Cysta na nerce – objawy i metody leczenia torbieli

Shidlovski/getty images

Cysta na nerce to przestrzeń pływowa w obrębie miąższu danego narządu. Najczęściej jest zmianą łagodną, która nie powinna wzbudzać dużego niepokoju. Każdą torbiel należy jednak dokładnie zbadać, ponieważ 7–10% zmian ma niestety charakter złośliwy.

Cysta na nerce z reguły jest zmianą łagodną, natomiast zdarzają się przypadki nowotworów. Najczęściej diagnozuje się torbiele proste (nabyte), występują jednak także zmiany wrodzone (gąbczastość rdzenia nerek lub wielotorbielowata dysplazja nerek).

Co to jest cysta na nerce?

Cysta nerki to inaczej torbiel nerki, a więc przestrzeń płynowa w obrębie miąższu narządu. Tego typu zmiany występują w różnych organach, w przypadku nerki mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Cysta nerki obejmuje tylko jedną nerkę lub jest obustronna. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że ponad 90% zmian ma charakter łagodny, niegroźny dla ludzkiego zdrowia lub życia, natomiast nie oznacza to, że można je lekceważyć. Każda torbiel wymaga konsultacji lekarskiej i dokładnej diagnostyki celem wykluczenia ewentualnej złośliwości.

Cysta nerki – typy

Cysta nerki może być wrodzona, uwarunkowana genetycznie lub nabyta. Wyróżnia się 2 podstawowe typy torbieli:

  • prawdziwe – otoczone komórkami nabłonkowymi,
  • rzekome – niemające torebki nabłonkowej, powstające w wyniku nagromadzenia się treści płynnej w tkance.

Torbiele wrodzone powstają najczęściej na skutek gąbczastości rdzenia nerek lub wielotorbielowatej dysplazji nerek. Z kolei uwarunkowane genetycznie mogą być przyczyną autosomalnego zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek (dominującego lub recesywnego), nefronoftyzy lub torbielowatości rdzenia nerek. Nabyte cysty przybierają postać torbieli prostych lub torbielowatości nerek. Każda zmiana potencjalnie może mieć charakter złośliwy, dlatego wymaga regularnej kontroli ultrasonograficznej (USG). Nawet jeśli początkowo nie jest złośliwa, to w jej obrębie z czasem może dochodzić do rozwoju procesu nowotworowego. W Polsce najczęściej diagnozowane są torbiele proste, które często przypadkowo wykrywa się już u co trzeciego Polaka.

Cysta nerki – objawy

Cysta nerki najczęściej nie daje żadnych objawów, dlatego też wykrywana jest przypadkowo przy okazji badania USG. Torbiele najczęściej występują u mężczyzn, szczególnie chorych na nadciśnienie tętnicze, a także u osób, które mają upośledzoną funkcję nerek, są dializowane. Przy części schorzeń ogromne znaczenie mają uwarunkowania genetyczne.

Objawy pojawiają się wówczas, gdy torbiel jest już duża i uciska samą nerkę, co powoduje zaburzenia w procesie produkcji i oddawania moczu. Mogą wystąpić również wtedy, gdy cyst jest dużo lub powodują one powikłania. Objawy torbieli na nerce to:

  • ból w dole pleców (szczególnie w odcinku lędźwiowym),
  • uczucie ucisku w brzuchu,
  • nudności, wymioty, niestrawność,
  • krwiomocz (epizodycznie),
  • nykturia – konieczność nocnego oddawania moczu, która budzi chorego ze snu,
  • objawy kolki nerkowej,
  • wyczuwalny guz,
  • nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mm Hg).

W przypadku zakażenia zawartości cysty może pojawić się wysoka gorączka z towarzyszącym jej bólem brzucha. Genetycznie uwarunkowane zespoły gąbczastości rdzenia nerki i nefronoftyzy prowadzą do objawów skrajnej niewydolności nerek.

Diagnostyka cysty nerki

Cystę nerki diagnozuje się najczęściej podczas USG jamy brzusznej. Torbiele z reguły nie dają szczególnych objawów, więc wykrywane są przypadkowo przy podejrzeniu innych chorób lub podczas okresowego badania nerek. W większości niegroźnych przypadków cyst kontrolą zajmują się interniści. Jeśli jednak zmiana jest złośliwa lub daje konkretne objawy, jest duża lub na nerce zidentyfikowanych zostało wiele torbieli, leczenie przejmują nefrolodzy lub urolodzy. W takich przypadkach mogą być konieczne dodatkowe badania:

  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny,
  • biopsja aspiracyjna.

Cysta nerki a leczenie

Leczenie cysty nerki w dużej mierze zależy od rodzaju zmiany. Torbiele, które nie dają objawów, pozostawia się bez leczenia, natomiast konieczne są regularne badania kontrolne. W przypadku objawów (związanych z powiększeniem się zmiany) stosuje się nakłucie torbieli i usunięcie płynu, następnie podaje się substancję niszczącą wyściełający cystę nabłonek. Można także taką torbiel usunąć chirurgicznie.

Gdy dochodzi do zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek, niemożliwe jest całkowite wyleczenie choroby, natomiast można łagodzić jej objawy i wspomagać uszkodzone narządy. Przy przewlekłej niewydolności nerek leczy się nadciśnienie, anemię, zaburzenia lipidowe. Kluczowa jest także dieta. W bardzo zaawansowanych stadiach stosuje się leczenie nerkozastępcze (dializy). Torbiele nerek można usuwać chirurgicznie – jest to jednak wskazane jedynie, jeśli dojdzie do ich pęknięcia lub zakażenia. Usunięcie nerek ma miejsce, gdy torbiele są bardzo duże, a lekarze rozważają wprowadzenie dializ lub przeszczep nerki (zaawansowana faza torbielowatego wyrodnienia nerek). Przy torbielowatości rdzenia nerki leczenie jest ukierunkowane na opóźnienie lub zatrzymanie postępu rozwoju przewlekłej niewydolności nerek. Często jednak na dalszym etapie konieczne jest włączenie dializ.

Zobacz film: Nerki

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Andrzej Kraśniak, Nabyte torbiele nerek, „Forum Nefrologiczne” 5/2012.

2. Alicja Dębska-Ślizień, Ewa Król, Bolesław Rutkowski (red.), Autosomalna dominująca wielotorbielowatość nerek. Poradnik dla pacjentów oraz ich rodzin, 2012. Dostęp: https://www.erknet.org/patient_info/ADPKD_Polish.pdf (wrzesień 2019 r.).

Data aktualizacji: 11.09.2020,
Opublikowano: 11.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej