Cytomegalia w ciąży – jak można zarazić się CMV?

Fot: Astroid / gettyimages.com

Dodatni wynik IgG w kierunku CMV nie świadczy o świeżym zakażeniu. Natomiast dodatnie przeciwciała klasy IgM oraz objawy kliniczne mogą sugerować świeże zakażenie cytomegalią w ciąży. Ze względu na ograniczone możliwości leczenia konieczna jest profilaktyka, obejmująca właściwą higienę.

Cytomegalia jest chorobą wywoływaną przez cytomegalowirusa (CMV – cytomegalovirus). Jest on bardzo istotnym czynnikiem ryzyka dla kobiet w ciąży. Szczególnie narażone są kobiety mające kontakt z dziećmi w wieku do 2 lat.

Cytomegalowirus – jak się można zarazić?

Większość osób zakażonych CMV nie ma objawów choroby bądź przejściowo wykazuje objawy zbliżone do mononukleozy zakaźnej, w postaci gorączki, powiększenia węzłów chłonnych na szyi, bólu mięśni i ogólnego złego samopoczucia. Określa się to mianem zakażenia pierwotnego, które następnie przechodzi w stan uśpienia. Może w dowolnym momencie dojść do jego reaktywacji i wywołania objawów choroby. Nawroty zakażenia CMV mogą nie być poprzedzone żadnymi dodatkowymi objawami. Nie można również wykluczyć powtórnego zakażenia innym szczepem tego samego wirusa. Innymi słowy, zachorowanie na cytomegalię nie daje trwałej odporności. Zarazić się można przez kontakt bezpośredni z osobą chorą, czyli przez krew, ślinę i inne wydzieliny, w tym również mleko kobiet karmiących.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Cytomegalia w ciąży

Głównym czynnikiem ryzyka dla kobiet w ciąży w przypadku cytomegalii są dzieci w ciągu pierwszych dwóch latach życia. Wydalają one bowiem wirusa cytomegalii w ślinie i w moczu. Niezależnie od tego, czy zakażenie wirusem cytomegalii jest pierwotne czy wtórne, dla kobiety w ciąży jest ono bardzo niebezpieczne, ponieważ grozi zakażeniem wewnątrzmacicznym dziecka, a co za tym idzie – wadom wrodzonym płodu i upośledzonemu rozwojowi dziecka. Szacuje się, że prawdopodobieństwo zakażenia wewnątrzmacicznego w przypadku wtórnej infekcji cytomegalią jest znacznie mniejsze (ok. 1%) w porównaniu z infekcją pierwotną (nawet 40%). Dużo częściej w przypadku pierwotnej infekcji zdarzają się powikłania długoterminowe. Jednak ze względu na rozpowszechnienie wirusa w środowisku raczej dochodzi do wtórnych infekcji niż pierwotnych. Cytomegalia w ciąży może przyczynia się m.in. do utraty słuchu u dziecka.

Jak rozpoznać cytomegalię w ciąży?

Badaniem potwierdzającym zakażenie CMV jest badanie laboratoryjne z krwi żylnej na obecność swoistych przeciwciał klasy IgG i IgM. Zazwyczaj przeciwciała klasy IgM pozwalają na określenie, czy zakażenie jest świeże. Niestety, w przypadku CMV dodatni wynik IgM może utrzymywać się nawet 9 miesięcy, co powoduje, że ciężko określić, czy do zakażenia doszło już w ciąży czy wcześniej, chyba że obraz kliniczny kobiety w ciąży nasuwa podejrzenie zakażenia. Dodatni wynik badania IgG przeciwko CMV również nie daje pewności, kiedy kobieta miała kontakt z wirusem CMV. Badanie ultrasonograficzne (USG) pozwala jedynie na określenie ewentualnych zaburzeń wywołanych zakażeniem wewnątrzmacicznym, jednak nie są to zmiany swoiste dla CMV.

Zobacz film: Jak rozpoznać infekcję pasożytniczą? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Można wykonać badanie obecności wirusa cytomegalii w płynie owodniowym (amniopunkcja) co najmniej 7 tygodni od zakażenia matki (najwcześniej w 22. tygodniu ciąży), jednak należy pamiętać, że jest to inwazyjne badanie obarczone również pewnym ryzykiem powikłań. Potwierdzenie zakażenia CMV nie zmieni ryzyka powikłań dla płodu, natomiast zmiany, jakie wywołane są zakażeniem wewnątrzmacicznym, można wykryć nieinwazyjnym badaniem USG. Zakażenie CMV u dziecka potwierdza się badaniem wirusologicznym z krwi, moczu, śliny bądź płynu mózgowo-rdzeniowego.

Leczenie cytomegalii w ciąży

Zarówno zapobieganie zakażeniu wewnątrzmacicznemu, jak i leczenie wrodzonej infekcji cytomegalowirusem mogą polegać na zastosowaniu immunoglobulin swoistych dla CMV. Nie jest to jednak metoda potwierdzona badaniami klinicznymi. Konieczne jest więc stosowanie metod profilaktyki cytomegalii w ciąży. Należy do nich unikanie przeniesienia śliny bądź moczu dziecka do nosa, ust czy oczu. Należy myć ręce przez co najmniej 15 sekund po zmianie pieluszek, wycieraniu nosa czy kontakcie z zabawkami, które dziecko brało do buzi. Nie wolno jeść z dzieckiem z jednej łyżeczki czy widelca, a także pić z jednego kubka. Nie wolno również wkładać smoczka dziecka do swoich ust ani całować dziecka w usta.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 22.05.2018,
Opublikowano: 22.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej