Czy można się zakazić koronawirusem przez łzy?

Yuichiro Chino/getty images

Najnowsze doniesienia naukowców wykazują, że łzy chorych na Covid-19 mogą stanowić potencjalne źródło zagrożenia.

Zakażenie koronawirusem przez łzy?

Wirus Sars-Cov-2 przypuszczalnie może replikować się w oczach osób zarażonych. Do takich wniosków doszli włoscy naukowcy z Instytutu Chorób Zakaźnych im. L. Spallanzaniego w Rzymie. Badacze wykryli RNA wirusa Sars-Cov-2 we łzach pacjentki chorującej na COVID-19. U pacjentki występowały objawy, które występują przy zapaleniu spojówki, a więc: przekrwienie oczu, silne łzawienie, obrzęk.

RNA wirusa Sars-Cov-2 było wykrywane w wymazach oczu chorej jeszcze przez kilkanaście dni po ustąpieniu objawów. Co więcej, wirus utrzymywał się w oczach dłużej niż w próbkach pobieranych z nosa pacjentki.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Wzmożona ostrożność przy badaniu okulistycznym

Autorytet okulistyczny prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser oraz Centrum Jaskry w Warszawie mówi, że przypadek z Włoch, uprawdopodabnia hipotezę o powielaniu się wirusa Sars-Cov-2 w spojówce oka. Zaznacza jednak, że konieczne są dalsze badania w tym kierunku.

Nie wiemy, jaki konkretnie typ komórek spojówki wspiera replikację, czy jaka jest zakaźność tą drogą

- tłumaczy ekspert i dodaje, że badania okulistyczne powinny być przeprowadzane przy zachowaniu szczególnej ostrożności, ponieważ są one ryzykowne przez konieczność zbliżenia twarzy pacjenta i lekarza.

Dodatkowe zabezpieczenia w gabinetach

W związku z tym, w klinice prof. Jerzego Szaflika stosuje się dodatkowe zabezpieczenia, między innymi lampy szczelinowane wyposażone są w osłonę z pleksiglasu, które stanowią barierę pomiędzy twarzami okulisty i osoby badanej. Oprócz tego lekarze są zobowiązani do noszenia pełnego stroju ochronnego, czyli czepków, przyłbic, gogli, maseczek, rękawiczek i jednorazowych fartuchów. W klinice prof. Szalika pacjenci mają możliwość wykonania testów na obecność przeciwciał jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu. Co więcej, lekarze zrezygnowali również z badań z wykorzystaniem podmuchu powietrza uderzającego o rogówkę oka pacjenta. Zdaniem prof. Szaflika, badania ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą air-puff mogą zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem drogą kropelkową, jak i poprzez zainfekowane łzy.

Zobacz film: Dlaczego warto płakać.

źródło: x-news

Data aktualizacji: 07.05.2020,
Opublikowano: 07.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej