Do niedawna nikt nie miał wątpliwości, że palenie szkodzi nie tylko kondycji całego organizmu, lecz także zwiększa podatność na zarażenie koronawirusem. Płuca osób, które od wielu lat nie roztają się z nikotyną, są bardzo zniszczone, a jak wiadomo SARS-CoV-2 atakuje przeważnie właśnie ten organ. Ponadto palacze znacznie gorzej przechodzą COVID-19, czyli chorobę wywołaną przez ten patogen.
Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie
Według francuskich badań palacze rzadziej chorują na COVID-19
I choć trudno doszukiwać się pozytywów nikotynowego nałogu, okazuje się, że prawdopodobnie nikotyna może chronić palaczy przed zarażeniem SARS-CoV-2. W jaki sposób? Blokując dostanie się wirusa do ludzkich komórek. Tezę te mają potwierdzać badania, przeprowadzone w jednej z francuskich placówek medycznych. Do analizy wzięto 480 pacjentów zainfekowanych koronawirusem, z czego 350 osób wymagało hospitalizacji. Resztę zakażonych nie trzeba było leczyć w szpitalu.
Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem
Do jakich wniosków doszli naukowcy? Wśród pacjentów 65+ tylko 4,4 procent ludzi było nałogowymi palaczami. Natomiast w drugiej grupie (osoby poniżej 44. roku życia) 5,3 procent ludzi sięgało regularnie po papierosy. Na tym oczywiście te badania się nie kończą. Eksperci z Francji maja teraz przetestować u lekarzy i pacjentów plastry z nikotyną. Jednakże zrobią to w momencie otrzymania zgody od władzy.
Nasze badanie przekrojowe zdecydowanie pokazuje, że osoby codziennie palące znacznie rzadziej zapadają na bezobjawowe lub ciężkie zakażenie SARS-CoV-2 w porównaniu z ogółem populacji –tak brzmi fragment oświadczenia francuskich naukowców w "The Guardian"
Czy wyniki tych zaskakujących badań oznaczają, że w obronie przez zainfekowaniem SARS-CoV-2 mamy palić papierosy? Absolutnie. Po pierwsze nawet jeśli nikotyna pomoże ochronić się przed koronawirusem, z pewnością fatalnie wpłynie na ogólny stan naszego zdrowia. Po drugie nałogowi palacze, którzy zachorowali na COVID-19, znacznie trudniej przechodzą tę chorobę.
Przeczytaj też: Nikotyna - właściwości, działanie i szkodliwość. Jak wpływa na zdrowie?
Zobacz film: Aplikacja, która rozpozna zakażenie koronawirusem