Koronawirus. Noszenie maseczki zwiększa ryzyko zespołu suchego oka

Fot: damircudic / gettyimages.com

Chociaż noszenie maseczki to najlepsza forma ochrony przed zakażeniem koronawiusem SARS-CoV-2, to ma też swoje minusy. Okazuje, że noszenie maseczki może doprowadzić do problemów z oczami. Dlaczego?

Lekarze zgodnie podkreślają, że najlepsze formy ochrony przed nowym koronawirusem to - dystans, dezynfekcja oraz noszenie maseczki. Niestety ta ostatnia może sprawiać kłopoty. Okazuje, że zasłanianie nosa i ust może prowadzić do zespołu suchego oka.

Zobacz także:

Koronawirus. Jak noszenie maseczki wpływa na oczy?

Noszenie maseczki wywołuje tzw. MADE, czyli Mask-Associated Dry Eye, to wysuszenie i podrażnienie gałki ocznej spowodowane noszeniem maseczki. Dlaczego tak się dzieje?

Mechanizm tego zjawiska jest prosty: maseczka kieruje wydychane przez nas powietrze do góry, wprost na nasze oczy. Jest ono ogrzane, więc powoduje szybsze odparowywanie łez z powierzchni gałki ocznej. Stąd wyraźnie częstsze w ostatnich miesiącach występowanie przypadków ZSO. Tu trzeba też podnieść, że podrażnienie czy uszkodzenie powierzchni oka może potencjalnie zwiększać ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 drogą oczną. Co więcej, dyskomfort związany z tą przypadłością może skłaniać nas do tarcia oczu, tym bardziej podnosząc ryzyko transmisji koronawirusa tą drogą

- tłumaczy prof. Jerzy Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie.

Wysuszenie i podrażnienie gałki ocznej spowodowane noszeniem maseczki to przypadłość, która najczęściej pojawiaj się u osób starszych lub tych, które już wcześniej zmagały się z zespołem suchego oka.

Koronawirus. Jak uniknąć zespołu suchego oka w maseczce?

Mimo że noszenie maseczki wiąże się z pewnymi niedogodnościami, to są sposoby, aby ich uniknąć. Przed zespołem suchego oka może nas uchronić:

  • stosowanie tzw. sztucznych łez, czyli preparatów, które zadbają o prawidłowe nawilżenie oczu;
  • częste mruganie - każdy ruch powieki nawilża gałkę oczną.
  • podklejenie maseczki do twarzy. Górną krawędź maseczki należy przykleić taśmą do policzków tak, by nie naciągać dolnych powiek. Dzięki temu strumień ciepłego powietrza, który uderza w oczy będzie znacznie mniejszy. Warto zaznaczyć, że z takiego rozwiązania korzystają m.in. lekarze.

Jeśli to nie pomaga i problem się nasila, należy udać się do okulisty. Zespół suchego oka wymaga leczenia, schorzenie pozostawione samo sobie - w skrajnych przypadkach - może doprowadzić do utraty wzroku.  

Co to jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to przewlekły stan zapalny oka spowodowany niewłaściwym składem chemicznym, zbyt małą produkcją lub upośledzonym rozprowadzeniem łez. Częstą przyczyną wystąpienia suchego oka jest nieprawidłowe działanie gruczołów Meiboma. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą:

  • dokuczliwe wrażenie suchości i pieczenia oczu;
  • przekrwione oczu;
  • łzawienie (tzw. płaczące suche oko);
  • zamglone widzenie;
  • strupy i ropnie na brzegach linii rzęs oraz suchość w ustach.

Więcej informacji o zespole suchego oka można znaleźć w naszym materiale: Zespół suchego oka, czyli przewlekły stan zapalny oka. Objawy, leczenie i domowe sposoby

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o noszeniu maseczek:

Zobacz film: Dlaczego noszenie maseczek ma aż tak duże znaczenie? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 11.11.2020,
Opublikowano: 11.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej