Czy powstanie szczepionka, która ochroni przed koronawirusem? 

Fot: Guido Mieth / gettyimages.com

Cały medyczny świat pracuje nad szczepionką, która mogłaby powstrzymać rozprzestrzenianie się groźnego wirusa. Ile potrwają prace nad szczepionkę i jak teraz leczy się osoby zakażone koronawirusem?

Koronawirus wywołuje zapalenie płuc podobne do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. Do tej pory są 90 663 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, w tym 3 124 zgony. W Polsce jest jedna osoba, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Więcej na ten temat znajdziecie w naszym materiale:Jest pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce!

Koronawirus - kiedy powstanie szczepionka?

Praktycznie od samego początku, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o nowym i bardzo zjadliwym wirusie naukowcy rozpoczęli prace nad szczepionką. Niestety opracowanie szczepionki nie jest proste i wymaga bardzo dużo czasu. Zdaniem specjalistów pierwsza faza testów może się rozpocząć dopiero wiosną. Nawet jeśli zakończą się one sukcesem, to masowa produkcji szczepionki zajmie nawet kilka miesięcy. Światowa Organizacja Zdrowia zakłada, że szczepionka ujrzy światło dzienne za ok. półtora roku.

Kilka dni temu amerykańska firma - jako pierwsza - przekazała do testów opracowaną przez siebie szczepionkę. Sprawdzaniem jej skuteczności oraz tego, czy jest bezpieczna dla człowieka zajmuje się Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych.

Jak postępować w razie epidemii? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak może wyglądać epidemia w Polsce? Internista Piotr Gryglas radzi jak postępować Źródło: UWAGA! TVN

Koronawirus - leczenie

Medycyna nie ma skutecznego leku na COVID-19, czyli chorobę wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Na tę chwilę pacjenci leczeni są objawowo, tym samym organizm sam musi zwalczyć infekcję.

Niektóre badania sugerują, że w leczeniu koronawirusa mogą pomóc leki przeciwmalaryczne, a także farmaceutyki podawane osobom zakażonym wirusem HIV lub chorującym na stwardnienie rozsiane. Rejestracja uczestników do pierwszych testów ruszyła pod koniec lutego.

Zobacz także: Koronawirus SARS-CoV-2 - objawy i statystyki. Co to jest? - Kompendium wiedzy

Koronawirus - jak się chronić?

Koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. U osoby zakażonej może wywołać ostre zapalenie płuc. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą duszności, gorączka, kaszel, ogólne osłabienie, bóle mięśni czy głowy. U niewielkiej grupy chorych pojawia się także biegunka. Choć wirus może zaatakować każdego, to zdaniem specjalistów w grupie ryzyka znajdują się osoby starsze oraz te, które przewlekle chorują. 

Osoby, które zauważyły u siebie podobne dolegliwości powinny, jak najszybciej udać się do szpitala zakaźnego lub telefonicznie skontaktować się najbliższą stancją sanitarno-epidemiologiczną. Dodatkowe informacje o tym, jak się zachować w razie podejrzenia zakażenia koronawirusem można uzyskać dzwoniąc na specjalną infolinię uruchomioną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Numer infolinii to: 800 190 590.

Mimo że nie ma skutecznego leku na koronawirusa, to można się przed nim skutecznie bronić. Najskuteczniejszą formą ochrony jest częste mycie rąk - koniecznie mydłem, pod ciepłą wodą i przez co najmniej 30 sekund. Należy także unikać kontaktu osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich.

Data aktualizacji: 11.03.2020,
Opublikowano: 04.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej