Czy można mieć grypę żołądkową bez biegunki?

Eva-Katalin/getty images

Grypa żołądkowa, nazywana potocznie jelitówką, to zakażenie przewodu pokarmowego wywoływane przez kilka rodzajów wirusów. Jej charakterystycznym objawem jest częste oddawanie półpłynnego, płynnego lub wodnistego stolca, choć u niektórych chorych można zaobserwować przebieg grypy żołądkowej bez biegunki.

Jelitówka, która nie manifestuje się klasycznymi objawami klinicznymi, musi być różnicowana z innymi chorobami przewodu pokarmowego np. zatruciem pokarmowym bez biegunki lub podobnymi nieżytami. Od prawidłowego rozpoznania zależy leczenie.

Co to jest grypa żołądkowa?

Grypa żołądkowa to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Potocznie nazywa się ją jelitówką, ponieważ jej charakterystycznym objawem jest uporczywa biegunka. Nie jest to jednak regułą. Niektórym osobom zdarza się grypa żołądkowa bez biegunki, która wymaga różnicowania z innymi schorzeniami przewodu pokarmowego.

Jelitówkę wywołuje kilka rodzajów wirusów. Najczęściej są to rotawirusy, ale sprawcą grypy mogą być także adeno-, sapo- lub norowirusy. Przenoszą się one drogą kropelkową. Bytują również na przedmiotach używanych przez osoby zakażone. Rozprzestrzeniają się w dużych skupiskach ludzkich, zwłaszcza w placówkach oświatowych. Na zachorowanie szczególnie narażone są dzieci, ale grypą żołądkową mogą się zarazić również ludzie starsi i osoby z obniżoną odpornością, których organizmy nie są w stanie bronić się przed patogenami.

Grypa żołądkowa jest chorobą zakaźną. Osoby z wirusem mogą zarażać innych jeszcze przed wystąpieniem u nich samych pierwszych objawów, dlatego, jeśli któryś z domowników ma jelitówkę, trzeba się liczyć z ryzykiem zachorowania. Osoba zakażona powinna na czas choroby ograniczyć do minimum kontakty z bliskimi. Warto też przestrzegać zasad higieny, ponieważ wirusy mogą być obecne również w pożywieniu i wodzie.

Zobacz film: Rotawirus

źródło:x-news

Objawy grypy żołądkowej

Charakterystycznymi symptomami grypy żołądkowej są mdłości i wymioty oraz uporczywa biegunka. Mogą temu towarzyszyć bóle brzucha o zmiennym nasileniu i wysoka gorączka. Chory szybko się odwadnia bez odpowiedniej diety i stałej podaży płynów, dlatego dzieci i osoby w podeszłym wieku hospitalizuje się, aby nie dopuścić do powstania zaburzeń wodno-elektrolitowych.

Jelitówka ma zwykle gwałtowny przebieg i trwa około kilku dni. Powinna minąć samoistnie. W innym przypadku trzeba zgłosić się do lekarza.

Czy grypa żołądkowa bez biegunki jest możliwa?

Jelitówka bez biegunki jest możliwa i występuje obecnie dość często. Jej rozpoznanie jest jednak utrudnione ze względu na nieswoistość objawów, dlatego wymaga różnicowania pod kątem innych chorób przewodu pokarmowego. Podobnie objawia się zatrucie pokarmowe bez biegunki, które leczy się farmakologicznie lub nieswoiste zapalenie jelit – poważna choroba wymagająca wielotygodniowej terapii.

Objawy grypy żołądkowej są takie same jak przy klasycznej jelitówce. Nie towarzyszy jej jedynie biegunka. Nasilające się objawy warto jednak skonsultować ze specjalistą.

Diagnostyka jelitówki bez biegunki – dlaczego prawidłowe rozpoznanie jest takie ważne?

Rozpoznanie jelitówki bez biegunki opiera się głównie na wywiadzie lekarskim, ale czasami konieczne są badania laboratoryjne, aby wykluczyć inne schorzenia o podobnych objawach. Wykonuje się je jednak tylko wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że nieżyt został wywołany przez inny czynnik niż wirus.

Postawienie właściwej diagnozy jest bardzo ważne, ponieważ grypy żołądkowej nie leczy się środkami farmakologicznymi. Ich omylne podanie mogłoby wydłużyć czas trwania choroby. Niektóre leki uniemożliwiają ponadto wydalenie wirusów z organizmu, a ich długotrwała obecność w organizmie znacznie osłabia chorego.

Jak leczyć grypę żołądkową?

Grypę żołądkową leczy się wyłącznie dietą. Posiłki chorego powinny być lekkostrawne i podzielone na małe porcje. W czasie choroby nie wolno spożywać surowych warzyw i owoców, tłustego, smażonego mięsa oraz innych nieugotowanych potraw. Trzeba zadbać o optymalną podaż płynów w ciągu dnia. Należy pić wodę, ziołowe napary lub niesłodzoną herbatę.

Jelitówce można spróbować zapobiec. Podstawową zasadą jest częste mycie rąk oraz zakupionych produktów. Nie powinno się też pić wody ani napojów z nieznanych źródeł, ponieważ mogą się w nich znajdować wirusy. Jeśli jeden z domowników choruje na grypę żołądkową, trzeba ograniczyć z nim kontakt do niezbędnego minimum oraz nie używać wspólnych przedmiotów przed ich uprzednim zdezynfekowaniem.

W przypadku dzieci objawy jelitówki może złagodzić szczepionka na rotawirusy. Nie zapobiega ona samemu zakażeniu, ale znacznie zmniejsza ryzyko odwodnienia. Podaje się ją dzieciom do 24 tygodnia życia w kilku dawkach podzielonych.

Bibliografia:

1. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Szczepionka przeciw rotawirusom, http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rotawirusy/, [dostęp: 05.06.2019].

Data aktualizacji: 05.08.2020,
Opublikowano: 05.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej