Mimo że istnieje sporo produktów, których nie można jeść w ciąży, przyszła matka nie powinna skupiać się nad tym, czego unikać. Koncentrowanie się na wyrzeczeniach może być trudne dla niektórych osób, podczas gdy nastawienie oparte na dobieraniu produktów z troską o rozwijające się dziecko tworzy podstawy do nawiązania bliskiej więzi.
Czego nie jeść w ciąży – podstawowe wskazówki dla przyszłej matki
W ciąży należy przede wszystkim unikać zatrucia lub infekcji przewodu pokarmowego, gdyż ostre biegunki i stany zapalne jelit mogą być groźne dla dziecka. Dlatego należy zrezygnować z surowych mięs, ryb i jaj (tatar, sushi, kogel-mogel) oraz wszystkich produktów, których świeżość jest wątpliwa. Powinno się też bezwzględnie przestrzegać zakazu spożywania napojów alkoholowych, które na każdym etapie ciąży są groźne dla płodu i mogą spowodować wady rozwojowe.
Jakich ryb nie jeść w ciąży?
Choć ryby są lekkostrawnym źródłem dobrze przyswajalnego białka i kwasów Omega-3, to nie powinno się ich spożywać w nadmiernej ilości podczas ciąży. Jest to związane z tym, że ryby morskie i oceaniczne kumulują w sobie metale ciężkie i toksyny, którymi zatrute są morza. Zaleca się więc spożywanie ryb morskich nie częściej niż raz w tygodniu w ilości 100 g. Warto wybierać te mniejsze, które żyją krócej (śledź, mintaj), dzięki czemu zawartość metali ciężkich jest w nich niższa.. Zdecydowanie nie zaleca się spożywania dużych lub długo żyjących ryb – marlina, tuńczyka, ryby maślanej, rekina i miecznika. Należy również unikać owoców morza. W przypadku ryb słodkowodnych obciążenie metalami ciężkimi jest na ogół dużo niższe, jednak warto pamiętać, że mięso ryb hodowlanych, takich jak pstrąg czy karp, może zawierać leki i hormony, które również nie pozostają bez wpływu na rozwijające się dziecko.
Jakich serów nie można jeść w ciąży?
Podczas ciąży nie powinno się jeść niektórych serów ze względu na ryzyko zachorowania na listeriozę. Jest to choroba wywołana bakterią Listeria, która może przebiegać bezobjawowo u matki, ale potrafi doprowadzić do poronienia lub śmierci dziecka, zapalenia błon śluzowych, zapalenia płuc oraz uporczywych zmian skórnych u noworodka.
Sery, których spożycie niesie ze sobą zagrożenie zachorowania na listeriozę to:
- sery dojrzewające miękkie, takie jak brie i camembert,
- sery pleśniowe, takie jak gorgonzola, roquefort i inne sery niebieskie,
- sery niepasteryzowane, również te kozie i owcze.
Należy również ograniczyć spożywanie serów typu feta, ze względu na zawartą w nich dużą ilość soli, która jest niewskazana dla matek w ciąży.
Jakich owoców nie jeść w ciąży?
Owoce zawierają dużo witamin i przeciwutleniaczy, dlatego warto włączyć je do diety przyszłej mamy. Należy unikać spożywania tych egzotycznych, ze względu na możliwe działanie alergizujące. Zasada ta dotyczy również truskawek i cytrusów. Ponadto osoby z cukrzycą ciążową powinny unikać jedzenia winogron. Należy zawsze dokładnie myć wszystkie owoce, aby usunąć z ich skórki wszystkie środki chemiczne oraz bakterie.
Jakich ziół unikać w ciąży?
Ponieważ w ciąży nie można stosować dużej ilości leków, przyszłe mamy często sięgają po zioła proponowane przez medycynę naturalną. Mogą być one jednak równie niebezpieczne dla dziecka jak leki i zawsze należy upewnić się czy można je zastosować. Do najczęściej stosowanych ziół, których nie można używać w ciąży, należą: aloes, żyworódka, zielona pietruszka, lubczyk, jałowiec, mięta polna, szałwia, tymianek, szałwia, piołun, rozmaryn, hibiskus i chrzan.
Co można jeść w ciąży?
Poza kilkoma obostrzeniami w ciąży można jeść prawie wszystko. Przyszła mama powinna jednak komponować dietę ze zdrowych i pełnowartościowych produktów, które przyniosą pożytek jej i dziecku. Nie bez znaczenia może być też fakt, że taki jadłospis uniemożliwia przybieranie zbędnych kilogramów, co jest częstą bolączką kobiet w ciąży.
W diecie ciężarnej powinny się znaleźć:
- źródła dobrze przyswajalnego białka – ryby, drób, nabiał,
- wapń – orzechy, migdały, sezam, brokuły,
- magnez – migdały, gorzka czekolada,
-
witaminy z grupy B – produkty zbożowe i nabiał,
- kwasy tłuszczowe Omega-3 – olej lniany oraz (w małej ilości) ryby morskie,
- błonnik – świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste.
Równocześnie, choć produkty te się są bezwzględnie zakazane, warto zrezygnować z niezdrowych, szczególnie słonych przekąsek i usunąć nadmiar cukru i tłuszczu z diety. Jednorazowa wizyta w restauracji fast food z pewnością nie zabije rozwijającego się dziecka, ale tego typu potrawy nie stanowią zdrowej i pełnowartościowej diety.
Wybierając jadłospis podczas ciąży, warto pamiętać, że wpływa on na samopoczucie i stan zdrowia matki oraz rozwój dziecka. To, jakie produkty spożywa przyszła matka, może mieć związek z wagą urodzeniową, odpornością, a nawet inteligencją potomka. Dziecko już w czasie ciąży zaznajamia się z nowymi smakami, więc stosowanie zdrowej i zróżnicowanej diety z dużą liczbą warzyw i owoców może znacząco ułatwić rozszerzanie jej w przyszłości.