Czy mak jest szkodliwy? Makowiec jest zdrowy czy nie? Kto nie powinien jeść maku?

Fot.: Bydlinska / stock.adobe.com

Podczas świątecznej uczty nie może zabraknąć makowca. To popularne ciasto powinno być jednak spożywane z umiarem. Mak, choć bardzo zdrowy, jest także ciężkostrawny. Nie powinny go spożywać dzieci do 2 roku życia.

Mak jest bogatym źródłem witamin z grupy B: B1, B2, PP, B5, B6, kwasu foliowego i witaminy E oraz minerałów takich jak: wapń, magnez, cynk, fosfor, żelazo, miedź, potas, mangan i selen. Dodatkowo mak zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6 i fitosterole. Jest on bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego.

Jakie właściwości zdrowotne ma mak?

  • pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu
  • wspomaga pracę serca
  • zapobiega zmianom miażdżycowym
  • poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci
  • dba o nasz wzrok
  • podnosi odporność organizmu
  • zapobiega zaparciom (przez co redukuje ryzyko zachorowania na raka dolnych odcinków układu pokarmowego) i reguluję pracę jelit
  • wspomaga układ nerwowy, a więc zapobiega stanom depresyjnym, wspomaga walkę ze stresem
  • zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody w organizmie

Polecamy: Święta Bożego Narodzenia - jak spędzić je zdrowo i spokojnie?

Kto powinien uważać na mak?

Przede wszystkim osoby, które przyjmują leki. Mak może wchodzić w interakcje z różnymi substancjami, dlatego warto zapytać lekarza o możliwość spożywania maku. Mak jest ciężkostrawny, zaostrza problemy trawienne. Nie jest więc polecany osobom cierpiącym na wrzody i problemy z wątrobą.

Maku nie wolno podawać dzieciom przed 2 rokiem życia, a w późniejszych latach jego ilości w diecie dzieci powinny być małe. U osób uczulonych na inne bakalie należy uważać podwójnie, bowiem spożycie maku przez osoby uczulone na niego może skutkować nawet wstrząsem anafilaktycznymNa ilość spożywanego maku powinny uważać także kobiety ciężarne.

Mak – właściwości lecznicze

W przemyśle spożywczym wykorzystywany jest mak niebieski, o niskiej zawartości alkaloidów. Tego typu mak nie oddziałuje na układ nerwowy W medycynie wykorzystywany jest jednak mak leczniczy, z którego wysuszonej makówki otrzymuje się opium – wykorzystywane do produkcji morfiny (środek przeciwbólowy i uspokajający, podawana np. w terapii nowotworowej), kodeiny (działa przeciwbólowo, uspokajająco oraz hamuje odruch kaszlu), papaweryny (blokuje bodźce nerwowe powodujące skurcz mięśni gładkich układu pokarmowego, dlatego stosowana jest przy kolce jelitowej, wątrobowej), narkotyny (działa przeciwkaszlowo).

Mak polny ma niewielkie zastosowanie w medycynie. Z jego płatków można przygotować napar stosowany przy napadach kaszlu, biegunkach, bolesnej menstruacji czy bezsenności.

Świąteczna kuchnia z makiem. Przepisy Sebastiana Olmy - zobacz wideo:

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 19.12.2020,
Opublikowano: 20.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej