Czy aplikacja może rozpoznać chorobę? 

Fot: hero images / gettyimages.com

Naukowcy i lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i firmy Techmo będą prowadzić badania nad aplikacją, która na podstawie analizy głosu będzie mogła zdiagnozować niektóre choroby. Prace nad aplikacją rozpoczną się w marcu i potrwają cztery lata.

Zadaniem naukowców i lekarzy będzie opracowanie systemu diagnostyki komputerowej VAMP (Voice Analysis for Medical Professionals). Aplikacja na podstawie analizy głosu będzie mogła wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju. Dzięki temu chory znacznie szybciej trafi do lekarza i rozpocznie stosowne leczenie.

Badania UMB to część większego projektu - "Białystok Plus". Jego celem jest diagnoza stanu zdrowia mieszkańców, która ma pomóc planować leczenie i zachęcać do profilaktyki.

Naukowcy chcą się skupić przede wszystkim na chorobach cywilizacyjnych. Dlatego do badań zostaną zaproszeni m.in. pacjenci z chorobami serca, z niedoczynnością tarczycy czy zespołem policystycznych jajników. Badaniami objęci zostaną też pacjenci z cukrzycą, otyłością, zaburzeniami neurologicznymi, psychicznymi czy układu oddechowego. W sumie przebadanych zostanie ok. 800 osób.

Warto zaznaczyć, że diagnostyka nie będzie ograniczała się jedynie do zmian barwy głosu. U uczestników będą wykonywane:

  • badanie masy ciała;
  • badanie ultrasonograficzne;

Aplikacji – po pobraniu na urządzenie mobilne – będzie analizowała zmiany w głosie zachodzące w ciągu kilku miesięcy. Pierwsza wersja aplikacji ma powstać w przeciągu 12 miesięcy.

Będzie korzystać z takiej aplikacji?

Choroby cywilizacyjne, czyli co?

Choroby cywilizacyjne, nazywane także chorobami XXI wieku, to schorzenia, których rozwój ma związek z postępem cywilizacyjnym i technicznym. Zakwalifikowanie schorzenia do kategorii chorób cywilizacyjnych nie gwarantuje tego, że pozostanie ono już w niej na zawsze. Zniknie ono z tej listy, kiedy ludzkość się z nim upora, czyli będzie na etapie znaczącego zmniejszenia poziomu zachorowalności i śmiertelności z jego przyczyny do wymiaru o wiele mniejszego niż globalny.

Jak sztuczna inteligencja wspomaga medycynę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Sztuczna inteligencja skuteczniej diagnozuje od lekarzy. Źródło: Associated Press.

Które schorzenia uznawane są za choroby cywilizacyjne?

Do chorób cywilizacyjnych zalicza się m.in.:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego: nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i zawał serca,
  • nowotwory,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby i dolegliwości układu pokarmowego: biegunki, zaparcia, wrzody żołądka i dwunastnicy, zgagę i hemoroidy,
  • choroby zakaźne: AIDS, gruźlica
  • choroby psychiczne i uzależnienia: alkoholizm, narkomanię, anoreksję, bulimię, depresję, choroby afektywne, zaburzenia osobowości i nerwice.

Data aktualizacji: 11.01.2019,
Opublikowano: 11.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej