Człowiek drzewo – jak wyglądają ludzie drzewa i z czego wynika to schorzenie?

Fot: zhangshuang / gettyimages.com

Człowiek drzewo to określenie obejmujące chorych na przypadłość skórną, w której przebiegu na ciele pojawiają się zmiany przypominające wyglądem korę drzewa. Choroba jest wynikiem predyspozycji genetycznej. Ma również związek z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).  

Człowiek drzewo to określenie chorującego na niezwykle rzadką, uwarunkowaną genetycznie przypadłość – dysplazję Lewandowsky’ego-Lutza (łac. epidermodysplasia verruciformis, nabłonkowa dysplazja brodawkowata). Ludzie cierpiący na to schorzenie są tak nazywani ze względu na fakt, że ich ciała przypominają korę drzew. Zmiany początkowo wyglądają, jak niewielkie narośla czy brodawki i stopniowo obejmują coraz większą powierzchnię ciała. Zdarza się, że pojawiają się również niewielkie przebarwienia skórne.

Człowiek drzewo – przyczyny choroby

Przyczyną zmian w wyglądzie chorych na dysplazję Lewandowsky’ego-Lutza jest prawdopodobnie wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Do rozwoju tego typu schorzenia konieczna jest jednak odpowiednia predyspozycja genetyczna, mianowicie mutacja chromosomu 17 w obrębie dwóch genów: EVER 1 i EVER 2. Wirus HPV ma wiele podtypów. W przypadku dysplazji Lewandowsky’ego-Lutza podejrzewa się, że przeważają typy 5, 8 i 14. Mutacja genetyczna wpływa na obniżenie się potencjału odpornościowego skóry. Przez to wirus atakuje jej warstwy i tym sposobem przyczynia się do widocznych zmian. Schorzenie to jest dziedziczone w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że człowiek drzewo urodzi się jedynie w rodzinie, w której zarówno matka, jak i ojciec (albo ich przodkowie) są nosicielami.

Jak wygląda człowiek drzewo?

Człowiek drzewo ma na ciele charakterystyczne zmiany skórne przypominające wyglądem korę drzewa. Początkowo są one małe, z czasem jednak rozchodzą się po całym ciele i przybierają bardzo duże rozmiary. Wolne od nich są jedynie paznokcie i obszar owłosionej skóry głowy, czyli tzw. przydatki skóry. W pierwszym etapie rozwoju choroby zmiany pojawiają się na twarzy, dłoniach i stopach. Mogą mieć postać niewielkich przebarwień, brodawek, rumienia, narośli, które z czasem przekształcają się, zarówno pod względem struktury, jak i wielkości. Następnie rozprzestrzeniają się na skórze całego ciała.

Przebieg schorzenia i postęp zmian jest indywidualny. Mogą rozrastać się gwałtownie i w krótkim czasie objąć dość duży obszar skóry. Bywa też, że rozprzestrzeniają się stopniowo i powoli. Mimo że objawy choroby ograniczają się do zmian skórnych, to w konsekwencji doprowadzają one stopniowo do całkowitego kalectwa i uniemożliwiają samodzielną egzystencję. Zmiany skórne ważą nawet kilka kilogramów, utrudniają poruszanie się i wiele innych podstawowych czynności.

Najsłynniejszym chorym na dysplazję Lewandowsky’ego-Lutza był zmarły w 2016 roku Dede Koswara z Indonezji. Jego ciało było pokryte warstwą brodawek, a dłonie i stopy przypominały gałęzie drzewa. Do dziś żyje Abul Bajandar z Bangladeszu. U niego zmiany pojawiły się dopiero, gdy skończył 16 lat.

Zobacz film i dowiedz się więcej o chorobach rzadkich:

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy są możliwości leczenia człowieka drzewa?

W początkowych stadiach choroby bardzo ważne jest jej rozpoznanie, bowiem podobne zmiany skórne kojarzą się z rumieniem, liszajem czy łupieżem pstrym. Aby postawić trafną diagnozę, należy przeanalizować objawy, ale przede wszystkim wykonać badanie genetyczne. Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza jest chorobą, na którą nie ma lekarstwa. Zmiany można początkowo smarować maściami na bazie retinoidów, które hamują wnikanie wirusa w warstwy skóry, lecz daje to wyłącznie krótkotrwały efekt. Dostępne są również metody laserowe, jednak traktuje się je jako doraźną pomoc – nie gwarantuje ona długotrwałych efektów. Możliwe jest również leczenie chirurgiczne. Chorych należy ponadto chronić przed promieniowaniem słonecznym, które może stymulować proces narastania brodawek. Niestety dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza znacznie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów. 

Data aktualizacji: 12.06.2020,
Opublikowano: 12.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej