Czerniak paznokcia – objawy i przyczyny czerniaka podpaznokciowego

Fot: anetlanda / fotolia.com

Czerniak paznokcia należy do najtrudniejszych diagnostycznie odmian tego złośliwego nowotworu. Ze względu na podobieństwo do innych chorób i zakażeń, jest zazwyczaj rozpoznawany zbyt późno i w bardzo zaawansowanej fazie rozwoju, niedającej pomyślnych rokowań.

Czerniak paznokcia, zwany też podpaznokciowym, jest dość rzadką odmianą czerniaka skóry, czyli złośliwego nowotworu mającego źródło w melanocytach – komórkach barwnikowych wytwarzających melaninę. Pod wpływem zmian chorobowych skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, w efekcie czego powstają dość charakterystyczne znamiona, zazwyczaj zlokalizowane w miejscach najczęściej eksponowanych na promienie słoneczne: na głowie, twarzy, szyi czy ramionach.

Czerniak niekiedy rozwija się również pod paznokciem, zarówno ręki, jak i nogi. Z powodu zmiany nowotworowej zlokalizowanej pod paznokciem palca u stopy zmarł między innymi legendarny muzyk reggae, Bob Marley.

Zobacz też: Czerniak złośliwy paznokcia i skóry

Czerniak paznokcia – objawy

Czerniak podpaznokciowy to dość rzadka odmiana czerniaka skóry, szacuje się, że dotyczy 0,7–3,5% spośród wszystkich chorych, u których rozpoznano czerniaka. Występuje zazwyczaj u osób w podeszłym wieku, częściej mężczyzn. Może rozwinąć się pod paznokciem rąk i nóg, zwykle dotyczy tylko jednej płytki paznokciowej. Zmiana nowotworowa najczęściej atakuje kciuk, palec wskazujący lub duży palec stopy.

Czerniak pod paznokciem może objawiać się:

  • szerokim (powyżej 6 mm) prążkiem barwnikowym o nieregularnych, poszarpanych brzegach
  • wielobarwnymi (od czerwonych po brązowe i czarne), nierównymi pasmami barwnika
  • trójkątnym kształtem zmiany
  • pęknięciami lub szczelinami w obrębie płytki paznokciowej
  • występowaniem objawu micro-Hutchinsona, czyli obecności melaniny w tkankach miękkich otaczających paznokieć, widocznej w badaniu dermatoskopowym.

    Zobacz film: Jak się chronić przed czerniakiem? Źródło: X-Bank Gallery

    Jak rozpoznać czerniaka paznokcia?

    Czerniak paznokcia jest zazwyczaj wykrywany bardzo późno, ponieważ choroba przez długi czas nie wywołuje żadnych dolegliwości, a zmiany barwnikowe pod paznokciem często bywają mylone (ze względu na podobieństwo) z krwiakiem podpaznokciowym (który w odróżnieniu od zmian czerniakowatych przesuwa się wraz ze wzrostem płytki i bieleje po nacisku na płytkę paznokcia), znamionami melanocytowymi, plamami soczewicowatymi czy zakażeniami grzybiczymi lub bakteryjnymi.

    To powoduje, że średni czas od pojawienia się czerniaka paznokcia do jego wykrycia wynosi blisko 3 lata – w tym czasie komórki nowotworowe często zdążą się rozprzestrzenić po innych narządach, co przekłada się na dużą umieralność spowodowaną tą odmianą czerniaka.

    Zobacz też: Szczepionka hamująca czerniaka

    W rozpoznaniu czerniaka podpaznokciowego za najskuteczniejszą metodę diagnostyczną uchodzi dermatoskopia, czyli mikroskopia epiluminescencyjna pozwalająca na ocenę nieprawidłowości barwnikowych w obrębie naskórka i skóry właściwej. Badanie zmian umiejscowionych pod płytką paznokciową nie należy do łatwych i wymaga od lekarza znacznego doświadczenia.

    Diagnostyka czerniaka paznokcia obejmuje:

    • badanie kliniczne z oceną wszystkich płytek paznokciowych rąk i stóp
    • badanie dermatoskopowe zmiany w obrębie badanej płytki paznokciowej
    • badanie dermatoskopowe wału paznokciowego i brzegów bocznych
    • badanie dermatoskopowe wolnego brzegu płytki paznokciowej
    • badanie kliniczne i dermatoskopowe skóry, błon śluzowych i włosów.

    W przypadku podejrzenia czerniaka pod paznokciem postępowaniem z wyboru jest całkowite wycięcie zmiany o pełnej grubości lub biopsja, jeżeli zmiana jest bardzo rozległa, celem badania histopatologicznego. Gdy czerniak podpaznokciowy został rozpoznany, należy wykonać amputację paliczka.

    Zobacz też: Jak uchronić się przed czerniakiem?

    Zobacz film: Szczepionka hamująca rozwój czerniaka. Źródło: 36,6

    Przyczyny czerniaka paznokcia

    Czerniak paznokcia, podobnie jak inne odmiany tego nowotworu złośliwego, częściej rozwija się u osób z jasną i bardzo jasną karnacją, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym, lub u tych, u których wielokrotna i długotrwała ekspozycja na światło słoneczne w dzieciństwie i młodości powodowała powtarzające się oparzenia skóry. Ryzyko rozwoju zmian chorobowych zwiększa się też w przypadku jasnych i rudych włosów, niebieskich oczu oraz istniejących już na ciele piegów, a zwłaszcza znamion barwnikowych (małych, o regularnym kształcie i o jednolitym rozkładzie barwnika) czy dysplastycznych (dużych, o nieregularnym kształcie i kolorze).

    Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi czerniaka paznokcia są również wcześniejsze zachorowania na ten typ nowotworu innych członków rodziny. Osoby, które już zmagały się z czerniakiem skóry, są także bardziej narażone na czerniaka podpaznokciowego.

    Co wiesz o czerniaku? Sprawdź wiedzę o nowotworze skóry:

    Odpowiedz na 10 pytań
    Rozpocznij quiz

    Bibliografia:

    "Diagnostyka dermoskopowa czerniaka podpaznokciowego", Grażyna Kamińska-Winciorek, Radosław Śpiewak


    Data aktualizacji: 06.08.2018,
    Opublikowano: 29.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej