Czy hormony rządzą kobietami?

Fot. Yuri_Arcurs / GettyImages

Często złe samopoczucie lub zdenerwowanie u kobiet przypisuje się wahaniom hormonalnym. Czy hormony determinują życie pań? Jak ich poziom wpływa na samopoczucie? Pora to sprawdzić!

Układ hormonalny jest drugim najważniejszym układem w ludzkim organizmie. Właśnie dzięki hormonom kobiety różnią się od mężczyzn, mają inną budowę ciała, inaczej rozkłada się tkanka tłuszczowa, a hormony utrzymują kobiece organizmy w gotowości do rozrodu.

Pierwsza miesiączka

W wieku około 12 lat jajniki zaczynają produkować odpowiednią ilość hormonów płciowych. Jednak wiek 12 lat jest uśredniony - nie powinno budzić obaw pojawienie się pierwszej miesiączki między 9. a 16. rokiem życia. Miesiączka, która pojawi się przedwcześnie, to tzw. menarche praecox i powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Miesiączka to wydalanie z organizmu niezapłodnionego jaja razem z endometrium, czyli wyściółką macicy. Więcej na ten temat: Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka? Objawy i przebieg

Nieregularny okres

Przyczyn nieregularnego miesiączkowania u kobiet jest wiele. Mogą to być różne choroby, ale także stres, utrata wagi, przyjmowanie leków, nieregularny tryb życia. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Warto wiedzieć: Nieregularny okres u nastolatek, po ciąży i u dojrzałych kobiet. Jakie są jego przyczyny?

Cykl menstruacyjny

Cykl menstruacyjny dzieli się na fazy:

  • faza miesiączkowa (złuszczanie się nabrzmiałej i rozrośniętej pod wpływem hormonów błony śluzowej macicy);
  • faza folikularna (w jajniku pod wpływem hormonu folikulotropowego FSH dochodzi do wzrostu pęcherzyków Graffa oraz wydzielania estrogenu. Narasta także nabłonek błony śluzowej macicy);
  • faza owulacyjna (komórka jajowa trafia do jajowodu, gdzie dojrzewa. Jajeczko przebywa w jajowodzie ok. 1 dzień i jeśli nie dojdzie do zapłodnienia obumiera);
  • faza lutealna (pęcherzyk Graafa przekształca się w tzw. ciałko żółte, które wydziela progesteron. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, to ciałko żółte zanika i obniża się poziom produkowanych przez nie hormonów).

Czytaj: Cykl bezowulacyjny – objawy, przyczyny, leczenie

PMS

Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego jest uznany ze jednostkę chorobową. Przyczyną pojawiania się słynnego PMS są właśnie hormony regulujące cykl miesiączkowy. Niewyrównany poziom estrogenów i progesteronu sprawia, że kobiety skarżą się na złe samopoczucie, są drażliwe, zachowują się gwałtownie lub agresywnie, miewają napady paniki oraz płaczu, a także cierpią na bezsenność lub wręcz przeciwnie - są nadmiernie senne. Objawami psychicznymi PMS są:

  • napięcie;
  • rozdrażnienie i poddenerwowanie bez przyczyny;
  • napady płaczu, napady histerii, stany paniki;
  • bezsenność lub nadmierna senność, ospałość;
  • gwałtowne reakcje;
  • depresja;
  • objadanie się - tzw. zajadanie stresu;

Jednak PMS to nie tylko objawy psychiczne. Podczas oczekiwania na miesiączkę pojawiają się:

  • wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Występuje także uczucie przepełnienia brzucha, często jest on nabrzmiały, pojawiają się obrzęki jelit;
  • bóle w okolicy krzyżowej. Są one niegroźne i wynikają z zatrzymania płynów w macicy;
  • bolesność piersi, ich obrzmiałość;
  • opuchnięte ręce, nogi, tkanka podskórna;
  • bóle i zawroty głowy;
  • nudności;
  • przed okresem dochodzi także do zatrzymania wody w organizmie, co wiąże się ze wzrostem wagi;

Słynny PMS determinuje życie kobiet. Wpływ hormonów na samopoczucie nie tylko psychiczne, ale i fizyczne jest naukowo potwierdzony. Zdrowa dieta, suplementacja witamin, antykoncepcja hormonalna, aktywność fizyczna są sposobami do walki z Zespołem Napięcia Przedmiesiączkowego. Jednak czasem to za mało i należy skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia terapii.

Więcej na ten temat: Zespół napięcia przedmiesiączkowego – objawy. Jak sobie radzić z PMS?

Zobacz film: Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 02.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej