Czy niskie TSH występuje tylko w chorobach tarczycy? Objawy i przyczyny niskiego TSH

Fot: khosrork / fotolia.com

Niskie TSH daje charakterystyczne objawy: pobudzenie, osłabienie mięśni, potliwość, chudnięcie mimo wzmożonego apetytu. Niski poziom TSH we krwi i wysokie fT4 wskazują na nadczynność tarczycy. Niskie TSH może wystąpić także po usunięciu tarczycy.

TSH, czyli hormon tyreotropowy to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Stymuluje on tarczycę do produkcji i wydzielenia hormonów tarczycy, czyli trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Jeśli w organizmie jest za mało hormonów tarczycy, jest to sygnał dla przysadki mózgowej, by uwolnić TSH i zwiększyć jego produkcję. Jeśli hormonów tarczycy jest już za dużo, TSH będzie niskie.

Kiedy powinno się wykonać badanie poziomu TSH?

Norma dla TSH wynosi 0,23–4,0 µU/ml. Górna granica normy jest zdecydowanie niższa dla kobiet planujących ciążę i ciężarnych. W pierwszym trymestrze TSH nie powinno przekraczać 2,5, natomiast później górną granicą normy jest zazwyczaj 3. Jest to badanie wykonywane rutynowo u kobiet planujących ciążę i w ciąży, ale również jest zlecane, kiedy lekarz podejrzewa jakąkolwiek patologię tarczycy. Objawy wskazujące na nadczynność tarczycy (i najczęściej towarzyszące mu niskie TSH) to: przyspieszenie akcji serca, spadek masy ciała, nietolerancja ciepła i wysiłku, nadmierna potliwość, drżenia rąk, nadmierne pobudzenie.

Niskie TSH może wystąpić po zabiegu usunięcia tarczycy jako wyznacznik niedostatecznej suplementacji hormonami tarczycy.

Zobacz film: Choroba Gravesa-Basedowa - diagnostyka. Źródło: 36,6

Niskie TSH – przyczyny

Najczęstszą przyczyną niskiego TSH jest choroba Gravesa i Basedowa. Jest to autoimmunologiczna choroba polegająca na obecności przeciwciał przeciwko receptorom dla TSH zlokalizowanym w tarczycy. Przeciwciała te łączą się z receptorami dla TSH i działają jak normalny hormon przysadkowy. Stymulują więc nadmiernie tarczycę do produkcji hormonów, a tym samym przyhamowują przysadkę mózgową i ograniczają wydzielanie przez nią TSH.

Inną rzadszą chorobą tarczycy powodującą niski poziom TSH są wole guzowate toksyczne. Nadczynność tarczycy wynika tu z nadmiernego rozrostu tego gruczołu. Najczęstszą przyczyną tej choroby są niedobory jodu (obecnie już rzadko spotykane), jednak była to dość częsta jednostka chorobowa około 30 lat temu.

Rzadsze przyczyny niskiego TSH jest guz przysadki mózgowej i tkanek otaczających przysadkę mózgową, powodujący ucisk na tę strukturę i zaburzający wydzielanie TSH. Innym schorzeniem o podobnym patomechanizmie jest zespół Sheehana, czyli martwica przysadki mózgowej spowodowana jej niedokrwieniem po porodzie powikłanym dużą utratą krwi.

Zobacz film: Przyczyny występowania choroby Hashimoto. Źródło: 36,6

Nadczynność tarczycy – najczęstsza przyczyna niskiego TSH

Nadczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do aktualnych potrzeb organizmu. Nadczynność tarczycy bardzo rzadko diagnozowana jest u dzieci. Schorzenia tarczycy najczęściej dotyczą kobiet.

Objawy sugerujące nadczynność tarczycy:

  • uczucie gorąca,
  • pobudzenie, wewnętrzny niepokój,
  • wzrost apetytu a przy tym spadek wagi,
  • biegunka,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • spadek siły mięśniowej,
  • wypadanie włosów,
  • drżenia rąk,
  • nadmierna potliwość,
  • u kobiet zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę,
  • objawy oczne: wytrzeszcz, obrzęk i zaczerwienienie powiek lub spojówek (objawy typowe dla choroby Gravesa i Basedowa).

Zobacz film: Choroba Gravesa-Basedowa - diagnostyka. Źródło: 36,6

Niskie TSH – badanie pozwalające postawić diagnozę

Niezbędnym badaniem diagnostycznym nadczynności tarczycy jest oznaczenie poziomu TSH. Pełny panel diagnostyczny tarczycy nie opiera się tylko na badaniu TSH. Wykonuje się również badanie poziomu wolnych hormonów tarczycy (fT3 i fT4) we krwi, badanie obecności przeciwciał przeciwko receptorowi dla TSH (również z krwi) i badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy.

Najczęściej jednak przy wystąpieniu objawów lekarz rodzinny zleca podstawowe badanie – TSH. Nie ma bowiem takiej możliwości, by przy nadczynności tarczycy poziom TSH był prawidłowy. Wręcz przeciwnie – czasami może się okazać, że TSH jest tylko nieznacznie obniżone, czyli pojawia się tzw. subkliniczna nadczynność tarczycy, najczęściej niedająca wyraźnych objawów, ze względu na zachowanie hormonów tarczycy w normie.

W nadczynności tarczycy mamy do czynienia z niskim TSH, a także z podwyższonym poziomem fT3 i fT4 w surowicy.

Jak uchronić się przed wystąpieniem nadczynności tarczycy?

Niestety najczęstsza postać nadczynności tarczycy to choroba Gravesa i Basedowa, czyli choroba o podłożu immunologicznym. Uwarunkowana jest genetycznie, wobec tego nie mamy wpływu na jej wystąpienie. Ważne jest, by w rodzinach obciążonych wywiadem chorób tarczycy i chorób autoimmunologicznych dokonywać regularnego badania poziomu hormonów tarczycy w celu szybkiego wykrycia zaburzeń i zapobiegania rozwojowi choroby, a tym samym powikłaniom.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 31.03.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej