy (bakterie, drożdże, wirusy), które mogą mieć korzystny wpływ na działanie całego organizmu. Występują one naturalnie w artykułach spożywczych, które przeszły proces fermentacji, np. w kiszonkach czy kefirze.

Prebiotyki to substancje dodawane lub obecne w żywności, które poprawiają funkcjonowanie flory bakteryjnej. Naturalnym prebiotykiem są np. skrobia oraz błonnik pokarmowy.

Data aktualizacji: 17.07.2020,
Opublikowano: 19.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej