Badacze z University of Exeter Medical School i University of Connecticut School of Medicine przyjrzeli się danym z bazy UK Biobank. Przeprowadzona przez nich analiza pokazała, że prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych powikłań przy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 jest znacznie wyższe u osób, które posiadają dwie wadliwe kopie genu Apo E, kodującego białko, alipoproteinę E. Gen Apo E posiada aż trzy różne formy - e2, e3 i e4. Genotyp e3/e3 jest prawidłowy, obecność jednej lub dwóch kopii form e2 i e4 może prowadzić do rozmaitych zaburzeń gospodarki tłuszczowej organizmu. Te same geny aż 14-krotnie zwiększają ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, a także miażdżycy i chorób układu krążenia. Najnowsze badania pokazują, że za ich sprawą wystąpienie powikłań COVID-19 jest znacznie wyższe.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Dlaczego osoby z demencją gorzej znoszą COVID-19?
Wyższe ryzyko powikłań COVID-19 u osób z demencją badacze łączyli z faktem, że osoby te przebywają w domach opieki, które stały się ogniskiem choroby. Najnowsze badania pokazują jednak, że nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne.
Po analizie danych 382188 osób pochodzenia europejskiego zapisanych w bazie UK Biobank, tylko 9022 osoby mają dwie wadliwe wersje genu ApoE e4/e4 - czyli 2,36 proc. populacji. Wśród 721 osób z całej grupy, u których testy potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2, osób z podwójnie wadliwym genem ApoE było 37, czyli 5,13 proc. To sugeruje, że ryzyko zachorowania na COVID-19 u osób z wariantami e4/e4 (410 na 100000) jest ponad dwukrotnie większe, niż u osób z wariantami e3/e3 (179 na 100000).
Zdaniem autorów badania odkrycie może rzucić nowe światło na to, jak chorujemy. Uważa się, że to wiek zwiększa podatność na niektóre schorzenia. Najnowsze badania brytyjskich badaczy sugerują, że kluczowe znaczenie mogą mieć uwarunkowania genetyczne.
Koronawirus - co trzeba o nim wiedzieć?
Patogen wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może zmienić się w niewydolność oddechową. do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, ogólne osłabienie, bóle mięśni i stawów, a także zaburzenie węchu i smaku.
Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może być szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz przewlekle chorych. Zdaniem lekarzy szczególną ostrożność muszą zachować osoby, które mają problemy z układem oddechowym lub krążenia. Uważać powinni także pacjenci z cukrzycą oraz chorobami autoimmunologicznymi.
Jak sprawdzić czy ktoś cierpi na chorobę Alzheimera? Dowiesz się tego z filmu: