Czy antyperspirant może wywoływać raka? Odpowiedź na pytanie znajdziecie w najnowszym odcinku programu 36,6°C!

Fot: 36,6 (1)

Czy stosowanie antyperspirantów może przyczynić się do rozwoju raka? Czy jesień to dobry czas na wyczyszczenie samochodowej klimatyzacji? To tylko niektóre wątki, które zostaną poruszone w premierowym odcinku programu 36,6°C! O czym jeszcze będzie mowa? 

Program 36,6°C wraca na antenę po wakacyjnej przerwie. Już w sobotę, 7 września, o godzinie 18.00 będziecie mogli zobaczyć premierowy odcinek. Jakie tematy poruszą Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek?

Czy stosowanie antyperspirantu jest bezpieczne dla zdrowia?

W pierwszym odcinku prowadzący wezmą pod lupę antyperspiranty. Widzowie przysłali do redakcji programu filmiki z nurtującymi ich pytaniami, a profesor Krzysztof Łabuzek udzielił na nie odpowiedzi. Z odcinka dowiecie się także, czy antyperspiranty mogą być rakotwórcze oraz czy warto stosować naturalne alternatywy - na przykład cytrynę albo sodę.

Co z tą "klimą"?

Skończyło się lato, a wraz z nim fala afrykańskich upałów. Czy to dobry moment, żeby wyczyścić klimatyzację w samochodzie? A może lepiej poczekać do wiosny? Na potrzeby programu zbadano próbki powietrza z aut, których właściciele czyszczą „klimę” regularnie i tych, którzy robią to rzadziej niż raz na rok. W laboratorium wyhodowano na specjalnych szalkach bakterie i grzyby. Dzięki analizie posiewów dowiecie się: jak często trzeba odwiedzać fachowca, żeby wyszło to na zdrowie nam, ale też i naszemu portfelowi.

Tętniak, czyli co?

Słowo „tętniak” budzi niepokój – i słusznie, bo kiedy tętniak pęka, w 80 proc. przypadków kończy się to tragicznie. Tętniaki jednak można operować, nawet te, które wydają się nieoperacyjne. Specjalista w tej dziedzinie – chirurg ogólny i naczyniowy profesor Piotr Szopiński z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie opowie o tym, jak wygląda operacja rozbrojenia tykającej bomby zegarowej, jaką jest tętniak. Dzięki temu, że wszczepia pacjentom w tętnice nawet kilkudziesięciocentymetrowe elastyczne protezy – ratuje im życie. Jak wygląda taki zabieg? Dowiecie się tego już w najbliższą sobotę, 7 września, o godzinie 18.00!

Jak walczyć z zatrzymaniem moczu?

W programie usłyszycie też o operacjach podnoszących – i to znacznie - komfort życia. Pacjenci z zatrzymaniem moczu nie muszą już wiele razy dziennie cewnikować się - dzięki nowatorskim metodom operacyjnym mogą zacząć żyć jak przed chorobą. W okolice rdzenia kręgowego wszczepia się specjalną elektrodę, którą w drugim etapie operacji podłącza się do neuromodulatora, czyli stymulatora wielkości pilota do samochodu umieszczonego najczęściej pod skórą na pośladku. Dzięki temu za pomocą impulsów elektrycznych stymulowane są nerwy odpowiadające za prawidłowe działanie pęcherza. Metoda skuteczna jest nie tylko u pacjentów cierpiących na zatrzymanie moczu, ale także u tych, którzy mają problemy z nietrzymaniem moczu.

#jembozdrowe

W jesiennym sezonie powróci cykl o zdrowym odżywianiu najmłodszych #jembozdrowe. W pierwszym odcinku Ewa Drzyzga odwiedziła szkołę, w której gotuje się zdrowo i smacznie, a stołówka pęka w szwach szczególnie, kiedy serwowany jest szpinak. Niemożliwe? A jednak! W kolejnych odcinkach cyklu #jembozdrowe wspierać Ewę Drzyzgę będą Dominika Kulczyk, a także Michele Moran, Jan Kuroń i Daria Ładocha.

Oglądajcie 36,6°C, najzdrowszy program telewizyjny, w każdą sobotę punktualnie o 18.00.

O czym będzie mowa w premierowym odcinku programu 36,6 °C? Odpowiedź znajdziecie w filmie!

Zobacz film: O czym będzie mowa w nowym odcinku programu 36,6? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 06.09.2019,
Opublikowano: 04.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej