Czy grzyb może wyleczyć raka? Przełomowe badania naukowców z Białegostoku

Fot: kadr z programu 36,6

Grzyby są nie tylko doskonałym i bardzo smacznym uzupełnieniem codziennej diety. Niektóre zachowują się jak pasożyty i niszczą swojego żywiciela. Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dowiedli, że jeden z takich grzybów może być pomocny w leczeniu raka.

Korzeniowiec sosnowy, bo o nim mowa, to grzyb, który dziesiątkuje nasze lasy. Niszczy przede wszystkim drzewa iglaste, prowadzi do ich próchnicy oraz obumierania. Badania naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykazały, że to, co szkodzi drzewom może być niebezpieczne dla komórek nowotworowych.

Przeprowadzone przez badaczy testy wykazują, że toksyczne związki zawarte w grzybie mogą skutecznie rozprawić się z rakiem jelita grubego. Wyniki okazały się na tyle obiecujące, że naukowcy zdecydowali się przeprowadzić badania na zwierzętach. Po podaniu ekstraktu z korzeniowca w 20 proc. przypadków zmiany nowotworowe zniknęły całkowicie! Jak do tego doszło? Tego dowiecie się z rozmowy prof. Krzysztofa Łabuzka z prof. Haliną Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:

Zobacz film: Korzeniowiec sosnowy – szansą dla chorych na raka jelita grubego. Źródło: 36,6

Rak jelita grubego – co trzeba o nim wiedzieć?

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Szacuje się, że każdego dnia aż 33 osoby dowiadują się o chorobie. Co przyczynia się do rozwoju tego nowotworu? Jednym z kluczowych czynników jest styl życia. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które jedzą dużo czerwonego mięsa, żywności wysokoprzetworzonej, nie stronią od alkoholu i palą papierosy, a unikają warzyw i owoców, czyli produktów bogatych w błonnik pokarmowy.

Co gorsza rak jelita grubego jest jednym z tych nowotworów, które bardzo długo nie dają żadnych objawów. Wielu chorych trafia do lekarza bardzo późno, kiedy zmiany są już bardzo rozległe. To, co powinno skłonić do natychmiastowej wizyty u specjalisty to przede wszystkim obecność krwi w kale. Trzeba sobie zdawać sprawę, że to tak naprawdę ostatni moment, aby rozpocząć leczenie. Konsultacji wymagają także nagły spadek hemoglobiny, nawracające bóle brzucha czy wzdęcia. 

Zobacz także: Jak wygląda leczenie zaawansowanego raka jelita grubego?

Jak się chronić?

Mimo że rak jelita grubego bardzo długo nie daje o sobie znać, to wykryty na wczesnym etapie jest całkowicie uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby osoby, które przekroczyły pięćdziesiątkę lub miały w rodzinie przypadki zachorowania na ten nowotwór regularnie wykonywały kolonoskopię. Badanie można zrobić w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Data aktualizacji: 18.04.2019,
Opublikowano: 17.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej