Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie

Fot: Marina Lohrbach / fotolia.com

Guzy są kulistymi zgrubieniami powierzchni kości, powstającymi w wyniku uderzenia. Wraz z pojawieniem się guza na głowie często obserwuje się także obrzęk, zasinienie i krwawienie miejsca, w którym doszło do urazu. Istnieje kilka skutecznych metod pozwalających na szybkie poradzenie sobie z guzem.

Guzy na głowie są stosunkowo częstą przypadłością u dzieci, które w trakcie nauki chodzenia oraz zabawy często upadają. W większości sytuacji guzy nie są niebezpieczne, lecz w skrajnych przypadkach może dojść do poważnych uszkodzeń mózgu. Ludzka głowa jest silnie ukrwiona i stosunkowo podatna na powstawanie guzów. Wraz ze zgrubieniem dochodzi do zaczerwienia skóry, a wkrótce powstania krwiaka, który może przybrać fioletowe, żółte lub zielone zabarwienie.

Zobaczcie, jak wygląda pierwsza pomoc przy urazie głowy:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy urazie głowy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Guz na głowie – jak się go pozbyć?

Guz na głowie lub czole w wyniku urazu charakteryzuje się dość szybkim wzrostem, dlatego bardzo istotna jest szybka reakcja. Na świeżo powstałego guza powinno nałożyć się gazę namoczoną w zimnej wodzie z dodatkiem octu lub kostki lodu zawinięte w gazę. Pomocny może okazać się plaster chłodzący, który jest dostępny w aptekach, drogeriach i wybranych sklepach. Dzięki chłodzącym okładom obkurczają się naczynia krwionośne, zmniejsza się krwawienie podskórne oraz powstały w wyniku uderzenia guz. Ta metoda pozwala także na uśmierzenie bólu, który jest naturalną dolegliwością w tego rodzaju sytuacjach. Uwaga! Zimnych okładów i kompresów nie wolno przykładać do stłuczonej skóry głowy dłużej niż 10 minut ze względu na ryzyko odmrożenia. Następnego dnia po stłuczeniu skuteczne mogą okazać się ciepłe i wilgotne kompresy, które za sprawą rozszerzenia naczyń krwionośnych przyspieszą gojenie.

Jeśli w wyniku urazu głowy doszło do powstania guza oraz rozcięcia skóry, przed przyłożeniem zimnego okładu należy zatamować krwawienie. Można zrobić to za pomocą lekkiego uciśnięcia rany suchym wacikiem lub gazą. W momencie zaprzestania krwawienia, ranę należy zdezynfekować. Co ważne, dezynfekcje rany należy przeprowadzać za pomocą wody utlenionej lub preparatów dedykowanych, nigdy preparatami na bazie spirytusu! Po dezynfekcji należy przykleić plaster ochrony oraz przyłożyć zimny kompres. Wszelkie zasinienia oraz zgrubienia wraz z guzem, powinny zniknąć maksymalnie w ciągu 10 dni od powstania, choć czas gojenia jest zależny od wielkości guza oraz rodzaju urazu, który go wywołał.

Kiedy guz na głowie jest niebezpieczny?

Chociaż znaczna część urazów powodujących guzy oraz rany nie należy do niebezpiecznych nawet dla małych dzieci, nigdy nie należy bagatelizować dolegliwości. Nawet najmniejszy, z pozoru niegroźny uraz może wywołać szereg komplikacji i powikłań, zwłaszcza dla małego dziecka. Jeśli wraz z guzem występują niepokojące objawy, takie jak zawroty, nudności, wymioty i bóle głowy, należy jak najszybciej zadzwonić na pogotowie lub jechać na ostry dyżur. Szczególnie wrażliwe na urazy głowy są niemowlęta, które mają cienką i niezarośniętą czaszkę.

Zobacz też: Zasady udzielania pierwszej pomocy

Innymi bardzo groźnymi dla zdrowia i życia symptomami, które mogą występować wraz z guzem, są: zaburzenia równowagi, zaburzenia świadomości, utrata przytomności, zaburzenia widzenia, wgniecenie lub zagłębienia w czaszce, krwawienie lub wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, ust oraz uszu. Tego typu objawy mogą oznaczać wstrząśnienie mózgu, krwiaka wewnątrzczaszkowego, a nawet ucisk mózgu. Do wstrząśnienia mózgu może dojść nawet w sytuacji lekkiego uderzenia, które wywołuje zaburzenia pracy mózgu wraz z utratą przytomności. Ucisk mózgu jest skutkiem wzrostu ciśnienia we wnętrzu czaszki, do którego dochodzi w wyniku silnych uderzeń, pęknięć kości czaszki lub krwawienia wewnątrzczaszkowego. Objawami ucisku może być dezorientacja, utrata przytomności oraz uczucie splątania. Co ważne, wskazane symptomy nie muszą wystąpić wraz z guzem na głowie, lecz mogą ujawnić się dopiero po kilku dniach od uszkodzenia. Ucisk mózgu jest stanem zagrożenia życia, dlatego osoby z jego objawami powinny jak najszybciej otrzymać pomoc lekarską.

Zobacz także: Krwiak nadtwardówkowy – jakie mogą być objawy po ciężkim urazie?

W skrajnych sytuacjach wraz z guzem na głowie dochodzi także do krwiaka wewnątrzczaszkowego, który jest najczęstszą przyczyną śmierci z powodu urazu głowy. Może powstać niezależnie od ciężkości urazu. U osób z krwiakiem wewnątrzczaszkowym dochodzi do stopniowego nasilenia objawów, które wyróżniają się m.in. poszerzeniem źrenicy po stronie, gdzie doszło do urazu, a także postępującym niedowładem strony przeciwnej. Charakterystyczne są również: spadek świadomości osoby, która doznała urazu, wzrost ciśnienia, narastający ból głowy, nudności oraz wymioty.

Zobaczcie na filmie jakie są Przyczyny pęknięcia naczyń krwionośnych w mózgu:

Zobacz film: Przyczyny pęknięcia naczyń krwionośnych w mózgu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co zrobić, jeśli guz nie znika?

Należy pamiętać, że guz na głowie nie musi zniknąć tak szybko, jak obrzęk oraz zasinienie. W ciągu pierwszych 10 dni należy stosować wspomniane zimne kompresy, które przyspieszą gojenie się rany i guza. Jeśli po tym czasie guz nie zmniejszy się, można skorzystać z pomocy lekarza, który dokona obserwacji, a także zleci wykonanie dodatkowych badań. Może się okazać, że nieznikający guz na głowie jest pozostałością po krwiaku, który nie został wchłonięty w całości i przekształcił się w zwłóknione i zwapnione zgrubienie. Tego typu objawy nie wpływają w żaden sposób na stan zdrowia.

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 20.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej